امکان دارد بیماری عفونت لثه در هر سن و سالی ایجاد شود افرادی که علائمی از جمله: لثه‌های قرمز روشن و متورم، بو و طعم بد دهان، لکه‌های سفید روی لثه، عفونت بین لثه و دندان‌ها، ایجاد تغییراتی در قرار گرفتن دندان مصنوعی و خونریزی لثه با مسواک و نخ دندان کشیدن و …  را در لثه خود مشاهده می‌کنند بهتر است هر چه سریعتر به فکر درمان آن باشند.

علاوه بر موارد گفته شده، استرس مزمن، سیگار کشیدن، دندان لق، فشردگی و سایش دندان در خواب نیز در ایجاد بیماری لثه نقش خواهند داشت. در صورتی که بیماری و عفونت لثه درمان نشود، عفونت در دهان به سایر نقاط بدن می‌رسد و باعث بیماری قلبی میشود. پس عوارض عفونت لثه را باید جدی بگیریم.

 

عوارض-عفونت-لثه-کلینیک-دندانپزشکی-مدرن
عوارض عفونت لثه – کلینیک دندانپزشکی مدرن

 

عفونت لثه

عفونت لثه یا پریودنتیت با رشد باکتری در دهان ایجاد می‌شود.

اگر دندان‌ها ثابت و محکم نباشند، به بافت و استخوان نیز آسیب خواهد رسید. افرادی که با بیماری لثه یا بیماری پریودنتال درگیر هستند، سیستم ایمنی پایین‌تری خواهند داشت. با این تفاسیر با روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا لثه با باکتری‌ها درگیر نشود.

همیشه پیشگیری راحت‌تر از درمان است. استفاده از دهان شویه‌ ضد التهاب پیشنهاد خوبی برای داشتن لثه سالم است. پیشگیری از عفونت لثه، درد، وقت و هزینه‌ی اضافه نخواهد داشت.

 

عوارض-عفونت-لثه-کلینیک-دندانپزشکی-مدرن
عوارض عفونت لثه – کلینیک دندانپزشکی مدرن

 

درمان لثه

در صورتی که عفونت لثه ایجاد نشده باشد می‌توان با داروهای گیاهی و روش‌های خانگی از لثه‌های خود مراقبت کنیم. مواردی که در ادامه مقاله خواهیم خواند با وجود آنتی اکسیدانی که دارند برای التهاب لثه مفید هستند.  با ما همراه باشید:

 آنتی اکسیدان‌ها، باکتری‌ها را از بین می‌برد.

 

درمان خانگی عفونت لثه همانند: چای سبز، غرغره کردن با آب نمک، مسواک زدن با جوش شیرین و آب، روغن کنجد و نارگیل، دهان شویه و … راه‌های التیام درد هستند. البته برای بهبود درد با کمی جستجو روش‌های بیشتری برای درمان عفونت لثه در طب اسلامی را پیدا می‌کنید.

برای درمان قطعی عفونت لثه از متخصصین کلینیک دندانپزشکی مدرن مشورت بگیرید.

جراحی لثه چگونه است؟

با توجه به مطالب بالا در صورتی‌که مصرف آنتی بیوتیک، دهان شویه و جرمگیری التهاب لثه درمان نشود، در نهایت عمل جراحی موثر خواهد بود. عمل جراحی آخرین راه نجات لثه و دندان است. عمل جراحی با فراهم کردن بهترین شرایط باعث ترمیم و رشد اجزای آسیب دیده لثه می‌شود. همچنین امکان پیوند بافت جدید نیز هست.

در آخر لازم به ذکر است، اگر شما تمامی موارد مراقبت از لثه و دندان را رعایت می‌کنید و با علایم عفونت لثه روبرو شدید، می‌تواند تغذیه نامناسب هم تاثیر داشته باشد. بهتر است هر سال با مراجعه به دندانپزشک از ابتلا به بیماری دهان و دندان پیشگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید