یکی از دلایل مراجعه افراد به کلینیک های دندانپزشکی به دلیل زیبایی و بهبود ظاهر دندان می باشد. که معمولا  یکی از روش های کامپوزیت و سرامیک دندان پیشنهاد می شود که این دو تفاوت های اساسی با یک دیگر دارند ؛ در این مقاله به شرح آن می پردازیم.

انواع روکش دندانی

انتخاب روکش دندانی اولین گام برای بهبود زیبایی دندان می باشد و در مرحله بعد موردی که باید در نظر گرفته شود ، مواد مورد استفاده برای انتخاب آن می باشد.
رزین کامپوزیت و سرامیک دو ماده می باشند که در این فرآیند مورد استفاده قرار می گیرند . باید بدانیم کدام یک از موارد ونیر کامپوزیت یا سرامیک برای شما مناسب است.
این انتخاب به نیازهای خاص متقاضی و عواملی مثل هزینه، زمان درمان، و … بستگی دارد.در نتیجه در این مطلب برخی تفاوت های ونیر کامپوزیت و سرامیک را ارزیابی می کنیم.

تفاوت کامپوزیت و سرامیک در دندانپزشکی زیبایی چیست؟

یکی از مهم‌ترین آن‌ها هزینه است، هزینه سرامیک دو برابر کامپوزیت است و این موضوع که درمان‌ها شامل بیمه بشود یا نه برای برخی افراد مهم است .

مزایای ونیر کامپوزیت:

مزیت دیگری که کامپوزیت دندان نسبت به سرامیک دارد ، این است که در همان روز می‌توانند به هدف اصلی که همان زیبایی است برسند، یعنی دیگر نیازی به قالب‌گیری و صرف مدت‌زمان طولانی جهت ارسال به لابراتوار نیست. بعدازاین که کامپوزیت دندان توسط دندان‌پزشک گذاشته شد، توسط نور لیزر سفت می‌شود، درنهایت نیز توسط دندان‌پزشک صیقل داده می‌شوند تا بتوانند شکلی مانند دندان طبیعی داشته باشند؛ بنابراین کامپوزیت یک روش کم تهاجمی است.

همچنین کامپوزیت نیاز به تراش دندان ندارد برخلاف سرامیک که نیاز به تراش دادن دندان دارد.

ونیر کامپوزیت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
ونیر کامپوزیت-کلینیک دندان پزشکی مدرن

مزایای سرامیک:

اگرچه ونیرهای کامپوزیتی مزایای بسیاری دارند، سرامیک ماده بسیار مقاوم‌تری نسبت به کامپوزیت دارد.اگر از روکش سرامیکی به‌درستی مراقبت شود، 15 تا 20 سال دوام خواهند داشت، درحالی‌که عمر متوسط کامپوزیت‌ها 5 تا 7 سال است، همچنین با وجود اینکه قیمت کامپوزیت‌ها نصف قیمت روکش سرامیکی است ازنظر کیفیتی هم دارای تفاوت هایی می باشد که به‌مراتب پایین‌تر از آن است.
بسیاری از دندان‌پزشکان بر این باورند که روکش‌های سرامیکی شباهت بسیار زیادی به دندان طبیعی دارند و همچنین کیفیت آن‌ها مشابه مینای دندان است، درحالی‌که کامپوزیت‌ها متخلخل هستند و در برابر رنگ‌پذیری مقاوم نیستند و گاهی لازم است افرادی که کامپوزیت انجام داده‌اند رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنند که از غذاهای رنگی کمتر استفاده کنند.

در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که استفاده از روکش های سرامیکی به مراتب کارآمد تر از روکش کامپوزیت می باشد، اما به طبع نیاز به صرف هزینه بیشتری برای دریافت این نوع خدمات داریم و این اصلی ترین تفاوت کامپوزیت و سرامیک می باشد.

تفاوت کامپوزیت و سرامیک-کلینیک دندان پزشکی مدرن
تفاوت کامپوزیت و سرامیک-کلینیک دندان پزشکی مدرن
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید