سلام عرض میکنم خدمت همه ی شما عزیزان و همراهان برنامه استیج مدرن ، امروز قسمت چهارم فیزیوتراپی را داریم دندان پزشک بدون درد با موضوع مفصل شانه

موضوعی که تقریبا همه ی ماها با آن سر و کار داریم، دردهای مبهمی است که در اعضای مختلف بدنمان که درگیر هستند، با کاری که انجام میدهیم متوجه ایم و خود مراقبتی و خود آگاهی باعث میشود که ما شرایط فیزیکی بدنمان را بهتر کنیم.

مجری: در خدمت آقای دکتر شاهین هستیم با این جلسه که خلاصه ای از مباحث گذشته را خواهش میکنم که یک اشاره ای به آن بفرمایند و بعد در انتها به قسمت های دیگری از قبیل آرنج و شانه که چه نقشی در حیطه ی کاری ما دارند و چه دردهایی متوجه این عضلات هستند را بتوانیم در خدمتتان باشیم.

خیلی ممنون با تشکر از جنابعالی و کلینیک مدرن که من در خدمتتان بودم ، و این جلسات را ادامه دادند هفته ی قبل در رابطه با ضایعات و مشکلاتی که دندان پزشکان در ناحیه مچ دست را با آن مواجه بودن را صحبت کردیم و همینطور که توضیح دادیم دردهای که در ناحیه ی مچ دست در دندان پزشکان اتفاق می افتد شیوع فراوانی دارد.

مهمترین نکته ای که وجود داشت این بود که عوارض آن مساوی با ناتوانی دندان پزشک است یعنی ما یک دندان پزشک را در نظر بگیریم، که به اصطلاح مهارت آن خیلی زیاد باشد، ولی دست آن درد کند و انگشت های دست آن خوب نتواند کار کند ، مهارت آن و عملکرد آن خیلی کاهش پیدا میکند.

در جلسه ی هفته ی پیش راجب یک عصبی که به اصطلاح یک سندرومی که به مکرر در دندان پزشک ها دچار ضایعه می شده به نام عصب مدین ، که تحت فشار قرار میگیرد.

درد انگشت شصت

در ناحیه ی مچ دست توضیح دادیم و در همان جلسه هم اعلام کردیم که خود دندان پزشک ها با دو تا تست ساده میتوانند متوجه این عارضه شوند که یکی ضربه زدن بطور ملایم بر محل عبور عصب مدین در ناحیه ی مچ دست است که یک یا چند ضربه به این ناحیه بزنند، درد و اختلال حسی ایجاد شده این فشار در آن جلسه اشاره کردیم که انگشت شصت انگشت نشانه  و انگشت سوم و نیمی از انگشت چهارم این عصب بوده حالا یک سوالی که مطرح میشود میگویند که دندان پزشک که انگشت پنجم آن یا نیمی از انگشت چهارم آن دچار مشکل شده و درد داشت

  • دقیقا یکی از سوالات همین بود که انگشت آخری یا انگشت کوچکی که عملا شاید ما فکر کنیم که زیاد در روند درمانی ما یا عملا فشاری که روی آن ناحیه می آید زیاد تاثیر نداشته باشد ولی خوب درد هایی متوجه این قضیه هم شده خواستیم ببینیم که آن چی هست که خودتان به آن اشاره کردید.

توضیح که خواستم بدهم در رابطه با تست ضایعات عصب مدین بود که خیلی مهم است دندان پزشک ها میتوانند در حالی که این ویدیو را تماشا میکنند ، در منزل یا در مطب خودشان تست کنند که آیا دچار این ضایعه هستند یا نه جلسه قبل هم توضیح دادیم کافی است که دست خود را خم بکنند و به مدت ۳۰ ثانیه تا ۶۰ ثانیه نگه دارند.

اگر به اصطلاح فشار یا اختلال حسی در انگشت آنها احساس شد این مربوط به ضایعه عصب مدین است ما اگر در ناحیه ی مچ دست دقت کنیم دوتا عصب عبور میکند یک عصب مدین است.

همانطور که در جلسه ی قبل توضیح دادم این سه انگشت بعلاوه انگشت شصت را تغذیه میکند، انگشت کوچک و نیمی از این انگشت مربوط به یک عصب دیگر میشود بنام عصب اورنال ، همینطور که عصب مدین در قسمت مچ دست تحت فشار قرار میگیرد و انگشت کوچک هم وقتی که عصب اورنال در این قسمت تحت فشار قرار گرفت دچار ضایعه میشود  و درد در  ناحیه انگشت کوچک ایجاد میشود.

حالا چرا این اتفاق می افتد؟

ما اگر دقت کنیم ما همیشه توصیه ما به دندان پزشکان این است که در حین کار سعی کنند پوزیشن (موقعیت) و حالت مچ دستشان طبیعی باشد یعنی نه زیاد خم باشد و چرخش ایجاد کند، ولی متاسفانه به این شکل است که یا معمولا مچ دستشان را خم میکنند.

اگر مچ دست خم شود عصب مدین تحت فشار قرار میگیرد و اگر یک چرخش هم همزمان ایجاد کنند ، این عصب در این قسمت تحت فشار قرار میگیرد که همان عصب اورنال است.

بنابراین در حین کار که دندان پزشکان کار میکنند سعی کنند مچ دستشان حالت طبیعی باشد و از خم شدن بیش از حد جلوگیری کنند تا این فشار نیاید.

پس اگر عصب اورنال دچار فشار شود ما درد اختلال حسی در انگشت کوچک خواهیم داشت و اگر عصب مدین تحت فشار قرار گیرد این سه انگشت و انگشت شصت دچار درد میشود.

مجری : آقای دکتر با این پوزیشنی ( موقعیتی ) که شما فرمودید که تقریبا در یک راستا باشند، عملا ما خیلی شاید فشار کمتری به عضلات بیاید الان دارم فکر میکنم ما وقتی فشار می آوریم برای خم کردن و یا حالت چرخش عملا فشار زیادی هم تحمل میکند و این قضایا را به دنبال دارد.

آقای دکتر کیف سلامتی که روی میز است عملا کیفی است که خیلی از ما ها دوست داریم بدانیم که داخل آن چه وسایلی است؟

برمیگردد به خود مراقبتی و خود آگاهی تمام همکاران دندان پزشک چه کمکی میکنند؟!

این خود مراقبتی و کیف سلامت در ارتباط با اینکه عملا این مشکلات را بتوانیم پشت سر بگذاریم و عملا چه کمکی دارد در قسمت درد هایی که در ناحیه دست است در کیف سلامت که من پیش خود دارم معمولا توصیه کردم که دندان پزشک ها یک ظرفی داشته باشند، کمی نمک داخل آن باشد که البته اگر بتوانند نمک سولفات منیزیوم یا همان نمک های اس پا که مربوط است از داروخانه ها تهیه کنند فوق العاده موثر است.

ما مقداری نمک سولفات را اگر در یک ظرف آب قرار بدهیم اگر آب هم ولرم باشد که خیلی بهتر است، حالا اگر ولرم هم نبود مشکلی نیست بعد اندازه یک قاشق در داخل این قرار دهیم و دندان پزشک قبل از مطب خود یا بعد از مطب بیاید به مدت ده دقیقه دست خود را در داخل این قرار دهد به همین حالتی که انجام میدهم این حالتی که گفتیم فشاری که دستکش روی عروق آن گذاشته کاملا برطرف میشود تمام یون سولفات منیزیوم دارد و از نظر یونی هیچ چیز برای اعصاب که دچار فشار نشود و تورم نشود منیزیوم است یعنی تمام بررسی ها نشان میدهد که اکثر افراد دچار کاهش منیزیوم هستند.

مجری: بسیار عالی ممنون بابت این راهنمایی هایی که فرمودید نمک سولفات منیزیوم یکمی برویم بالاتر آقای دکتر در ناحیه بالا دستان یعنی از انگشتان و مچ دست خارج شویم آیا دردی متوجه آرنج ما میشود و اگر میشود چه عواملی باعث شده که این درد ها به این ناحیه هم سرایت کند و عملا کدام قشر از دندان پزشکان دچار این درد میشوند؟

تمام اعصابی که از دست شروع میشود منشا آنها گردن است وقتی از گردن شروع میکند از ناحیه شانه عبور میکند و در ناحیه آرنج محل عبور آنها است، خوب در ناحیه آرنج دندان پزشکان چون بیشتر وضعیت آنها به حالت ۹۰ درجه خم قرار گرفته و این حالت ها طولانی مدت است در اینجا قسمت داخل آرنج یک حفره ای هست بنام حفره ی کوبیتال یا حفره ای که عصب اورنال عبور میکند.

حالا دندان پزشکانی که دست آنها خم است و بخصوص اگر از صندلی استفاده کنند که دستگیره نداشته باشد مثلا صندلی دستگیره داشته باشد که محافظت کند یعنی دستشان استراحت کند و فشار کمتر است ولی اگر محافظت نداشته باشد و دستشان خم باشد این عصب هم تحت فشار است.

بنابراین در ناحیه ی آرنج چنانچه دندان پزشک ها از ساپورت یا محافظت یا دستگیره استفاده نکنند، احتمال اینکه در ناحیه آرنج هم اعصاب تحت فشار قرار بگیرد وجود دارد و بخصوص که دندان پزشک ها با وسایل لرزشی و ارتعاشی کار میکنند اگر ما بتوانیم در حین این کار از نظر علمی که خیلی ثابت شده دست را ساپورت کنیم و محافظت کنیم که انشاالله یک جلسه در رابطه با صندلی که استفاده میکنند توضیحات کاملی را میدهم که کمترین فشار را به ناحیه ی آرنج وارد کند.

مجری: همانطور که در ارتباط با درد هایی که در انگشت های دست ما به وجود می آمد یکسری آزمایش هایی بود که خودمان میتوانستیم انجام دهیم و یکسری کارهایی که متوجه شویم آیا این عضله دچار مشکل شده یا نه آیا برای این ناحیه هم موردی هست که به آن اشاره بفرمایید.

تشخیص قطعی ضایعه فشار اعصاب با معاینه اول معاینه کلینیک انجام میگیرد که همکاران فیزیوتراپی انجام میدهند و اگر مشکوک شدن و نتیجه نگرفتند نوار عصبی میگیرند ولی این ناحیه را با فشاری که در این قسمت به اصطلاح حفره میدهند اگر تحریک شد و درد منتشر شد بیانگر این است که ضایعه است ولی تشخیص قطعی آن با نوار عصبی و معاینات دقیق تری است که همکاران انجام میدهند.

مجری: بسیار خوب موردی هست که در ارتباط با ناحیه آرنج مانده باشد که به آن اشاره بفرمایید اگر نه که برویم در قسمت شانه مشکلاتی که میتوانم بگویم شاید ۹۰ درصد دندان پزشکان درد را در این ناحیه تجربه کردند با آن دارند دست و پنجه نرم میکنند و شاید بگویم با این آماری که در جلسات گذشته شما به آن اشاره فرمودید آمار بسیار بالایی بود که اغلب دندان پزشکان جدید ما که وارد عرصه کار میشوند.

هم بدلیل اینکه با یکسری از مسائلی که باید به آن توجه کنند در ارتباط با سلامت خودشان قافل هستند و عملا خیلی پر شتاب خیلی با انرژی وارد کار میشوند و شاید آن نیروی جوانی جسمانی زیاد توجه آن را جلب نکند که بخواهند به سلامت خودشان بیشتر توجه کنند همه با این مشکل سر و کار دارند و شاید آنهایی هم که ندارند اگر این خود آگاهی صورت نگیرد در آینده ای نه چندان دور دچار این درد هایی که در ناحیه شانه شوند این درد آنها از کجا می آید چکار باید کنیم.

کدام از دندان پزشکان همان طور که اشاره فرمودید که اگر ساپورتی در ناحیه دست نباشد آن درد متوجه آن دندان پزشک میشود برای شانه به چه صورت است؟

 

دردهای-عضلانی-مبهم-کلینیک-دندانپزشکی-مدرن
دردهای-عضلانی-مبهم-کلینیک-دندانپزشکی-مدرن

دردهای عضلانی مربوط به مفصل شانه

خوب ما شروع بحثمان را با ناحیه مچ دست شروع کردیم و رسیدیم به آرنج و حالا مبحث بعدی ما مفصل شانه است ،فوق العاده مهم است در دندان پزشکان.

چرا متحرک ترین مفصل بدن در مفصل شانه است؟

یعنی تنها مفصلی هست که شش نوع حرکت چرخش داخل چرخش خارج بلند شدن طرف جلو رفتن به طرف عقب از پهلو بلند شدن تمام حرکات ها ایجاد میشود.

متاسفانه مفصل شانه کمترین ثبات را در بدن دارد حالا این را هم در نظر بگیرید که مفصل شانه در دندان پزشک ها بعد از دست بیشترین فشار و بیشترین کار را در مفصل شانه انجام میگیرد.

حدوداً ۱۷ عضله  و چیزی حدود ۱۰ الی ۱۵ بورس و تاندوم در این قسمت جزئی چسبندگی دارد و خود این چسبندگی که اتصالاتی ایجاد میکند هر گونه فشاری که ایجاد میکند باعث درد میشود.

خوب من اگر این حالات که دندان پزشک دارد را در نظر بگیرم به این شکل در نظر بگیرم که این همکار مان هم این پوزیشن ( موقعیت ) را دارد.

مفصل وقتی که اکثر دندان پزشکان به این حالت قرار میگیرند ما چهار تاندوم داریم که از زیر این قسمت به اصطلاح ضایعه آکرو میون عبور میکند و چون این دست به این حالت قرار میگیرد این تاندوم ها تحت فشار قرار میگیرند و چون مدت آنها طولانی است و هر بافت نرمی که فشار در آن قرار بگیرد دچار آسیب میشود.

بنابراین اولین یا مهمترین مشکلی که در دندان پزشک ها ایجاد میشود قرار گرفتن یا بالا رفتن آرنج از ناحیه بدن که ما فیزیوتراپی وقتی که دست به حالت ۶۰ درجه بلند شود و در یک پوزیشن وضعیت غیر طبیعی قرار بگیرد و بیشترین فشار به تاندوم های ناحیه عضله شانه وارد شود.

مهمترین تاندوم همان که در ناحیه شانه قرار گرفته تاندوم تاتورکافیا تاندوم عضلاتی چرخانده می باشد که ایجاد صدمه و آسیب در این باعث ایجاد تحرک و درد میشود و مشکلاتی را برای دندان پزشکان ایجاد میکند چون بیش از چهار ساعت یا شش ساعت مفصل آنها ثابت است یک کپسولی وجود دارد تا دور مفصل که کپسول به اصطلاح مفصل میگویند این کپسول معمولا دچار چسبندگی میشود در واقع چون دست آنها به این حالت است و حرکت ندارد و تغذیه ای خوب انجام نمیگیرد دچار چسبندگی که اصطلاحا به آن میگویند فروزن شولدر دندان پزشک هایی که در سنین ۴۰ یا ۵۰ سالگی قرار میگیرند ممکن است دچار این عارضه شوند متاسفانه در خانم های دندان پزشک این عارضه شدید تر است.

مجری: آقای دکتر متاسفانه آماری که شما می فرمایید آمار این درد در خانوم ها بالاتر است یکسری عوامل بود که توضیحات آن را در جلسه گذشته داشتیم در ارتباط با این چه عاملی هست که باعث میشود این آمار در خانوم های دندان پزشک بیشتر باشد عوامل خاصی است.

بله عامل اصلی آن همان قدرت عضلانی است که قدرت عضلانی خانوم ها برای اینکه این کار را تحمل کنند کمتر است و فشار بیشتر است.

از نظر فرهنگی خوب خانوم ها دوست ندارند که بیش از حد به بیمار نزدیک شوند بخاطر پوزیشنی که دارند دست خود را کشیده قرار میدهند و همین عامل باعث میشود که فشار روی کپسول شانه بیشتر قرار بگیرد این یک عامل است .

دومین عاملی که ذکر میکنم معمولا اندازه و قد ساعد و بازوی خانوم ها از آقایان کوچک تر است و الان توضیح میدهم هر چه ساعد و بازو کوتاه تر باشد دندان پزشک مجبور است دست خود را بیشتر بلند کند و هر چه ساعد بازو بلند تر باشد راحت میتواند درمان را انجام بدهد خوب این دوتا علت است.

یک علت سومی هم که ذکر میشود خوب متاسفانه تمام وسایل دندان پزشکی که طراحی میشود و به بازار ارائه میشود برای جنس آقایان است و تست را روی آقایان انجام میدهند ابن هم یک عامل است خوب چند تا عامل هم بود که خدمت شما قبلا گفتم خانوم ها درگیر کارهای خانه هستند حساس تر هستند  تحمل درد آنها کمتر است این مشکلات را دارند.

آقای دکتر دردهای ارجاعی که به تقریبا ناحیه شانه وارد میشود آن چه درد هایی است و از کجا منشا میگیرد؟

خوب مفصل شانه دو حالت آسان است در دندان پزشک ها یکی مربوط به عناصر و بافت هایی بود که در خود مفصل شانه است که توضیح دادیم عضلات مفصل یا اعصاب آن است.

یکسری درد هایی هم هست که درد های ارجاعی به آن میگویند!

یعنی چه؟

یعنی منشا درد در شانه دندان پزشک است ولی منشا درد خود مفصل شانه نیست ممکن است ناحیه گردن باشد.

معمولا آرتروز ناحیه گردن و یا حتی درد هایی که در جلسه صحبت کردیم ضایعاتی که در مفصل پشت در عضله ذوزنقه ای ایجاد میشود در این قسمت اتفاق می افتد و اخیرا هم یک نکته ی خیلی جالب که شاید برای دندان پزشک ها اولین بار است میشنوند یا همکاران فیزیوتراپی اخیرا یک طبی ایجاد شده یا درمانی وجود دارد که دردهایی که مربوط به فک ثابت شده است که این مفصل مفصلی که دقیقا جلوی گوش قرار گرفته است.

مفصل سرد هر گونه اختلالی که ایجاد کند یکسری درد های ارجاعی دارد محل این درد ارجاعی کجاست یا ناحیه گردن است یا ناحیه شانه و بعضی از همکاران دندان پزشک در خارج رشته ای ایجاد شده بنام نورما ماسکولا دنتیس  که فقط کار آنها درد های عضلانی مفصل شانه ناحیه گردن و ناحیه کمر می آیند روی آن کار میکنند به قول خودمان دستکاری میکنند و این درد ایجاد میشود.

مجری: یک موضوعی که آقای دکتر به آن اشاره فرمودند که درد هایی که در ناحیه فک ما وجود دارد یا TMJ اکثر دندان پزشکان با این مبحث آشنا هستند یا عمل TMD دقیقا وقتی بیماری با ما مراجعه میکند و عملا دردی دارد و در ناحیه ی از درهای مبهم حتی در سر درد های ایشان در ناحیه شانه این متوجه دندان پزشکان هم هست.

دقیقا مفصل TMJ مفصلی که در انتها زیر تقریبا گوش و یا پشت گونه قرار دارد در این پوزیشن را خدمتتان میگویم جایگاه اصلی نیست در حدی که بدانیم دقیقا در چه ناحیه ای است اگر دردهایی در هنگام بستن صدا که نرمال نیست در زمانی که ما حتی جوندگی داریم ما حتی به دندان پزشکی مراجعه میکنیم بیش از یک اندازه دندانمان زمانی که ما دهانمان را باز میکنیم دچار درد میشود.

ما باید توجه داشته باشیم که دقیقا شاید اینها برگردد به درد هایی که در ناحیه ای از گردن ، شانه ، کمر ما وجود دارد زمانی که مراجعه میکنیم به دندان پزشکانی که تخصص آنها دردهای مفصل فکی هست دقیقا شانه ما پوزیشن که همه ی اینها را چک میکند و عملا اگر عدم قرینه گی و یا افتادگی در این ناحیه داشته باشیم تقریبا شروع میکنند به درمان آن تقریبا فک یا آن مفصلی که در اینجا قرار دارد.

مجری: آقای دکتر هم به این موضوع اشاره کردند موضوعی است که خیلی پیچیده است و عملا عدم رسیدگی به آن هم برای دندان پزشکان و هم برای مراجعه کنندگان پیامد های بدنی بدنبال دارد باید خیلی این موضوع را زیر نظر بگیریم و به آن توجه کنیم جزء آن مواردی که شاید ربط پیدا بکند به درمان و اگر حالا دچار آن شدیم که باید درمان را انجام بدهیم و اگر در مشرف آن هستیم و یا قرار است پیشگیری داشته باشیم مواردی که باعث شود که ما پیشگیری کنیم از اینکه این مشکلات به وجود بیاید و اگر آن مرحله متاسفانه سپری می شد و آن درد به وجود می آمد در ناحیه شانه مجبور به درمان شدیم این پیشگیری و درمان به چه صورت انجام میشود.

بحثی که در مورد درد های عضلانی است همانطور که گفتیم اگر دندان پزشک هایی وجود دارند که دچار این درد شانه هستند یا عارضه ی ممکن است باشد چند توصیه میکنم یعنی چند روش درمانی وجود دارد.

یک روش درمانی که باید یکسری نکات آرگونمی را رعایت کنند که توضیح میدهم نکته بعد که باید استفاده کنند کاری کنند که گردش خون در آن موضع افزایش پیدا کند میتواند از گرما یا سرما استفاده کندچه موقع از سرما استفاده کنند چه موقع گرما توضیح خواهم داد.

بعد از این مرحله اگر بهتر نشدند میتوانند فیزیوتراپی بروند درمان های فیزیوتراپی که تخصصی است مثل لیزر اولدرازد یا تب سوزنی استفاده میکنند , و باز هم اگر نتیجه نداد دارو درمانی وجود دارد.

داروهای مسکن بعضی از همکاران می آیند تزریق کورتون در ناحیه مفصل شانه انجام میدهند  که نتیجه میشود معمولا ۹۰ درصد موارد درمانی با درمان محافظت یا کونسرواتی انجام میگیرد و راحت میشوند ممکن است بعضی از مواقع اینها هیچ کدامشان جواب ندهد و محدودیت حرکتی داشته باشد که در این موقع ما نیاز داریم به جراحی ها.

جراحی هم که انجام گرفت به اصطلاح مطابق درمان های فیزیوتراپی و ترمیم درمانی انجام میگیرد حالا قبل از اینکه سوال کنید ممکن است سوال مطرح شده باشد که دندان پزشکان چگونه متوجه شوند که مفصل شانه آنها دچار ضایعه شده است یا نه؟

حالا من میخواستم چند جمله ای هم راجب این صحبت کنم انجمن ارتوپدی آمریکا ۳۰ علامت قرار دادی دارند که یک دندان پزشک متوجه شود که مفصل شانه آن دچار آسیب است یا نه؟

خوب خیلی ساده اولین علامتی که هست میگویند دندان پزشک صبح که بلند شد کارهای خود را میخواهد انجام بدهد مثلا بخواهد لباس خود را بپوشد یا سرش را شانه کند یا نظافت کند دچار محدودیت حرکتی بود یا حرکات آن مشکل بود این دچار ضایعه شده.

پس اولین علائم که ذکر شده محدودیت حرکتی است ما مثلا می آییم میگوییم دست خود را یک طرف بالا بیاور اگر نتوانست بالا بیاورد پس این دچار ضایعه شده پس سه علامت یکی کارهای روزانه مثل شانه کردن لباس پوشیدن و یا لباس درآوردن مشکل داشته باشد درد در ناحیه شانه داشته باشد و یکی هم محدودیت حرکتی داشته باشد این سه علامت ها انجمن ارتوپدی آمریکا ذکر کرده برای کسانی که متوجه شوند ضایعه در مفصل شانه دارند یا ندارند.

مجری : آقای دکتر منشور سلامت تقریبا بیست موردی بود که در زمینه های مختلف به آن اشاره فرمودید در ارتباط با قضیه شانه و درد هایی که وجود دارد و یا مراقبت ها و نکاتی که باید رعایت کنند آیا منشور سلامت به آن اشاره ای داشته.

بله خیلی ممنون که اشاره کردید به منشور سلامت کلا این دردهای عضلانی که من توضیح دادم در مفصل شانه با وجود اهمیت زیادی که دارد با چند روش ساده قابل پیشگیری است خیلی هم جواب میدهد.

دندان پزشک چند سال میخواهد کار کند آیا میخواهد با ده سال پانزده سال، دست خود را باز نشست کند یا دوست دارد که این شغلش را ادامه دهد اگر دوست دارد که شغلش را ادامه بدهد من با دندان پزشکان تازه کار و جوان و همینطور دندان پزشکانی که تجربه دارند برای پیشگیری توصیه ام در هر جلسه چند نرمش خیلی ساده است.

جلسه قبلی گفتم مثلا بالای مچ دست دو حرکت ساده است باز هم من این را تکرار میکنم که در این بحث به اصطلاح ضمیر خود آگاه ما برود خیلی ساده برای مچ دست گفتیم یک حرکت کششی خیلی ساده بود یا حالا برای مفصل شانه من سه حرکت آموزش میدهم که خواهش میکنم همکارها همزمان که این فیلم را می بینند در صورت امکان اجرا کنند تا این در ضمیر خودآگاه آنها برود اجرا کنند.

نگویند بعدا اجرا میکنیم حتما این را انجام بدهند خیلی ساده است میتوانند اولین تمرینی که چون وضعیت دندان پزشک به این شکل است که سر و گردن جلو میرود و استخوان های کتف از هم جدا میشوند و به قول ما شانه های آنها جلو می آید ما حرکت معکوس را انجام میدهیم چکار میکنیم دست هایمان را از پشت قفل میکنیم و میکشانیم الان پوزیشن دندان پزشکی مراعات کنید و کششی که من در دستم انجام میدهم معکوس یعنی دندان پزشکان  کتف ها نزدیک میشود شانه های من هم میرود عقب این یک تمرین بسیار ساده است برعکس پوزیشنی که دارد یک تمرین بسیار ساده که میتوانم بگویم همکاران انجام بدهند.

به این شکل است که یک دست خود را بالا بگیرند یک دست را پایین یک کششی ایجاد میکنند به این راحتی و ساده ده دفعه این کار را انجام میدهند و معکوس آن  را هم میتوانند انجام بدهند این دوتا ورزش که خیلی ساده میتوانند انجام بدهند یک ورزش ساده میگویم که در همین وضعیت قرار گرفتن روی صندلی میتوانند انجام بدهند به این شکل است که دست آنها به پهلو و راحت و برعکس تمرینی بسیار ساده و راحت.

فقط باز هم میگویم همت و انگیزه خواستن توانستن است این سه تمرین البته تمرینات زیادی در هر جلسه که من در خدمت دوستان هستم دو یا سه تمرین را معرفی میکنم که انجام بدهند و نتیجه بگیرند و خواهشم از همه همکاران دندان پزشک که این نکات که می بینند استفاده کنند.

تاثیرات اینها را من میدانم چی است همان طور که شما میدانید یک مسواک زدن یک نخ دندان چه تاثیری روی دندان فرد میگذارد یک ورزش ساده یک تمرین ساده من میدانم در عضلات چه اتفاقی رخ میدهد تمام عروق را باز میکند و تمام بلوگ هایی عصبی که ایجاد شده را کاهش میدهد و اثرات خیلی به اصطلاح فرایندی دارد که اینها ممکن است متاسفانه همین الان هم میبینیم فکر میکنیم که این عضله همیشه همین طور است فکر میکنیم این عصب است نه عصب و عضله مثل دندان ممکن است مشکل پیدا کند و ممکن است آسیب ببیند.

خواهشی که دارم که سلامتتان مهمتر از کار است و آینده آنها مهمتر از کار آنها است امیدوارم افرادی که واقعا درگیر این دردها میشوند به مرور کمتر شود و عملا ما بتوانیم به آنها کمکی داشته باشیم که بیشتر روی عضلات آنها تمرکز کنند سلامت جسمانی خود را بالا ببرند اگر موردی هست به آن اشاره بفرمایید.

مجری: خیلی ممنون انشاالله که در جلسات آینده مباحث را ادامه بدهیم نظرات آنها پیشنهاد های آنها انتقاد های آنها را ارائه بدهند هدف کمک کردن در ارتباط صمیمانه برقرار کردن با دندان پزشکان است که یک کمکی بشود که شغل خودشان را به نحوی ادامه بدهند که کمتر با مشکل مواجع بشوند خیلی مچکر از حضور تان

ببینید آقای دکتر به این موضوع اشاره کردند که ما باید این مسائل را خودمان بخواهیم و بتوانیم به اجراء برسانیم عملا به سلامت خودمان کمک کنیم  با جمله ای که از دوران کودکی شاید به ما گوش زد می شد و همه ی ما با آن آشنایی داریم اینکه خواستن توانستن است بخواهیم سلامت جسمانی ما بیشتر باشد که بتوانیم طول عمر کاری مان را افزایش بدهیم.

همه ماها دوست داریم که طول عمر کاری زیادی داشته باشیم پس با سلامت جسمانی خود افزایش بدهیم میتوانیم طول عمر کاری مفید تر و عملا شرایط جسمانی بهتری را برای خودمان به وجود بیاوریم و عملا مستقیما  ارتباط دارد با رضایت مندی بیمارهایی که به ما مراجعه میکنند بخواهیم.

استیج دارد برای شما کاری را انجام میدهد عملا خود آگاهی و خود مراقبتی باعث میشود که کمتر به سمت درمان ها برویم امیدواریم که این جلسات فیزیوتراپی به تک ، تک شما عزیزان کمک کرده باشد هر سوالی داشته باشید تیم پاسخگویی در اختیار شما ها هستند با ما ارتباط برقرار کنید سوالات خود را به گوش ما برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید