کامپوزیت های دندانی امروزه از متداول ترین مواد و متریال موجود در کلینیک های دندانپزشکی هستند که عمدتاً برای بازسازی زیبایی دندان های قدامی و همچنین برای ترمیم کردن یا پر کردن دندانهای خلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برای انطباق با نیازهای خاص هر بیمار ، انواع مختلفی از کامپوزیت ها با ویژگی ها و روشهای مختلف استفاده در بازار ظاهر شده است و گاها انتخاب مناسب ترین کامپوزیت دندان برای هر مورد بالینی می تواند کمی گیج کننده باشد.

در کلینیک دندانپزشکی مدرن مجموعه عظیمی از کامپوزیت های دندانپزشکی را در محدوده و قیمت های مختلف از مارک های پیشرو ماننده گرادیا , توکویاما , ایویکولار ای پی اس , جنیل , کاریزما , امیلوژن , 3M  و …ارائه میدهیم.

علاوه بر این،از نظر بالینی،کامپوزیت های دندانپزشکی همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهند و مدلهای جدید بطور مداوم در بازار ظاهر می شوند تا با نیازهای مختلف هر نوع درمان سازگار شوند ، که باعث می شود از خود بپرسیم …

چگونه مناسب ترین کامپوزیت دندان برای هر مورد بالینی را انتخاب کنیم؟

در کلینیک دندانپزشکی مدرن می خواهیم به شما کمک کنیم و در این مقاله انواع مختلف کامپوزیت های دندانی موجود و کاربردهای اصلی آنها در دندانپزشکی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم.

انواع کامپوزیت های دندانی و کاربردهای اصلی آنها در دندانپزشکی:

1_کامپوزیت قدامی: کامپوزیت های قدامی ، که به آن کامپوزیت های زیبایی شناسی نیز گفته می شود ، برای ترمیم دندان استفاده می شود که در نتیجه یک زیبایی شناختی با یک پایان بسیار طبیعی را به ارمغان میاورد. مهمترین مزیت کامپوزیت های زیبایی این است که می توان آنها را به درخشش بلند و ماندگار جلا داد ، به همین دلیل از مناسب ترین کامپوزیت ها درترمیم های زیبایی , دندان قدامی در دندانپزشکی هستند. این کامپوزیت ها امکان تغییر رنگ ، شکل و اندازه قطعه دندانی را بدون نیاز به کنده کاری فراهم می کنند. شما می توانید رنگ دلخواه و کدورت متناسب با نیازهای خود را انتخاب کنید: A1، A2، A3، A3.5، A4، B1، B2، B3، C2، C3، C4، D3، IB1، OA2، OA3.5 و غیره

ساختار کامپوزیت های مورد استفاده در این درمان ها معمولا میکروفیل یا ریز دانه ای است و یا میتواند دارای ساختار های نانو هیبریدی و یا میکرو هیبریدی باشد.  در کامپوزیت های دندانی با ساختار میکروفیل اندازه ذرات به کار رفته کمتر از 100 نانومتر میباشد و از ادغام رزین های پرکننده و مواد پلیمری ساخته شده است. البته از معایب این کامپوزیت ها میتوان به این نکته اشاره کرد که دارای استحکام و مقاومت لازمه جهت فشار های وارده بر دندان های خلفی نیستند. در نتیجه در درمان ترمیم دندان های خلفی از این کامپوزیت ها نمیتوان استفاده کرد.

کامپوزیت های هیبرید: این کامپوزیت ها بین دو طیف کامپوزیت های ماکروفیل و میکروفیل قرار دارد و بیشتر مورد استفاده برای دندان های عقبی ( خلفی ) میباشد.

 کامپوزیت میکروهیبرید : به عنوان نسل جدید از کامپوزیت های دندانی وارد سیستم متریال دندانپزشکی شده اند. حاوی ذرات کوچکتر از 100 نانومتر تا 1 میکرومتر هستند. از ویژگی های این کامپوزیت ها میتوان به این نکته اشاره کرد که باعث عدم تجمع پلاک ها در سطح ترمیم میشود.

مزایا کامپوزیت نانوهیبریدی:

1_کاهش تراش دندان

2_کم بودن هزینه

3_کوتاه بودن زمان درمان

4_زیبایی و طبیعی بودن ترمیم دندان

 

2_کامپوزیت خلفی: کامپوزیت خلفی مخصوصاً برای ترمیم دندان ها در ناحیه خلفی( عقبی ) مشخص شده است.  این کامپوزیت ها با در نظر گرفتن فشارهای حاصل از جویدن مواد غذایی که ترمیمهای خلفی در معرض آن قرار دارند ، طراحی شده اند. نتیجه کاربرد آنها ترمیم دندان بسیار مطمئن و طولانی مدت است.

 تذکر: در نهایت نکته مهم و حائز اهمیت در درمان کامپوزیت در درجه اول بستگی به مهارت و تجربه و تبحر دندانپزشک دارد و در مرحله بعدی به کیفیت مواد بستگی دارد. گاها پیش میاید که از مواد با کیفیت استفاده میشود اما بدلیل عدم تبحر دندانپزشک درمان با شکست روبرو میشود. در نهایت اینکه علاوه بر انکه باید از مواد با کیفیت برای درمان خود استفاده کنیم باید در انتخاب پزشک خود نیز دقت کنیم .

 

کامپوزیت ونیر-کلینیک دندانپزشکی مدرن
کامپوزیت ونیر-کلینیک دندانپزشکی مدرن

 

برند های مورد استفاده در درمان کامپوزیت !

1_ برند ایویکولار ای پی اس : ساخت کشورامریکا میباشد. کامپوزیت های ای پی اس ( IPS ) نسل جدیدی از کامپوزیت ها هستند که ذرات سرامیک به کامپوزیت اضافه شده است. اضافه شدن این ذرات سرامیکی باعث شده کامپوزیت استحکام بیشتری داشته باشد و در مقابل رنگ پذیری نسبت به کامپوزیت های معمولی مقاومت بهتری داشته باشد. همچنین این ذرات سرامیکی به کامپوزیت جلوه براق تری داده است و باعث شده آن حالت مات گونه کامپوزیت های معمولی کاهش یابد. طول عمر کامپوزیت های معمولی 3 تا 5 سال و طول عمر اینگونه کامپوزیت ها حدود 6 سال میباشد. بایست ابن نکته را درنظر گرفت که تا کنون بهترین روش طراحی لبخند همان لومینیرز هست که عمری 3 برابر کامپوزیت دارد و بسیار مقاوم تر میباشد.
از مزایای این روش آن است که دندان تراشیده نمیشود و نسبت به لومینیرز بسیار ارزانتر میباشد. در این روش نیز مانند تمامی روش های دیگر زیبایی روی 8 تا 01 دندان از هر فک عمل زیبایی انجام میشود.

2_ برند گرادیا : ساخت کشور ژاپن میباشد و ساختار این کامپوزیت در دسته ساختاری کامپوزیت های میکروهیبریدی قرار میگیرد و جهت بستن دیاستم و درمان دندان های خلفی و قدامی استفاده میشود و همچنین برای درمان پوسیدگی های دندانی نیز استفاده میشود.

 

شید رنگ های گرادیا-کلینیک دندانپزشکی مدرن
شید رنگ های گرادیا-کلینیک دندانپزشکی مدرن

 

3_برند توکویاما  

4_برند کاریزما

5_برند kerr

6_برند جنیل

7_برند امیلوژن

8_ کامپوزیت Omonchroma : این کامپوزیت از کمپانی توکویاما میباشد و از مزیت های این برند امکان مچ شدن و تطابق شید آن با همه دندان هاست. لقب همه کاره بودن ا دیگر مزیت های این برند است. تکنولوژی به کار رفته در این محصول این است که هنگام عبور نور محیط از فیلر های کروی این کامپوزیت و رنگ ساختاری قرمز تا زرد تولید میشود که دقیقا همان رنگ هایی است که به طور طبیعی در ساختار دندان های انسان وجود دارد و این رنگ ها با رنگ بازتاب شده از دندان ترکیب میشوند و شکلی یکپارچه و هماهنگ ایجاد میکنند. این تکنولوژی نیاز به پیگمنت ها را از بین بردهاست و نتیجه آن یک colourmatch بی سابقه همراه با پالیش راحت و بی دردسر خواهد بود.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید