مزایا و معایب روکش دندان زیرکونیا
روکش دندان

مزایا و معایب روکش دندان زیرکونیا

دندانپزشکی زیبایی یکی از حوزه‌های موفق در علم دندانپزشکی است، چرا که همه‌ی افراد به دنبال لبخندی زیبا و چهره‌ای متفاوت هستند. برای طراحی لبخند زیبا از روکش‌های مختلفی در دندانپزشکی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها روکش دندان زیرکونیا می‌باشد. در این مقاله به بررسی دقیق‌تر روکش زیرکونیا می‌پردازیم.

 

روکش دندان زیرکونیا چیست؟

زیرکونیا معمولا به شکل اکسید زیرکونیوم است که فلزی بسیار سخت و به رنگ روشن است. زیرکونیا از نظر شیمیایی ماده‌ای خنثی است و در وسایل الکتریکی و صنایع‌دستی معمولا استفاده می‌شود. معمولا به خاطر دوام بالا شناخته‌شده‌اند، به همین خاطر آن را به‌عنوان محصولی ایده آل در تاج دندان استفاده می‌کنند. دندان‌های عقبی نیروی جویدن و آسیاب بیشتری را تحمل می‌کنند به همین دلیل روکش‌های زیرکونیا گزینه‌ی خوبی برای این نواحی هستند. این روکش به‌عنوان یک بلوک به دندانپزشکی فرستاده می‌شود، سپس توسط یک دستگاه برش کامپیوتری به شکل دندان درمی‌آید. به اعتقاد بعضی پزشکان روکش زیرکونیا محکم‌ترین روکش دندانی هستند. از آن جایی که زیرکونیا با بدن سازگار است و موجب تحریک بافت‌های بدنی نمی‌شود به‌عنوان مواد سازنده دیگر پروتزها مثل زانو، لگن، انگشت و گوش هم استفاده می‌شود. این نوع روکش ظاهری همانند دندان طبیعی دارد و رنگ آن بسته به رنگ دندان‌های مجاور قابل تنظیم است. برخلاف پرسلن ها و روکش‌های PFM مقاومت بیشتری نسبت به تغییر رنگ دارند. همچنین روکش زیرکونیا مقاومت سایشی بالایی دارد و به‌مرورزمان دچار سایش نمی‌شود. این روکش ها  استحکام بسیار بالا، زیبایی خیره‌کننده و قابلیت استفاده برای کلیه دندان‌های جلو و عقب از محاسن روکش زیرکونیا است. برای کسانی که زیبایی اولویت اصلی آن‌ها است استفاده از این نوع درمان (زیرکونیا) بهترین پیشنهاد است.

روکش دندان زیرکونیا
روکش دندان

 

 قیمت روکش زیرکونیا بسیار بالا است، اما اگر خوب از آن‌ها مراقبت کنید طول عمر بالایی دارند. در این ویدئو یکی از بیماران کلینیک دندانپزشکی مدرن را مشاهده می‌کنید که از روکش‌های زیرکونیا استفاده کرده است.

تهیه شده در گروه کلینیک دندانپزشکی مدرن 

دیدگاهتان را بنویسید