در ادامه مطلب ویزیت اولیه بیمار به طرح و روش درمانی اشاره میکنیم. بیمار درخواست درمان ایمپلنت در کمترین زمان ممکن را داشته و دندانپزشک طرح درمانهای محتلف برا برای او شرح می دهد.

انتخاب نوع درمان برای بیمار

با توجه به عکسهایی که بیمار تهیه کرده و در اختیار دندانپزشک قرار می دهد در صورت امکان روش ایمپلنت یک روزه برای بیمار در نظر گرفته میشود.

استفاده از گاید جراحی و پانچ ایمپلنتها در صورت مهیا بودن شرایط بیمار قابل انجام خواهد بود. در صورت وجود تراکم، طول و عرض مناسب استخوان بعد از کاشت پایه ایمپلنت در استخوان فک روکش ساخته شده برای ایمپلنت نیز در همان روز نصب خواهد شد.

ساختار ایمپلنت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن
ساختار ایمپلنت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن

 

پس از بررسی های لازم بروی عکسهای دهان و دندان بیمار نوع درمان ایمپلنت از نظر زمانی تعیین میگردد. در صورتیکه بیمار واجد شرایط انجام کاشت دندان یکروزه نباشد. پس از کاشت پایه ایمپلنت روکش موقتی ساخته و در طول مدت جوش خوردن و محکم شدن پایه در استخوان فک روی آن نصب میگردد.

اهمیت مشاوره صحیح و انتخاب بهترین روش درمانی

بدون شک انتخاب روش درمانی صحیح در طول عمر آن بسیار مهم میباشد. دندانپزشک با شرح نوع درمان برای بیمار او را نسبت به انتخاب بهترین درمان مطمئن می کند. در این مورد بیمار از دندانپزشک سوال می کند آیا روش درمانی دیگری (روکش یا بریج) را میتواند انتخاب کند؟ دندانپزشک در پاسخ شرح میدهد نواحی که بیمار دندان را از دست داده و یا ریشه های دندان کشیده میشود، در صورت وجود پایه از دندانهای طبیعی بریج قابل نصب خواهد بود.

مشاوره و یک انتخاب صحیح-کلینیک دندان پزشکی مدرن
مشاوره و یک انتخاب صحیح-کلینیک دندان پزشکی مدرن

 

اما شرایط نصب بریج در صورتیکه بیمار تنها یک دندان از دست رفته داشته باشد تراش دو دندان کناری الزامی می باشد. در این حالت شاهد از بین رفتن دندانهای کناری بعلت عدم رسیدگی مناسب و آسیب دیدن روکش خواید بود.

پلاکهای متحرک هم بعلت حجم اضافه و ایجاد فشار روی لثه و استخوان، همچنین ایجاد اصطکاک با سایر دندانهای مجاور در هنگام حرکت باعث ایجاد تخریب دندانی و تحلیل لثه و استخوان میگردد. ایجاد یک فشار نا متعادل باعث بر هم ریختگی سیستم دهان و دندان بیمار میشود.

در نهایت بیمار و دندانپزشک به این نتیجه میرسند که بهترین درمانی که بدون آسیب رساندن به سایر نواحی دندانی، لثه و استخوان جای خالی دندان از دست رفته را پر میکند درمان ایمپلنت است.

چرا ایمپلنت بهترین روش درمانی بی دندانی است؟

زمانی که فردی یک دندان از دست رفته میان دو دندان دیگر دارد بهترین راه درمان کاشت ایمپلنت در فضای خالی بدون درگیر کردن دو دندان کناری می باشد. درگیر کردن دو دندان کناری و تراشیدن آنها جهت نصب بریج باعث از بین رفتن تدریجی آنها میشود.

جمع شدن مواد غذایی در فضای خالی زیر بریج و عدم دسترسی مسواک و نخ دندان  باعث پوسیدگی دندانهای کناری میگردد. در واقع با یک راه حل غیر منطقی دو دندان سالم فدای یک جایگزینی نامناسب میگردد.

اهمیت رعایت بهداشت دندان و انتخاب ایمپلنت

ممکن است برای خیلی از افراد این سوال پیش بیاید که چرا بعضی از افراد بدون استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان باز هم در سنین بالا دندانهایی سفید و سالمی دارند.

درصد بسیار کمی از افراد به واسطه ژنتیک، ساختار دندانی، آنزیمهایی که در بزاق وجود دارد، قابلیت ایجاد بافت نرم روی دندان و به نوعی خود تمیز شوندگی روی دندانها با رعایت بهداشت دندان در حد پایین نیز باز هم دندانهای سالمی دارند.

بیش از 95 درصد از افراد باید برای حفظ سلامت دندانهای خود از مسواک و نخ دندان استفاده کنند. تمیز کردن پلاک ها و جرمهای روی دندان باید بصورت مکانیکی انجام گیرد. پلاکهای متحرک و بریج ها اکثرا این امکان را از ما میگیرند. عدم دسترسی به مناطقی که غذا جمع شده و تجمع جرم های حاصل از آن باعث پوسیدگی دندانهای کناری میگردد.

با انتخاب ایمپلنت بعنوان جایگزین دندان از دست رفته همواره میتوانید با استفاده از مسواک و نخ دندان بهداشت دندان را حفظ و ارتقا ببخشید.

ویزیت اولیه بیمار و اهمیت آن

جایگاه بیماری که به کلینیک مدرن مراجعه کرده است اهمیت ویژه ای دارد. به همین علت یک ویزیت اولیه کامل و انتخاب بهترین روش درمانی مناسب با شرایط بیمار نیز اهمیت فوق العاده ای دارد.

انتخاب یک درمان مناسب نیاز به یک طرح درمان کامل و جامع دارد. جمع آوری اطلاعات شامل سوابق بیمار، داروهای مصرفی و همچنین مشاوره با پزشکان معالج بیمار جزئی از یک طرح درمان کامل می باشد. ویزیت اولیه در کلینیک مدرن رایگان بوده و با بررسی دقیق پرونده بیمار شاهد نتایج خوب درمانی خواهیم بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

این پست دارای یک نظر است

دیدگاهتان را بنویسید