You are currently viewing مسواک مخصوص ایمپلنت و تاثیر مسواک برقی
تاثیر مسواک برقی بر بهداشت ایمپلنت

مسواک مخصوص ایمپلنت و تاثیر مسواک برقی

مسواک مخصوص ایمپلنت و تاثیر مسواک برقی

مسواک مخصوص ایمپلنت و انتخاب صحیح آن بسیار حائز اهمیت است.  ایمپلنت‌های دندانی یکی از بهترین درمان‌های ترمیم ی جهت جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته میباشد، اما احتمال فرآیند التهاب به دلیل حضور خود ایمپلنت وجود دارد. همچنین، حضور پلاک بر روی سطح مجموعه (پروتز– ایمپلنت) منجر به التهاب بافت‌های نرم و تحلیل استخوان در نواحی اطراف آن می‌شود.در مورد مسواک‌های برقی طراحی‌های مختلف سرهای مسواک برای مناطق مختلف دهان مثل منطقه ایمپلنت گذاشته شده ،معرفی‌شده است؛ اما هیچ پشتوانه علمی برای آن‌ها وجود ندارد.پژوهش کنونی قصد دارد تا تاثیر مسواک برقی بر بهداشت ایمپلنت را  بررسی کند.

 

بررسی تاثیر مسواک برقی بر بهداشت ایمپلنت دندان

مشکلات محافظت از ایمپلنت حتی قبل از قرارگیری آن به‌شدت جدی گرفته می‌شوند. عوامل خطرناک متعددی مثل سیگار کشیدن، دیابت و سابقه آسیب های دندانی می‌توانند بر روی میزان التهابات تأثیرگذار باشند. امروزه این‌طور تخمین زده‌شده که بین 15 تا 43 درصداز ایمپلنت‌های قراردادِ شده در طی مدت‌زمان 10 ساله دچار التهاب می‌شوند.تکنیک های متعددی برای درمان التهابات معرفی‌شده‌اند، اما همچنان این موضوع قابل‌بحث و بررسی میباشد، تا میزان موفقیت هرکدام مشخص شود و یک تکنیک انتخاب شود.

حضور لایه‌های نازک باکتری بر روی سطح ایمپلنت اصلی‌ترین عامل این اتفاق است.درست مثل دندان، روش های لایه‌برداری مکانیکی تنها راه درمان برای برداشتن پلاک ها است. دراین‌بین مسواک و نخ دندان اصلی‌ترین وسایل برای برداشتن پلاک از روی دندان و ایمپلنت می‌باشند. شستن دهان و یادگیری روش‌های افزایش تمیزی دهان با دستگاه‌های مکانیکی نیز بر این موضوع تأثیرگذارند.همچنین میزان تأثیرگذاری شستشو با مسواک معمولی و مسواک الکتریکی نیز دربرداشتن پلاک‌ها مثبت ارزیابی‌شده است.افراد مسن هنگامی‌که از مسواک برقی استفاده می‌کنند ،نتایج بهتری کسب میکنند، چراکه مانند مسواک معمولینیاز به مهارت فردی ندارد . اخیراً نوع جدید از مسواک‌های برقی معرفی‌شده است که دارای سیستم دیداری- شنیداری است و میزان فشار اعمالی صحیح هنگام مسواک زدن و زمان موردنیاز را  نشان می‌دهد.

 

آزمایش تاثیر مسواک مخصوص ایمپلنت

پژوهشی بین سال های 2015 تا 2017 در دانشگاه میلان ایتالیا انجام شد. 80 بیمار دارای ایمپلنت دندان در این پژوهش شرکت کردند. در تمامی افراد از قرارگیری ایمپلنت آن ها حداقل یک سال می گذشت و محدوه سنی بین 18 تا 90 سال بود. تا قبل از این همه افراد از مسواک معمولی استفاده می کرند. در هنگام پژوهش اندیس های وجود پلاک، خونریزی و التهابات موجود ضبط شدند.نرم افزار به طور تصادفی 40 نفر را برای آزمایش و 40 نفر دیگر را برای شرایط عادی انتخاب کردند.

از مسواک oral B برقی ساخت آمریکا طبق راهنما استفاده شد.همه بیماران یک مسواک مخصوص ایمپلنت و یک مسواک برای دندان طبیعی دریافت کردند. بیماران گروه عادی از مسواک ساده و معمولی استفاده کردند.پس از آموزش نحوه مسواک زدن به هردوگروه، قرارهای 1 ماهه و 3 ماهه به منظور بررسی خونریزی و حضور پلاک تنظیم شد. هردوگروه از خمیردندان مشابهی استفاده کردند.

تاثیر مسواک برقی بر بهداشت ایمپلنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
تاثیر مسواک برقی بر بهداشت ایمپلنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن

 

توجه کنید:

وجود پلاک هم در دندان طبیعی و هم در ایمپلنت هنگام استفاده از مسواک برقی طی زمان در حال کاهش است. درحالی‌که این اندیس هنگام استفاده از مسواک معمولی تا یک ماه اول کاهش می‌یابد و سپس رو به افزایش است.مقادیر BOP در ایمپلنت‌ها هنگام استفاده از مسواک برقی از ابتدا تا پایان 3 ماه در حال کاهش است، درصورتی‌که مقدار BOP هنگام استفاده از مسواک معمولی پس از یک ماه تقریباً ثابت می‌شود.این روند در مورد دندان‌های طبیعی تقریباً مشابه است در پارامتر ppd تغییر آنچنانی در طول بازه زمانی 3 ماهه در هر گروه مشاهده نشد.

 

اهداف آزمایش

هدف از انجام این پژوهش نشان دادن میزان تاثیر مسواک برقی بر بهداشت ایمپلنت در کاهش التهابات لثه‌ای و پلاکی در حوالی ایمپلنت و دندان‌های طبیعی است.درنتیجه همه‌ی مقادیر ثبت‌شده در هر گروه نشان‌دهنده‌ی کاهش شدید اندیس‌ها پس از گذشت یک ماه است. اما با بررسی داده‌ها در نقطه 3 ماهه می‌توان تحلیل بهتری از تشکیل پلاک جدید در دو گروه داشت و میزان تأثیر را روی ایمپلنت‌ها و دندان‌ها طبیعی مشاهده کرد.میزان بهره‌وری بهتر مسواک برقی را می‌توان به‌راحتی استفاده از آن و نوع حرکت پیچیده‌تر آن (چرخشی- نوسانی) نسبت داد.

چراکه مسواک برقی منجر به از بین بردن بهتر و مفیدتر پلاک‌ دندان نسبت به مسواک دستی می‌گردد.مسواک برقی چرخشی-نوسانی برای کنترل پلاک و خونریزی در حوالی ایمپلنت ها و دندان های طبیعی می تواند استفاده گردد. همچنین سری اختصاصی مسواک نیز برای ایمپلنت می تواند با برداشتن پلاک ها از التهابات بافت ها جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید