کاشت دندان با سلول های بنیادی که جدید تر از روش ایمپلنت دندان است می تواند انقلابی در علم دندانپزشکی دنیا ایجاد کند که در ادامه به آن می پردازیم.

جایگزین های دندان از دست رفته

برای جایگزینی در نواحی بی دندانی می توان از راه های مختلفی مانند پرتز ثابت، پروتز متحرک و پارسیل استفاده کرد. و یا می تواند در آن ناحیه ایمپلنت انجام شود همچنین از فیلیپر و بریج دندانی هم می توان برای جایگزینی آن ناحیه استفاده کرد.

بریج های دندانی
بریج های دندانی
پارسیل
پارسیل
پروتز متحرک
پروتز متحرک

بین همه این موارد، در حال حاضر بهترین جایگزین، ایمپلنت دندان است. ایمپلنت با استفاده از یک پیچ تیتانیومی به اسم فیکسچر در استخوان فک کاشته می شود و بعد از گذشت چند ماه پایه دوم که اسم آن اباتمنت است، در فیکسچر جایگذاری می گردد. که بعد از آن روکشی که کاملا شبیه دندان است روی آن قرار داده می شود.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

کاشت دندان با سلول های بنیادی

اما امروزه روش جدیدی برای جایگزینی دندان توسط دانشمندان کشف شده است که به آن کاشت دندان با استفاده از سلول های بنیادی می گویند. سلول های بنیادی گلبول های سفیدی هستن که در داخل دندان ما وجود دارند. البته سلول های بنیادی در قسمت های مختلف بدن ما دیده می شوند. به این نوع سلول ها سلول های مزان شیمی هم گفته می شود.

این سلول ها قادرند به سلول هایی از دندان تبدیل شوند که ما به آن احتیاج داریم. به عنوان مثال وقتی دندانپزشک دندانی را از دهان بیمار به هر دلیلی می کشد، اگر عفونتی در دندان مورد نظر وجود نداشته باشد، کل دندان منجمد می شود و برای بانک سلول های بنیادی ارسال می گردد. این دندان تا زمانی که ما به سلول های بنیادی آن دندان احتیاج نداشته باشیم در آنجا می ماند. تا زمانی که ما به آن احتیاج پیدا کنیم و دندان را از آنجا خارج کنیم.

سلول های بنیادی
سلول های بنیادی

سلول های بنیادی باعث می شوند که یک دندان به حالت طبیعی رویش پیدا کند و ما یک دندان مانند دندان خودمان در ناحیه بی دندانی داشته باشیم. حتی می توانیم به جای پر کردن دندان با موادی مانند کامپوزیت و مواد دیگر، آن ناحیه را با سلول های بنیادی زنده پر کنیم. این کار باعث می شود دندان اصلاح شود و سلامت خودش را بدست آورد که در این صورت ما در آینده به درمان ریشه و عصب کشی نیازی نخواهیم داشت.

سلول های بنیادی دندان
سلول های بنیادی دندان

البته از این روش تا کنون در ایران استفاده نشده است و هنوز در مرحله تحقیق و تکمیل توسط دانشمندان است. امیدواریم که این روش به زودی به بازار بیاید تا بتوانیم در کلینیک دندانپزشکی مدرن پذیرای مراجعه کنندگان عزیز در این زمینه باشیم و بسیاری از دغدغه های ما را این زمینه از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید