فوبیای دندانپزشکی و روش درمان آن

کلینیک دندانپزشکی مدرن تازه های دندانپزشکی فوبیای دندانپزشکی و روش درمان آن
فوبیای دندانپزشکی

تازه های دندانپزشکی

فوبیای دندانپزشکی و روش درمان آن

ارسال شده توسط dentalcenter

با سلام خدمت بینندگان عزیز مطلبی را که امروز می‌خواهیم درباره‌اش صحبت کنیم، ترس و هراس از دندان‌پزشکی یا به‌عبارت‌دیگر فوبیای دندانپزشکی است. همان‌طور که میدانید روش‌های درمانی در دندان‌پزشکی و مراجعه به دندان‌پزشک برای خیلی از بیماران هراس، ترس و اضطراب را به دنبال دارد. ما با استفاده از دانش بیهوشی و آنستزی تلاش کردیم که به‌نوعی به این افراد کمک کنیم تا کارهای درمانی درست انجام بگیرد. روشی که در آن از این نوع درمان استفاده می‌کنیم به آرام‌بخشی یا سدیشن در دندان‌پزشکی نام می‌بریم. آرام‌بخشی در دندان‌پزشکی یک روش و شیوه‌ی کنترل استرس و اضطراب در بیماران با استفاده از دارو است. در این روش به بیماران کمک می‌کنیم که به استرس و اضطراب خود فائق شوند و کارهای درمانی دندان‌پزشکی برای آن‌ها راحت‌تر انجام گیرد. ترس از دندان‌پزشکی درجات متفاوتی از خفیف تا شدید را می‌تواند داشته باشد. ولی در بعضی از بیماران شدت این ترس و هراس به حدی است که این افراد برای کارهای درمانی حتی اگر مشکل شدید هم باشد مراجعه نمی‌کنند. بنابراین، این مراجعه نکردن موجب می‌شود که مشکلات پیچیده‌تر و بدتری برای این افراد ایجاد شود.

نقش سدیشن در رهایی از فوبیای دندانپزشکی

اینکه چرا یک بیمار دچار ترس از روش‌های درمانی در دندان‌پزشکی می‌شود، علت‌های متفاوتی می‌تواند داشته باشد. یکی از این علت‌ها عدم شناخت و آگاهی از روش درمانی و کلیت دندان‌پزشکی برای بیماران است. که اگر این آگاهی برای این بیماران و مراجعه‌کنندگان به وجود بیاید مطمئناً می‌توانند راحت‌تر با این قضیه کنار بیایند و روش‌های درمانی را راحت‌تر بپذیرند.

دکتر مهرداد اعتذار متخصص بیهوشی
دکتر مهرداد اعتذار متخصص بیهوشی

این‌که چرا بعضی از افراد می‌ترسند و به دندان‌پزشک مراجعه نمی‌کنند و این ترس از کجا به وجود می‌آید، چند علت مختلف می‌تواند داشته باشد. یکی از این علت‌ها تجربه ناخوشایندی این افراد در دوران کودکی از خدمات دندان‌پزشکی داشته‌اند. علت دیگر می‌تواند در بزرگ‌سالی یک پروسه‌ی دردآور در طول درمان دندان‌پزشکی باشد. علت دیگر هم می‌تواند حرف‌های ناخوشایند و تجربه‌های غیرمتعارفی باشد که به این فرد منتقل‌شده است و به‌نوعی آن را از اینکه این خدمات را دریافت کند دچار هراس و ترس کرده است.

در مورد بزرگ‌سالان و هم در مورد اطفال راه‌کارهایی وجود دارد برای کاهش فوبیای دندانپزشکی ، یکی از این راه‌کارها با استفاده از دانش بیهوشی و آنستزی، آرام‌بخشی یا سدیشن در دندان‌پزشکی است. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم آرام‌بخشی در حقیقت یک شیوه‌ی کنترل برای استرس و اضطراب بیماران با استفاده از دارو است. بسته به نوع و شدت اضطراب، ما از روش‌های مختلف و داروهای مختلف برای کاهش شدت استرس، اضطراب و همکاری بیماران می‌توانیم استفاده کنیم.

روش‌های مختلفی که در این زمینه وجود دارد، استفاده از دارو به‌صورت خوراکی به‌صورت استنشاقی، به‌صورت وریدی و یا ترکیبی از این روش‌های متفاوت است. مطلب مهم دیگری که به آن اشاره می‌کنیم تفاوت آرام‌بخشی و بیهوشی کامل است. در آرام‌بخشی میزان دارویی که استفاده می‌شود بسیار کمتر از میزان دارویی است که در بیهوشی کامل استفاده می‌شود. داروهایی که در آرام‌بخشی استفاده می‌کنیم بسیار محدودتر از بیهوشی کامل است. مسئله مهم دیگر که در آرام‌بخشی وجود دارد این است که بیمار باید دچار سطحی از هوشیاری باشد که با دندان‌پزشک همکاری لازم را داشته باشد و به فرمان‌ها دندان‌پزشک گوش دهد تا خللی در کاردرمانی و روش درمانی برای بیمار ایجاد نشود. در آخر از بینندگان محترم که برای مشاهده این برنامه وقت گذاشتن تشکر می‌کنم و این نوید را به  همه می‌دهم که انجام کلیه امور درمانی  بدون فوبیای دندانپزشکی با استفاده از آرام‌بخشی قابل انجام است.

تهیه شده در گروه کلینیک دندانپزشکی مدرن 

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *