مراحل انجام فرآیند ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان و آشنایی کامل با فرآیند انجام ایمپلنت دندان می تواند تا حد زیادی از استرس و نگرانی های بیمار جهت انجام این درمان دندانپزشکی بکاهد. در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی مدرن به بررسی مراحل ایمپلنت دندان خواهیم پرداخت.

مراحل ایمپلنت دندان به شرح زیر است:

  • آسیب دیدگی دندان
  • مراجعه و مشاوره نزد دندانپزشک
  • انجام پیوند استخوان در صورت نیاز
  • قرار دادن فیکسچر در فک
  • رشد و بهبودی استخوان
  • اتصال اباتمنت به ایمپلنت
  • قرار دادن روکش دندانی

کل این فرآیند می تواند طی چند ماه صورت پذیرد. البته بیشتر آن مربوط به مدت زمان بهبودی و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک شما می باشدکه این مدت زمان برای افراد مختلف متفاوت است.

مراحل ایمپلنت دندان

 

بررسی مراحل ایمپلنت دندان

 

مراجعه و مشاوره نزد دندانپزشک

فر ایند مراجعه، مشاوره و معاینه نزد دندانپزشک، می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- ممکن است از شما توسط اشعه X تصاویر سه بعدی دندانپزشکی گرفته شود و نمونه های تصویری از دندان و فک شما تهیه شود.

2- در مورد هرگونه شرایط پزشکی و هرگونه داروی مصرفی از جمله نسخه های دارویی و داروهای بدون نسخه و مکمل ها به پزشک خود بگویید. اگر شرایط قلبی خاص یا مشکلات اسنخوانی دارید، دندانپزشک شما ممکن است قبل از شروع ایمپلنت، آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از عفونت تجویز کند.

3- برنامه درمانی متناسب با وضعیت شما، این طرح عواملی را در نظر می گیرد، از جمله اینکه چند دندان شما به درمان ایمپلنت نیاز دارد و وضعیت استخوان فک و دندان های باقی مانده شما چگونه است.

4- برای کنترل درد، گزینه های ایمپلنت با بیهوشی در حین عمل شامل بی حسی موضعی، استفاده از آرام بخش یا بی حسی عمومی مطرح می شود. با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید که کدام گزینه برای شما مناسب تر است. تیم مراقبت از دندان شما بسته به نوع بیهوشی که به شما ارائه می دهد، در مورد خوردن و آشامیدن قبل از عمل به شما دستورات لازم را خواهد داد.

مراحل نصب ایمپلنت

 

انجام پیوند استخوان در صورت نیاز

اگر استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم نباشد یا خیلی نرم باشد، ممکن است قبل از انجام عمل جراحی کاشت دندان به پیوند استخوان احتیاج پیدا کنید. پیوند استخوان به این دلیل است که عمل جویدن محکم در دهان شما فشارزیادی به استخوان فک شما وارد می کند و اگر نتواند ایمپلنت را پشتیبانی کند، احتمالا اثرات عمل جراحی از بین خواهد رفت.

پیوند استخوان می تواند پایه محکم تری برای کاشت ایجاد کند. چندین ماده پیوند استخوان فک وجود دارد که می توان از آنها برای بازسازی استخوان فک استفاده کرد. این فرآیند ممکن است شامل پیوند استخوان طبیعی باشد، مانند پیوند از استخوان قسمت دیگری از بدن شما، یا پیوند استخوان مصنوعی با استفاده از مواد جایگزین استخوان که می تواند ساختارهای حمایتی برای رشد استخوان جدید ایجاد کند. با دندانپزشک خود در مورد گزینه هایی که برای شما بهتر خواهد بود صحبت کنید. دربرخی موارد، شما فقط نیاز به پیوند استخوان جزئی دارید که می تواند همزمان با عمل جراحی ایمپلنت انجام شود. در اصل وضعیت فک شما نحوه عملکرد شما را تعیین می کند.

 

قرار دادن فیکسچر در فک

یکی از مهمترین مراحل ایمپلنت دندان قراردادن فیکسچر در فک می باشد که باید به دقت انجام شود. در حین جراحی برای قرار دادن ایمپلنت دندان در فک، جراح دندانپزشک برای باز کردن لثه آن را در راستای استخوان برش می دهد. سوراخ ها به سمت استخوان حفر می شوند و در حفره قسمت پایه ایمپلنت یا فیکسچر قرار می گیرد. از آنجایی که این قسمت به عنوان ریشه دندان عمل می کند، در اعماق استخوان کاشته می شود. در صورتی که استخوان فک شما  باریک باشد و  قطر مناسبی داشته باشد، پزشک از روشی بدون برش لثه استفاده خواهد کرد.

فیکسچر

 

انتظار برای رشد استخوان

هنگامی که پایه ایمپلت در استخوان فک شما قرار می گیرد، باید منتظر رشد استخوان باشید. در طی این فرآیند، استخوان فک با سطح ایمپلنت دندانی رشد کرده و ادغام می شود. این فرایند که می تواند چند ماه طول بکشد، به ایجاد یک پایه محکم برای دندان مصنوعی جدید شما کمک می کند و دقیقا مانند ریشه برای دندان های طبیعی شما عمل می کند.

 

قرار دادن اباتمنت

یکی دیگر از مهمترین مراحل ایمپلنت دندان قرار دادن اباتمنت است که در واقع واسطه ای برای نصب تاج دندان به روی فیکسچر می باشد. وقتی پیوند ایمپلنت با استخوان فک، انجام گرفت، ممکن است شما نیاز به عمل جراحی اضافی برای قرار دادن یا جابجایی قطعه ای که در نهایت تاج به آن وصل خواهد شد داشته باشید. البته این جراحی جزئی به طور معمول با بی حسی موضعی در یک جلسه سرپایی انجام می شود. در بعضی موارد، هنگام کاشت دندان، abutment به پایه فلزی ایمپلنت دندان وصل می شود. این به این معنی است که شما به یک عمل جراحی اضافی احتیاج نخواهید داشت. از آنجا که اباتمنت خارج از خط لثه است، وقتی دهان خود را باز می کنید قابل مشاهده است و تا زمانی که دندانپزشک شما روکش دندانی را کامل  روی آن قرار دهد، به این صورت خواهد بود.

اباتمنت

 

انتخاب روکش دندانی

پس ازبهبود لثه ها، نوبت قرارگیری روکش دندانی است. روکش را نمی توان تا زمانی که استخوان فک شما به اندازه کافی قوی باشد روی ایمپلنت قرار داد. شما به کمک متخصص دندانپزشکی خود می توانید نوع روکش دندانی خود را انتخاب کنید که قابل جابجایی، ثابت یا ترکیبی از هر دو باشد.

 

روکش متحرک

روکش های قابل جابجایی شبیه به یک پروتز متحرک معمولی می باشند و می توانند یک پروتز جزئی یا کامل باشند.  این روکش ها شامل دندانهای سفید مصنوعی است که توسط آدامس پلاستیکی صورتی احاطه شده است. این رکش روی یک قاب فلزی نصب شده است و به راحتی در جای خود قرار می گیرد. این روکش ها را به راحتی می توان برای ترمیم یا تمیز کردن روزانه ازجای خود خارج کرد.

 

روکش ثابت

این نوع روکش که استفاده از آن در فرآیند ایمپلنت دندان رایج تر است، یک روکش دندانی بطور دائم پیچ خورده یا روی ایمپلنت فیکس شده است و شما نمی توانید آنها را برای تمیز کردن یا هنگام خواب از جای خود خارج کنید. معمولا روکش ایمپلنت دندان ثابت می باشد.  با این حال، از آنجا که ایمپلنت ها به طور فوق العاده ای قوی هستند، در صورت اتصال به یکدیگر ، چندین دندان را می توان با یک ایمپلنت پیوسته نیز جایگزین کرد.

مراحل ایمپلنت دندان

 

در این مقاله به بررسی کامل مراحل ایمپلنت دندان از لحظه مراجعه به دندانپزشک تا پیوند استخوان و در نهایت قرار دادن روکش دندانی پرداختیم. امید است که این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته و پاسخگوی سوالات شما در این زمینه باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید