هدف ما بازیابی عملکرد عادی ، راحت ، زیبایی دندان ، صحبت و سلامت بیماران مراجعه کننده زمانی که دندان خود را به هر دلیل از جمله آسیب دیدگی و بیماری از دست داده باشند.عوارض از دست دادن دندان به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم میشوند.

در ویدیو عوارض از دست دادن دندان که توسط کلینیک دندانپزشکی آماده شده است درباره این مسئله صحبت شده است.این مشکل عوارض فیزیکی و روانی دارد.لبخندی زیبا و دندان های جایگزین منتظر شما هستند ، کافی است به ما مراجعه کنید.

عوارض دست دادن دندان 

تاثیر بر استخوان فک

عملکرد استخوان ها در بدن بسیار شبیه به ماهیچه ها می باشد.زمانی که ماهیچه ها را به کمک تمرین ورزیده کنید آنها بزرگتر و قوی تر می شوند.زمانی که استخوان تمرین داشته باشد و تحریک شود ، بزرگتر و قوی تر خواهد شد.همانطور که دست شکسته را گچ می گیرند و ماهیچه به دلیل عدم تحرک پس از باز کردن گچ کوچک و یا ضعیف می شود ، استخوان فک هم درصورت از دست دادن دندان به همین مشکل دچار می شود.

پس مشخص است که استخوان فک به وسیله دندان های طبیعی و یا ایمپلنت دندان تحریک می شود و قدرت و حجم خود را حفظ می کند.اتصال بین استخوان فک با دندان طبیعی و یا ایمپلنت دندان موجب استوان سازی و حفظ حجم استخوان می شود.

برای حفظ حجم استخوان نیاز است تا ریشه دندان از دسا رفته را شبیه سازی کنیم تا از تحلیل استخوان فک جلوگیری شود.طبق تحقیقات انجام شدن توسط دانشمندان مشخص شد که فشاری که به واسطه جویدن غذا از طریق دندان ها به استخوان فک وارد می شود دلیل اصلی جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان فک است.

تاثیر از دست رفتن دندان بر استخوان فک

رابطه بین استخوان فک و دندان مادام العمر ادامه دارد.زمانی که دندان از دست می رود و یا کشیده می شود این نبود دندان باعث تحلیل استخوان فک در ناحیه بی دندانی و از دست رفتن حجم استخوان فک در آن قسمت می شود.این تحلیل به معنی کم شدن عرض و ارتفاع استخوان در این ناحیه است.پس نتیجه می گیریم وجود دندان در استخوان فک برای جلوگیری از تحلیل استخوان و تحریک استخوان برای قوی تر شدن ضرور ی است.

از مهم ترین عوارض از دست دادن دندان تحلیل استخوان فک است.که اگر مدت زیادی از کشیدن دندان گذشته باشد و جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته انتخاب نکرده باشید تحلیل استخوان در محل بی دندانی هزینه و زمان بیشتری را هنگام کاشت ایمپلنت نیاز دارد.

دفرمه شدن صورت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
دفرمه شدن صورت بر اثر بی دندانی-کلینیک دندان پزشکی مدرن

تاثیر استفاده از دندان مصنوعی 

افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند ، درک نمی کنند که به مرور زمان دچار تحلیل استخوان می شوند تا زمانی که دندان مصنوعی آن ها به دلیل تحلیل بافت لثه و استخوان فک در جای خود ثابت نمی ماند و از جای خود تکان می خورد که از مهم ترین مشکلات استفاده از دندان مصنوعی می باشد پس می توان استفاده از دندان مصنوعی را جز دلایل تحلیل استخوان دانست.

همچنین بیمار به دلیل مشکلات گفته شده با کاهش وزن روبرو می شود.مقدار تحلیل استخوان به موارد مختلفی از جمله جنسیت ، هورمون ها ،متابولیسم بدن ،داروهایی که بیمار مصرف می کند ، ساییدن دندان ها به هم (دندان قروچه) و فیت نشدن دندان مصنوعی به دلیل فرسوده بودن و یا تحلیل بافت لثه بستگی دارد.

با وجود این ، تقریبا 40 درصد از بیمارانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند ، بیش از 10 سال از همان دندان مصنوعی قبلی خود استفاده می کنند.همچنین استفاده شبانه روزی از دندان های مصنوعی تاثیر مضاعفی بر افزایش سرعت تحلیل استخوان فک دارد که خود از عوارض از دست دادن دندان می باشد.

بهم ریختگی دندان ها-کلینیک دندان پزشکی مدرن
بهم ریختگی دندان ها-کلینیک دندان پزشکی مدرن

توجه داشته باشید که

تحلیل استخوان که جز عوارض از دست دادن دندان می باشد در دندانپزشکی سنتی  تقریبا نادیده گرفته می شود.دلیل این امر اینست که دندانپزشکی سنتی هیچ راهکاری برای برای درمان ، جلوگیری و متوقف کردن پروسه تحلیل استخوان و عواقب آن نداشته است.

به همین دلیل پزشکان مجبور بودند تحلیل استخوان فک که از عوارض از دست دادن دندان و یا کشیدن دندان بود رانادیده بگیرند.امروزه دندانپزشکان و مردم متوجه شده اند که ایمپلنت دندان به دلیل ساختار مشابه با دندان طبیعی ، می تواند از تحلیل استخوان فک جلوگیری کند همانطور که دندان طبیعی این کار را انجام می داد.

ایمپلنت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن
ایمپلنت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن

تاثیر از دست دادن دندان بر بافت لثه

همانطور که گفتیم تحلیل استخوان فک از جمله عوارض از دست دادن دندان است.مادامی که استخوان تحلیل می رود و از عرض و ارتفاع آن کاسته می شود ، باقت های لثه به تدریج کاهش می یابد.معمولا یک بافت بسیار نازک لثه روی استخوان تحلیل یافته فک پایین باقی می ماند.که این نازک شدن بافت لثه باعث بروز بیماری های لثه می شود.

بزرگ شدن زبان بیمار

بیماری که دندان های خود را از دست داده و دندانی ندارد با مشکل رشد زبان مواجه می شود چراکه فضایی که قبلا توسط دندان ها اشغال شده بود دیگر خالی است و زبان برای اشغال این فضا شروع به رشد و بزرگتر شدن می کند.

در همین حین اگر شما دندان مصنوعی نیز داشته باشید این بزرگتر شدن ، فضای مورد نیاز دندان مصنوعی را نیز اشغال می کند و هنگام جویدن غذا مشکلات بیشتری علاوه بر تکان خوردن دندان مصنوعی برای شما ایجاد می کند.

در نتیجه ، دندان مصنوعی متحرک به دلیل بزرگ شدن زبان ، ثبات کمتری خواهد داشت.که همگی این مشکلات به دلیل از دست دادن دندان طبیعی و انتخاب جایگزین مناسب برای دندان طبیعی می باشد.

اگر احساس می کنید برای انتخاب ایمپلنت دندان و یا سایر روش های جایگزین کردن دندان از دست رفته نیاز به مشاوره دارید می توانید از ویزیت آنلاین و رایگان برای شروع درمان بی دندانی خود استفاده کنید.

عوارض از دست دادن دندان بر ظاهر صورت بیمار

تغییر در ظاهر و صورت با افزایش سن اتفاق می افتد.اما وقتی که دندانی را از دست می دهید.از عوارض از دست دادن دندان می توان به مسن تر دیده شدن صورت فرد به دلیل تحلیل استخوان فک و کم شدن ارتفاع فک بیمار اشاره کرد.

این مورد باعث تغییرات متعددی در ظاهر فرد می شود.از همله این تغییرات می توان به کاهش زاویه کنار لب ها و عمیق شدن خطوط عمودی بر روی لب ها و ایجاد ظاهری خشن و مسن تر اشاره کرد.

در نتیجه کم شدن ارتفاع استخوان فک ، مخصوص فک پایین چانه به سمت جلو حرکت می کند که ظاهر نامطلوبی را ایجاد می کند.این حرکت به جلو چانه ، زاویه گوشه لب ها را کاهش داده و هنگامی که دهان بیمار در حالت عادی و استراحت است ، چهره وی را غمگین نشان می دهد.

در این مورد از عوارض از دست دادن دندان ، فشار بیشتری برای جویدن غذا نیازاست.در صورت های کوتاه این تحلیل استخوان نسبت به فرم های صورت دیگر  سریعتر و بیشتر است.

نازک شدن لب بالا به دلیل پشتیبانی ضعیف لب توسط دندان مصنوعی می باشد و باعث از دست دادن قدرت عضلات تکان دهنده لب ها می شود.لب بالا با افزایش سن و فشار وارده توسط نیروی جاذبه زمین و ضعیف شدن عضله ، پهن تر می شود.از دست دادن عضله در بیمارانی که بدون دندان هستند سریع تر اتفاق می افتد به همین دلیل پهن شدن لب در این افراد در سنین پایین تر اتفاق می افتد.

مرادن اغلب برای رفع این عیب سبیل های خود را بلند تر می کنند.

تاثیر بر سلامتی

از عوارض دیگر از دست دادن دندان تاثیراتی است که می تواند بر سلامتی بیمار داشته باشد.طبق تحقیقاتی که بر روی 367 نفر از استفاده کنندگان دندان مصنوعی انجام گرفته است(158 آقا و 209 خانم) مشخص شد که 47 درصد این افراد از عملکرد پایین جویدن رنج می برند.همچنین این افراد از سبزیات و میوه ها و ویتامین آ کمتری در برنامه غذایی خود استفاده کرده بودند.

همچنین استفاده از سبزیجات و میوه ها و غذاهای دارای فیبر کمتر در رژیم غذایی این افراد ، باعث بروز مشکلات گوارشی مانند مشکلات معده و روده شده بود.همه این مشکلات به دلیل مشکل در جویدن مناسب غذا به واسطه بیدندانی و یا استفاده از دندان مصنوعی به جای ایمپلنت دندانی اتفاق افتاده بود.

بعلاوه با جویدن کم غذا و درشت بودن تکه های غذا ممکن است هضم غذا به خوبی صورت نگیرد و جذب مواد معدنی غذا به خوبی صورت نگیرد و با مشکلات دفع نیز مواجه شوید.

در این تحقیقات مشخص شدن طول عمر افراد رابطه مستقیمی با سلامت دندان ها و رژیم غذایی آنها دارد.همچنین متوجه شدند که بی دندانی می تواند رابطه مستقیمی با سکته های مغزی و قلبی داشته باشد چراکه بیماری های دندان می تواند باعث سکته قلبی و یا انسداد رگ های خونی شود که این انسداد یکی از دلایل سکته مغزی می باشد که هنوز از دلایل اصلی مرگ و میر است.

به همین دلیل اعتقاد بر این است که با کاشت ایمپلنت می توان عملکرد طبیعی دهان و دندان ها را بازگرداند.این کار کیفیت و طول عمر افراد را افزایش می دهد.

تاثیرات روانی یکی دیگر از عوارض از دست دادن دندان

اثرات روانشناختی از دست دادن کامل دندان ها پیچیده و متنوع است و از بسیار کم تا حالت اضطراب متغییر است.اگرچه دندان مصنوعی های کامل ، توانایی برآورده کردن نیاز های ظاهری بسیاری از بیماران را دارا است ،  بسیاری از آنها احساس می کنند که زندگی اجتماعی آنها تحت تاثیر قرار گرفته است.چرا که این افراد هنگام جویدن غذا و صحبت کردن با جا به جا شدن و بیرون پریدن دندان مصنوعی مواجه می شوند که هنگام عطسه کردن و سرفه کردن بیرون آمدن دندان مصنوعی شایع تر است.طبق نظر سنجی سلامت قبل ، فقط 80 درصد افرادی که از دندان مصنوعی کامل برای هر دو فک استفاده می کنند می توانند همیشه دندان مصنوعی هر دو فک را در دهان خود نگهدارند.

بعضی بیماران فقط یکی از دندان مصنوعی های دو فک را استفاده می کنند که معمولا برای فک بالا می باشد و برخی دیگر نیز فقط برای مدت کوتاهی می توانند از دندان های مصنوعی خود استفاده کنند.بعلاوه تقریبا فقط 7 درصد از این افراد اصلا نمی توانستند از دندان های مصنوعی خود حتی برای مدت کوتاهی استفاده کنند که جز دسته معلول دندانی قرار می گیرند.

این افراد به ندرت از محیط خانه خود دور می شوند و هنگامی که احساس می کنند مجبور به بیرون رفتن هستند ، فکر ملاقات و صحبت کردن با مردم در حالی که دندان  مصنوعی استفاده نمی کنند ، ناراحت کننده است.

کاهش عملکرد پروتز های متحرک

تفاوت حداکثر فشاری که فرد با دندان های طبیعی خود می تواند وارد کند در مقایسه با فردی که دندان های خود را بطور کامل از دست داده است بسیار قابل توجه است.به طوری که فرد بدون دندان حداکثر می تواند فشار یک چهارمی در مقایسه با فرد دارای دندان های طبیعی وارد کند.

کی دیگر از عوارض از دست دادن دندان همین مورد است یعنی هر مدت زمان بیشتری بیمار بدون دندان باشد ، عضلات فک بیشتر تحلیل می روند و توانایی تولید نیروی کمتری را دارند.

در نتیجه این تحلیل عضله یکی دیگر از عوارض از دست دادن دندان ، کاهش نیروی موثر جویدن غذا به مرور زمان پس از از دست رفتن دندان ها می باشد.به طوری که حتی برخی افراد در نظر سنجی اعلام کرده اند که بدون دندان های مصنوعی بهتر می توانند غذا را بجوند.

پروتز های مصنوعی برای یک یا چند دندان کمترین میزان استفاده را دارند.یک تحقیقات 4 ساله در حوزه اسکاندیناوی نشان داد که فقط 80 درصد افرادی که این نوع پروتز ها را دارند پس از گذشت یک سال هنوز هم از آنها استفاده می کنند.

این رقم پس از گذشت 4 سال به 60 درصد افراد کاهش پیدا کرد.این تحقیقات نشان داد که این پروتز ها باعث کاهش سلامت بافت لثه در اطراف دندان های طبیعی فرد می شوند.

نتیجه گیری

این موارد همه جز عوارض از دست دادن دندان طبیعی می باشند که روش های جایگزینی سنتی دندان مانند استفاده از دندان مصنوعی نمی تواند مانع بروز این عوارض بلند مدت و کوتاه مدت شود به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری و کاهش چشمگیر این عوارض از ایمپلنت های دندان استفاده کنید چرا که علاوه بر نداشتن این عوارض ها ، طول عمر بیشتری نسبت به دندان مصنوعی داشته و همچنین معایب و محدودیت های دندان مصنوعی را ندارد زیرا ساختار ایمپلنت دندانی بسیار شبیه به دندان های طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید