عوارض از دست دادن دندان
دکتر ندا برزویی مدیر بخش درمان کلینیک دندانپزشکی مدرن

عوارض از دست دادن دندان

سلام حالتان چطوره  آیا دلتان می‌خواهد همه‌چیز را درباره ایمپلنت بدانید؟ یک خبر خوب برایتان دارم می‌خواهم یک سری برنامه برایتان ضبط کنم با همین عنوان همه‌چیز درباره ایمپلنت و در هر برنامه به یک موضوع خاص از ایمپلنت بپردازم و به سوالات شما عزیزان پاسخ دهم. پس این سری برنامه را از دست ندهید. خیلی از شما عزیزان می‌پرسید چه لزومی دارد دندانی را که کشیدم جایگزینش کنم. زمانی که تمام دندان‌هایمان را می‌کشیم یا تعداد زیادی از دندان‌هایمان را از دست می‌دهیم جواب این سوال مشخص است چون با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم. اما گاهی اوقات یک‌دندان عقب خود را می‌کشید و می‌پرسید چه لزومی دارد که آن‌یک دندان را جایگزین کنید امروز می‌خواهیم درباره عوارض از دست دادن دندان با یکدیگر صحبت کنیم.

عوارض فوری و تاخیری از دست دادن دندان 

زمانی که شما دندان خود را از دست می‌دهید دچار دو نوع عارضه می‌شوید: 1- عوارض فوری که بلافاصله بعد از کشیدن دندان اتفاق می‌افتد 2- عوارضی که به‌صورت تاخیری و به‌مرورزمان بعد از یک مدت از اینکه شما دندان خود را از دست دادید این عوارض رخ می‌دهند.

عوارض فوری چه عوارضی است؟ شما بلافاصله در غذا خوردنتان اختلال ایجاد می‌شود یعنی با آن سمتی که دندان ازدست‌داده‌اید نمی‌توانید به‌راحتی قبل غذا بجوید. در زیبایی و ظاهر شما تاثیر می‌گذارد حتی ممکن است در تکلم شما هم مشکل ایجاد شود. از نظر احساسی و روانی آن ناحیه را خالی احساس می‌کنید و این حس خوبی به ما نمی‌دهد، شاید در قدیم این عارضه وجود نداشت و مردم خیلی روی از دست دادن دندان‌هایشان حساس نبودند و اهمیت نمی‌دادند. اما امروزه با پیشرفت فرهنگ، مردم خیلی خیلی قدر دندان‌هایشان را بیشتر می‌دانند و تاسف می‌خورند از اینکه دندانی را از دست بدهند.بنابراین آثار روحی و روانی آن هم قابل توجه است.

یک سری عوارض هستند که به صورت تاخیری اتفاق می‌افتند. به مرور زمان هنگامی که شما دندان خود را از دست دادید، ناحیه‌ی لثه و استخوانی که دندان داخل آن وجود ندارد آرام‌آرام تحلیل می‌رود این تحلیل در 6 ماه و 1 سال اول خیلی سرعت بالاتری دارد و در سال‌های بعد با سرعت کمتری ادامه پیدا می‌کند اما متوقف نمی‌شود این موضوع باعث می‌شود که در آن ناحیه یک گودی به وجود بیاید که این گودی روی عضلات صورت شما هم تاثیر می‌گذارد. آرام‌آرام از بیرون وقتی صورت شما را نگاه می‌کنیم فرو رفته شدند و افتادگی پیدا کردند و صورت حالت دفرمه پیدا می‌کند و حتی گاهی اوقات بسته به ناحیه‌ای که شما دندان از دست می‌دهید صورت حالت پیری پیدا می‌کند. یک قانونی وجود دارد دندان‌ها به سمت ناحیه‌ی بی‌دندانی حرکت می‌کنند پس زمانی که شما یک‌دندان را از دست می‌دهید دندان‌های مجاور کم‌کم به آن سمت خم می‌شوند و دندان مقابل به آن سمت حرکت می‌کند و داخل آن فضا می‌آید. فرض کنید شما یک دندان را در فک پایین کشیده‌اید و دندان مقابل در فک بالا حرکت می‌کند  و می‌آید داخل آن فضا قرار می‌گیرد و دندان‌های مجاور خم می‌شوند و داخل آن فضا را کم‌کم اشغال می‌کنند این مسئله هم باز عوارضی را به دنبال دارد شما الگوی جویدنتان و شرایط سیستم دهانی بهم می‌ریزد این مسئله روی عضله‌ی صورت، مفاصل گیجگاهی شما فشار می‌آورد و می‌تواند بیماری و اختلالاتی را در آن ناحیه ایجاد کند. باعث می‌شود فرم عضلات دهان و اطراف آن ناحیه تغییر کند حتی عضله‌ی زبان رشد می‌کند و آن ناحیه را پر می‌کند و همه‌ی این‌ها باعث می‌شود که شما اختلالاتی را در سیستم جویدن و دهان و دندان احساس کنید.

دفرمه شدن صورت
دفرمه شدن صورت بر اثر بی دندانی

بهم ریختگی دندان ها

زمانی که دندان‌ها به سمت ناحیه‌ی بی‌دندانی حرکت می‌کنند نواحی دیگر دندانی بینشان فاصله می‌افتد و یک بهم ریختگی کلی در دندان‌های جلوی شما مشاهده می‌شود که باعث نازیبایی شما می‌شود از طرفی لثه و استخوان دندان‌های مجاور و مقابل که حرکت کردند آن نواحی هم ما تحلیل می‌بینیم در اثر تحلیل لثه و استخوان در اطراف این دندان‌ها شما احساس می‌کنید دندان‌هایمان خیلی خیلی حساس شده به گرما، سرما مواد غذایی شیرین یا ترش، دندان‌های شما به شدت واکنش نشان می‌دهند دندان‌هایی که سالم هستند و شاید حتی پوسیدگی هم نداشته باشند. ضمن اینکه با بیرون آمدن یک مقدار از ریشه‌ی دندان از لثه و استخوان آن نواحی خیلی مستعد پوسیدگی هستند و به سرعت خراب می‌شوند در آن نواحی جرم و پلاک زیادی جمع می‌شود و التهابات لثه را به وجود می‌آورد گاهی اوقات ما مجبور می‌شویم بدون اینکه این دندان‌ها دچار پوسیدگی و مشکل خاصی باشند آن‌ها را عصب‌کشی کنیم و زیر روکش ببریم برای اینکه این حالت را جبران کنیم و به مرور این دندان هارا ممکن است از دست بدهیم تمام این شرایط در اثر از دست دادن آن دندان به وجود می‌آید.

بهم ریختگی دندان ها
بهم ریختگی دندان ها

تحلیل استخوان در اثر از دست دادن دندان

اما یک موضوع دیگر را اشاره‌کنم اگر شما سریعا دندان از دست رفته را جایگزین نکنید این تحلیل استخوان و پیچیدگی‌هایی که در آن ناحیه به وجود می‌آید باعث می‌شود که در سال‌های بعد وقتی که می‌خواهیم ایمپلنت انجام دهیم کار شما پیچیده‌تر شود. زمانی که استخوان ما تحلیل می‌رود و بافت سالم استخوان را از دست می‌دهیم با هیچ جایگزین دیگری نمی‌توانیم به آن کیفیت استخوان روز اول دسترسی پیدا کنیم، استخوان خود شما بافتش بسیار مناسب است برای نگه‌داشتن و حفاظت از ایمپلنت. زمانی که بازسازی استخوان انجام می‌دهیم به خاطر تحلیل‌هایی که اتفاق افتاده از موادی مثل پودر استخوان استفاده می‌کنیم عمر ایمپلنت ما کوتاه‌تر می‌شود نسبت به زمانی که حجم استخوان کافی است و نیازی به بازسازی زیادی ندارد از طرفی دندان‌های مجاور زمانی که خم می‌شوند شرایط پروتزی ما را برای آن ایمپلنت پیچیده‌تر می‌کنند دست ما باز نیست که یک پروتز خوب را برای شما روی ایمپلنت قرار دهیم به دلیل موقعیت دندان‌های مجاور و مقابل یا اینکه حتی مجبور می‌شویم آن دندان‌ها را دستکاری کنیم بدون اینکه نیاز داشته باشند آن هارا زیر روکش ببریم تا بتوانیم یک شرایط ایجاد کنیم که در آنجا یک پروتز خوب روی ایمپلنت قرار دهیم.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

 

زمانی که شما برای جایگزینی دندان از دست رفته تاخیر می‌کنید به دلیل آن شرایط به وجود آمده و عوارضی که ایجاد شده مستلزم صرف هزینه‌ی ایمپلنت بیشتری می‌شوید برای اینکه آن پیچیدگی‌ها را رفع کنید و ایمپلنت را در آن ناحیه قرار دهید شاید حتی مدت طول درمان شما هم زیاد شود چون لازم باشد یک سری بازسازی‌ها انجام دهید زمان دهید به استخوان که مجددا آن ناحیه بازسازی شود و بعد ایمپلنت را قرار دهید و ضمنا ایمپلنتی که در آن ناحیه قرار گرفته عمر، دوام و کارایی آن نسبت به حالتی که بلافاصله بعد از کشیدن دندان یا در ماه‌های اول ایمپلنت در آن ناحیه قرار بگیرد خیلی کمتر می‌شود. پس اگر دندانی را دارید که باید کشیده شود یا دندانتان را از دست داده‌اید سعی کنید در ماه‌های اول قبل از شش ماه آن دندان را جایگزین کنید تا دچار عوارض نشوید. در برنامه‌های بعدی با مطالب دیگر درمورد ایمپلنت در خدمتتان هستم.

تهیه شده در گروه مدرن

دیدگاهتان را بنویسید