ایمپلنت همزمان با جراحی سینوس لیفت
ایمپلنت دندان

ایمپلنت همزمان با جراحی سینوس لیفت

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

کاشت ایمپلنت همراه با جراحی سینوس لیفت نوعی درمان است که جهت جایگزینی دائمی دندان ازدست‌رفته به کار می‌رود. قبل از کاشت دندان، دندان‌پزشک با استفاده از تصاویر سی بی سی تی، وضعیت استخوان و لثه فرد را بررسی می‌کند و در صورت مساعد بودن شرایط، درمان وی بدون لیفت سینوس شروع می‌شود. وجود مشکلاتی نظیر پایین بودن سینوس می‌تواند در جراحی ایمپلنت تداخل ایجاد کند. سینوس لیفت نوعی جراحی است که باعث افزایش سطح استخوان در ناحیه مولر و پره مولر می‌شود، یعنی استخوان در بین فک و سینوس (بالای بینی) تشکیل می‌شود.

 

دلایلی برای کاشت ایمپلنت همراه با جراحی سینوس لیفت

به دلیل آناتومی استخوان‌بندی، مقدار استخوان فک بالا و استخوان فک پایین با یکدیگر متفاوت است. افرادی که دندان‌های موجود در فک بالا را ازدست‌داده‌اند و مقدار استخوان کافی در استخوان مولر یا استخوان فک بالا جهت قرارگیری ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد نیازمند جراجی سینوس لیفت می‌باشند. از دست دادن دندان‌ها باعث از دست دادن استخوان نیز می‌شود، هنگامی‌که شخصی در بلندمدت دندان خود را ازدست‌داده باشد، استخوان نیز در آن قسمت شروع به تحلیل رفتن می‌کند و حجم برای قرار دادن ایمپلنت کافی نمی‌باشد. استخوان ممکن است به دلیل تحلیل لثه نیز تحلیل برود. سینوس‌های فک بالا نیز ممکن است بسیار به هم نزدیک باشند و فک بالا جهت قرار گرفتن ایمپلنت مناسب نباشد. اندازه و شکل سینوس در هر شخصی متفاوت است و سینوس می‌تواند با افزایش سن بزرگ‌تر شود.

جراحی کاشت دندان
جراحی کاشت دندان

 

آماده سازی جهت جراحی سینوس لیفت

استخوانی که در سینوس لیفت مورداستفاده قرار می‌گیرد ممکن است از خود شخص گرفته شود، یا از یک جسد برداشته شود و یا از جانورانی مثل گاو استخراج شود. درصورتی‌که استخوان از خود شخص گرفته شود ممکن است این استخوان از قسمت‌های مختلف دهان و یا بدن برداشته شود. قبل از انجام سینوس لیفت به‌عکس رادیولوژی برای بررسی آناتومی استخوان و فک همچنین سینوس نیاز می‌باشد. بعد از انجام سینوس لیفت باید مدت‌زماجراحی سینوس لیفتن مشخصی تا بهبود و تشکیل شدن استخوان کافی صبر کرد و پس‌ازآن جراح قادر به گذاشتن ایمپلنت در این قسمت از فک می‌باشد و جراحی کاشت دندان بدون مشکل قابل انجام خواهد بود.

این پست دارای یک نظر است

  1. محب

    هفته گذشته دو تا و این هفته هم دو تای دیگر همراه با لیفت سینوس باز و بسته با نصب فیکسچر انجام دادم.

دیدگاهتان را بنویسید