یک دندانپزشک ترمیمی یا جراح دهان، پروتز را بر روی ایمپلنت جایگزین می‌کند. جراحی ایمپلنت دارای موفقیت‌های بالایی می‌باشد اما بعضی افراد شکست ایمپلنت را تجربه می‌کنند، تخمین زده می‌شود که حدود 5 تا 10 درصد ایمپلنت‌های کاشته شده، در مدت زمانی پس از یک ماه یا چند سال بعد شکست می‌خورند. در ادامه به عوامل شکست ایمپلنت می‌پردازیم.

عواملی که باعث شکست دندان می‌شود

اگر شما دارای ایمپلنت در دهان خود هستید یا این که تصمیم به جراحی ایمپلنت دندان دارید، باید از عوامل شکست ایمپلنت  مطلع شوید. عوامل متعددی بر روی موفقیت و عدم موفقیت ایمپلنت تاثیر گذار است. لثه‌های سالم شرط اصلی برای جراحی ایمپلنت می‌باشد و بدون داشتن این ویژگی نمی‌توان جراحی ایمپلنت موفقی داشت. عفونت لثه یک بیماری است که می‌تواند به لثه و استخوان فک آسیب برساند. عفونت می‌تواند در اطراف ایمپلنت ایجاد شود و منجر به شکست شود. به همین دلیل قبل از کاشت ایمپلنت باید به دندانپزشک مراجعه شود تا این عفونت درمان شود.

عوامل شکست ایمپلنت کشیدن سیگار 

کشیدن سیگار می‌تواند منجر به شکست ایمپلنت شود زیرا سیگار کشیدن باعث می‌شود جریان خون به لثه‌ها محدود شود و روند التیام کند شود، طبق مطالعات انجام‌شده، افراد سیگاری نرخ شکست ایمپلنت را تا 20 درصد افزایش خواهند داد. سیگاری بودن به این معنی نیست که شخص نمی‌تواند کاشت ایمپلنت را به انجام برساند، اما درصورتی که شخص سیگار کشیدن را یک هفته قبل از کاشت ایمپلنت و حداقل تا دوماه بعد از ایمپلنت ترک کند، می‌تواند جراحی ایمپلنت موفق‌تری داشته باشد.

عوامل شکست ایمپلنت استخوان فک ناکافی 

یک جراحی ایمپلنت موفق به حجم استخوانی که ایمپلنت را پشتیبانی می‌کند بستگی دارد. بدون وجود حجم کافی استخوان، جراح نمی‌تواند ایمپلنت را بر روی استخوان فک جای دهد. یکی از عوامل شکست ایمپلنت حجم ناکافی استخوان است.

استخوان فک -کلینیک دندان پزشکی مدرن
استخوان فک -کلینیک دندان پزشکی مدرن

شرایط پزشکی

در صورتی که شخصی دارای نقص‌های ایمنی مانند بیماری‌های خود ایمنی یا شرایطی مثل ورم مفاصل و دیابت باشد، احتمال شکست ایمپلنت وجود دارد زیرا درمان آهسته می‌تواند از بازسازی استخوان که باعث محکم شدن ایمپلنت در بافت استخوان می‌شود جلوگیری کند. همچنین استفاده از داروهای خاص نیز می‌تواند منجر به شکست ایمپلنت شود به همین دلیل در صورت استفاده از دارو قبل از کاشت ایمپلنت باید با پزشک مربوطه مشورت کرد. با بررسی روی عوامل شکست ایمپلنت از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کنید.

محافظت ضعیف دندان

توانایی لازم برای رعایت بهداشت دهان بعد از کاشت ایمپلنت، تاثیر زیادی بر موفقیت ایمپلنت دارد، اگر شخصی دارای محدودیت هایی برای رعایت بهداشت دهان و دندان است، گزینه‌ی  مناسبی برای کاشت دندان نیست.

جراحان بی تجربه

همه جراحان مانند هم نیستند، در صورتی که یک جراح بی تجربه باشد، امکان شکست ایمپلنت وجود دارد، یک جراح با تجربه می‌داند که چه تعداد ایمپلنت برای کاشت مورد نیاز است، زیرا در صورتی که ایمپلنت به تعداد زیاد کاشته شود، این امکان وجود دارد که فشار بر روی ایمپلنت‌ها زیاد شود و کاشت ایمپلنت شکست بخورد. با بررسی روی عوامل شکست ایمپلنت از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

این پست دارای یک نظر است

دیدگاهتان را بنویسید