با عرض سلام خدمت همه‌ی عزیزان که مارا همراهی می‌کنند در برنامه‌ی هفتگی mba دنتال. امروز من روز پرنشاطی را شروع کردم برای اینکه از افتتاح اندو و ارتودنسی مستقل کلینیک مدرن دارم از آنجا می‌آیم که همه‌ی بچه‌ها شاد و خوشحال بودند. این روبه رشد بودن کلینیک مدرن را نشان می‌دهد که با انرژی مضاعفی خدمت شما هستم و امیدوارم این اتفاقات خوب در زندگی کاری تک‌تک شما اتفاق بیفتد و ما هم از این قضیه خوشحال شویم این موضوع باعث شده این جلسه را با نشاط بیشتری شروع کنم. در ادامه بحث به جذب سرمایه در mba دنتال می‌پردازم.

جذب سرمایه در بنگاه‌های اقتصادی

اما موضوعی که برای این جلسه انتخاب‌شده موضوع سرمایه در بنگاه‌های اقتصادی است یا جذب سرمایه در بنگاه‌های اقتصادی به زبان ساده اگر بتوانیم سرمایه‌هایی را جذب کنیم برای همان مطب یا کلینیک که بتوانیم از آن استفاده کنیم . همه می دانیم که وجود پول و سرمایه در یک موسسه یا بنگاه اقتصادی چه ها که نمی‌کند. اما من با جوان‌های زیادی سروکار دارم و از من سوال می‌کنند که این سرمایه از کجا به دست می‌آید؟ما سرمایه را از کجا بیاوریم؟ اگر فلانی موفق است سرمایه زیادی دارد که موفق است یا کلینیک مدرن اگر موفق است سرمایه‌های میلیاردی در کلینیک مدرن به وجود آمده تا این‌که آنجا موفق است. اما عزیزان من یک موضوع را خدمت شما عرض کنم، جوانی که می‌آید و به من می‌گوید من سرمایه ندارم پشت سر آن جوان من یک‌حرفی می‌زنم که الان می‌خواهم آن را به شما بگویم یعنی می‌گوید که من فکر ندارم، سرمایه‌ی  انسان فکر آن است. سرمایه‌ی انسان قدرت فکرش است. هر انسانی یک طرح بیزینسی داشته باشد و آماده کند و اگر بازاریابی را بلد باشد که ما در این برنامه‌ها به شما یاد خواهیم داد، بسیار آدم ثروتمندی است و می‌تواند فکر خود را تبدیل به یک سرمایه بزرگ کند.

مثال هارا باهم بررسی می‌کنیم در دنیا استارت آپ هایی را به وجود می‌آورند که یک فردی یک ایده و فکر را می‌آورد و تبدیل به یک بیزینس می‌کند و آن را ارائه می‌دهد.سرمایه‌های سرگردان در دنیا انقدر زیاد هستند که حد و حساب ندارد. یعنی اگر امروز بگوییم بزرگ‌ترین مشکلی که مردم دارند چه چیزی است من می‌گویم برای این سرمایه‌هایشان جا پیدا کنند این بزرگ‌ترین مشکل قرن امروز است و شما اگر می‌توانید یک طرحی را بدهید و سرمایه آن‌ها را هدایت کنید من به شما قول می‌دهم که شما هیچ موقع لنگ سرمایه نخواهید بود. جذب سرمایه در mba دنتال خیلی موثر است.

ما در سنت ایران،  پدرانمان به ما یک‌چیزی را متاسفانه به‌غلط یاد دادند که خیلی پایت را از گلیمت بیشتر دراز نکن، یک مرکزی را ایجاد کن با کمترین امکانات کارت را شروع کن و کم‌کم آنجا را مجهز کن. نه عزیزانم اگر همان پدران ما درگذشته  همچین پیشنهادی را به ما کردند امروز اشتباه است من درگذشته نبودم که بدانم اشتباه بوده یا نه ولی امروز اشتباه است و کل دنیا از این روش استفاده نمی‌کنند. شما باید تمام امکانات بروز را در اختیار داشته باشید تا بتوانید در بازار رقابت داشته باشید. برای اینکه تمام امکانات را داشته باشید چه در وضعیت استارت هستید چه در وضعیتی که الان مطب یا کلینیک شما کاملا دایر است هیچ فرقی نمی‌کند. باید سرمایه‌هایی را به سمت خود جذب کنید که این سرمایه‌ها باعث می‌شوند تکنولوژی‌های نو در کار شما به وجود آید و این تکنولوژی‌های نو آن ویژگی‌هایی که در بحث لوکیشن من به شما عرض کردم، دایره لوکیشن شما را وسیع‌تر کند هر تکنولوژی و هر دانشی که وارد کلینیک شما شود دایره‌ای که من در لوکیشن خدمت شما عرض کردم آن را وسیع‌تر می‌کند.

اگر شما ماشین‌آلات یا دستگاهی را در اختیار داشته باشید که مطب‌های اطراف شما نداشته باشند شما مطمئن باشید که آن دایره بزرگ‌تر شده. اگر در شهرتان وجود نداشته باشد و شما آن را داشته باشید مطمئن باشید آن دایره دوباره بزرگ‌تر شده و گاها ما مراکز درمانی را می‌بینیم که در منطقه و کشورها ما یکی از آن تکنولوژی داریم یا یکی از آن دانش داریم. آن دایره را در حد قاره گسترش بدهیم و ما بعضی از بیماران خود را ارجاع می‌دهیم به آن مرکزی که در آن قاره وجود دارد تا از آن استفاده بکند. پس دقت کنید که برای تغییر دادن آن شعاع پوشش خود برای ویژگی سرمایه موثر است. اما خب هیچ‌کس سرمایه اندازه ایده‌های خود ندارد، اگر سرمایه برای ایده‌های خودت داشته باشی خیلی آن ایده‌ها کوچک است. ایده پردازهای خوب آن‌هایی هستند که ایده‌هایشان انقدر بزرگ است که با جیب خود و خانواده‌شان نمی‌خواند. اینجا است که شما ایده خوب را تبدیل به بیزینس پلن می‌کنید و آن قدرت بازاریابی است که شما بازاریابی می‌کنید و آن سرمایه به سمت شما می‌آید.

میدانم که عزیزان پزشک از بدهی می‌ترسند، انسان‌های بسیار آبرومندی هستند و دلشان نمی‌خواهد که بدهکار شوند ولی من می‌خواهم شما را علاقه‌مند کنم به بدهکار شدن چون قدرتی که در بدهکار شدن وجود دارد یک‌چیز عجیب‌وغریبی است که الان خیلی کوتاه با در نظر گرفتن اینکه ما وقتمان خیلی کوتاه است من برای شما باز می‌کنم.

رابطه  کشورهای جهان اول با جذب سرمایه

موفق‌ترین کشورها بدهکارترین کشورها هستند. آمریکا بدهکارترین کشور دنیا است، ژاپن بسیار بدهی بالایی دارد، آلمان بسیار بدهی بالایی دارد. این‌ها کشورهایی هستند که ما به‌عنوان کشورهای موفق می‌شناسیم ولی می‌بینیم که بدهی در شرایط اقتصادی آن‌ها موج میزند. اگر ما نتوانیم سرمایه‌ها را وارد کنیم، سرمایه‌های مختلفی وجود دارد. سرمایه‌های بد داریم که وقتی من میگویم بدهکار همه فکرشان به سمت بانک، دستی گرفتن و خیلی چیزهای دیگر می‌رود ولی در واقعیت برای جذب سرمایه در mba دنتال خیلی راه‌های مختلف دارد و از راه‌های مختلف می‌شود سرمایه جذب کرد که من امروز آن چیزی که در کلینیک مدرن اتفاق افتاده را به شما عرض خواهم کرد که ببینید که بدهی است که کاملا شیرین است و نه بدهی که خدایی نکرده در آن بهره یا سود یا چیزهایی که یک بنگاه اقتصادی را تحدید کند در آن وجود ندارد و از همین پول‌ها می‌توانید ویژگی‌های خود را گسترش دهید مثل ما که از همین پول‌ها استفاده کردیم و دو مرکز دیگر راه‌اندازی کردیم. هرماه یک وسیله‌ی جدید، امکان و شرایط جدید را برای مشتریان به وجود می‌آورد هم از راه سود هم از راه جذب سرمایه‌هایی که در بازار وجود دارد.

مدیریت جذب سرمایه در mba دنتال

خیلی سخت است که جلوی دوربین و در رسانه سکرت‌هایی را برای شما بگویم که در میان اداره سازمان دارایی را داریم و خیلی جاهای دیگر که از طریق رسانه صدای مارا می‌شنوند انشاالله در کنگره‌ها و جاهایی که خیلی صمیمی‌تر هستیم من این را بیشتر برای شما بازخواهم کرد. ولی به‌طور مثال در مدرن برای جذب سرمایه چه اتفاقی افتاد. من یادم می‌آید روزهای اول که در مدرن سپری می‌کردیم هر بیماری مراجعه می‌کرد که پولی را به صندوق بپردازد خانم دکتر برزویی دقیقا محاسبه می‌کردن که ایشان به‌طور مثال 175 تومان به صندوق پرداخت کند و اگر بیمار می‌خواست پول بیشتری بپردازد و در جلسه بعد درمان خود را انجام دهید، خانم دکتر اشاره می‌کردند که نه جلسه‌ی بعد ما بقیه آن پول را می‌گیریم. این ازنظر فردی که در یک بنگاه تجاری زندگی کرده خیلی عجیب بود که چرا آن فردی که می‌خواهد پول را پرداخت کند، آن پول را مدیریت نکنیم به نفع خود آن فرد و منافع آن به ما هم برسد.من قانون را عوض کرم. البته این را هم بگویم که نوع بیماران ما از نوع  نیستند که بیایند اینجا و یک‌میلیون تومان پرداخت کنند نیست. عددها چون در اینجا کارهای بزرگ انجام می‌گیرد کارهای فول موس انجام می‌گیرد معمولا با اعداد بالای 50 میلیون تومان سروکار داریم طبق قرارداد حقوقی که در اینجا بسته می‌شود و افرادی که کارشان عقد قرارداد است طبق آن قراردادهای حقوقی حرکت می‌کنیم . می‌آورند پول‌هایشان را پرداخت می‌کنند یعنی روز اول می‌آید به‌طور مثال 30 میلیون تومان در صندوق ما واریز می‌کند. ما یک روزی متوجه شدیم که  عدد بزرگی از این پیش دریافت‌ها در کلینیک مدرن وجود دارد من میگویم که کلینیک مدرن متفاوت است. یک سرمایه‌ای که فردی برنامه‌ریزی برای آن ندارد و می‌خواهد دندان‌هایش را درست کند هرچه زودتر دلش می‌خواهد که این را پرداخت کند که دغدغه این را نداشته باشد که فردا پولش کم بیاید، می‌خواهد آن پول را پرداخت کند که ما لایق بودیم اعتماد فرد را جلب کنیم و آن دارد کارت می‌کشد. این عدد از زمانی از یک عدد کوچک شروع شد من امیدوارم که  این رسانه مستقیم مارا با همکاران خودمان ارتباط دهد و دارایی سراغ ما نیاید. ولی چشم بهم زدیم و دیدیم که یک عدد بسیار بزرگی مثلا فکر کنید چند میلیارد در یک حسابی  بلوکه‌شده، دقیقا زمان تورم بود. من در زمان تورم عاقلانه‌ترین کاری که کردم  این اعداد را تبدیل به دلار کردم. خواهش می‌کنم توجه کنید که وجود همچین سرمایه‌هایی چه‌کار می‌تواند انجام دهد  خیلی نمی‌خواهم این را بازکنم. من با نیت اینکه طرف پیش‌پرداخت را داده و زمان، زمان تورم است من باید تعهدات را نسبت به آن افراد اجرا کنم بلافاصله باید به فکر قطعات ایمپلنت، خرید و همه‌ی این‌ها بودم بلافاصله این کار را انجام دادم که وظیفه‌ی من بود که این کار را انجام دهم. اگر این کار را انجام نمی‌دادم باید به بیماران خود می‌گفتیم که شما مابه‌التفاوت پرداخت کنید یا شما پول دیگری را پرداخت کنید. من پول آن‌ها را مدیریت کردم و نه به آن‌ها گفتم که مابه‌التفاوت پرداخت کنید و از این‌طرف بیایید یک کار ریاضی باهم انجام دهیم. بله یک معادل ریاضی راحت را ما اگر باهم بررسی کنیم الان دیگر همه قادریم که متوجه شویم که چه اتفاقی افتاده و امروز آن عددی که در آن تاریخ فرض کنید که یک عدد 3 یا 4 میلیاردی بوده امروز تبدیل به چه عددی شده. همه‌ی ما میدانیم که اگر حداقل تصور کنیم این عدد الان حداقل 12 میلیارد است.

عزیز دندان‌پزشک اگر به شما می گویند که از کسب‌وکار، کارهایی را باید یاد بگیرید و شما را منحرف می‌کنند که طرف کاسب است، طرف کاسب‌کارانه عمل می‌کند. اگر این عملایت درست نبود امروز بیماران خدمات خوب را نمی‌توانستند از اینجا دریافت کنند. امروز آن سود حاصله از سرمایه سرگردان را کلینیک مدرن نمی‌توانست وارد خود کند و تصور کنید که شما با دستان پرمهر خود هرچقدر هم زحمت بکشید اگر گوشه این از کلینیک شما یک نفر فکر اقتصادی نداشته باشد که 4 میلیارد تومان را به 12 میلیارد تومان بکند شما چقدر مرکز اقتصادیتان از اقتصاد رقبا عقب‌تر است خوب به این موضوع دقت کنید. ورود سرمایه در این حد خیلی کوچ است من سرمایه کوچکی را برای شما مثال زدم. شما در جذب سرمایه، بازاریابی سرمایه اگر بتوانید درست عمل کنید و خودتان را خوب بشناسانیت ما سرمایه‌هایی را در دنیا داریم، سرمایه‌گذاران سرگردان، فرشتگان سرمایه‌گذار، افرادی که سرمایه‌گذاری می‌کنند مخصوصا در بخش کار درمان که بدون هیچ نیت و سودی می‌توانند در زندگی شما تاثیر بگذارند و  سرمایه را در بنگاه اقتصادی شما بیاورند اما یک شرط دارد که شما بلد باشید آن فرد را توجیه کنید که آن سرمایه در مسیر درست خود حرکت کند و اگر شما نتوانید آن را توجیه کنید که آن سرمایه در مسیر خودش حرکت کند، آن‌ها به شما هیچ سرمایه‌ای حتی آن پول درمان شما را سعی می‌کنند بعد از درمان به شما بدهند برای اینکه شما نتوانستید اعتماد آن را جلب کنید . وقتی اعتماد آن را جلب کنید شرایط برای شما به وجود می‌آید که خیلی راحت این سرمایه به نزد شما بیاید. در کار درمان این کار خیلی راحت‌تر است نسبت به بقیه بیزینس ها، سرمایه وقتی وارد موسسه شما شود باز این راهکار هارا که من میگویم یک مقدار دستم بسته بود. در همه‌ی مسائل مدرن که من داشتم توضیح می‌دادم دستم باز بود اما در مورد اینکه سود خود را اعلام کنم یا درآمد را اعلام کنم این برادران دارایی پوست مارا نکنند این است که خیلی سعی کردم که کنترل‌شده موضوع ورود سرمایه را به شما توضیح بدهم اما در کلینیک مدرن شرایط خیلی بهتر از آن چیزی است که من می‌توانستم به شما عرض کنم در این جلسه. من امیدوارم که توانسته باشم تجربیات خوبی که داشتم بیمارانی که اینجا خدمات گرفتند و رضایتمندی بالایی که کلینیک مدرن به خودش اختصاص داده توجه بفرمایید که ما در شرایط نامساعدی توانستیم این رضایتمندی را به دست بیاوریم، اگر مدیریت جذب سرمایه در mba دنتال نبود و آن سرمایه سرجای خودش قرار نگرفته بود که ما نمی‌توانستیم رضایتمندی بیمار را به دست بیاوریم. این همان مدیریت بود که ما توانستیم این کارهارا انجام دهیم.

برگزاری جلسات آموزشی

من آرزو می‌کنم که در یک جلسه صمیمی‌تر آن‌هایی که نیاز دارند، مشکل اقتصادی دارند یا مشکل سرمایه در کلینیک‌هایشان وجود دارد در یک محیط صمیمی‌تر من بتوانم خیلی راحت‌تر به آن‌ها ارائه راهکار کنم که چقدر سرمایه‌های سرگردان دور شما هستند و شما از آن‌ها بی‌خبر هستید و آن هارا جذب بنگاه اقتصادی خود نمی‌کنید و چه عواقب بدی می‌تواند برای شما داشته باشد و آن‌هایی که بتوانند این سرایه را مدیریت کنند چقدر راحت می‌توانند پول دربیاورند ایجاد سود کنند و نتیجه بگیرند. رقبا باهم در اینجا است که فاصله می‌گیرند در یک فکر درست. به امید دیدار از نزدیک هرکسی که یک جلسه برای کلینیک خود داشته باشد حتما ما یک دیدار از نزدیک خواهیم داشت و در آنجا کارها را ارائه خواهیم داد. عزیزان با در نظر گرفتن حساسیت‌هایی که در موضوع سرمایه وجود دارد من امیدوارم که هرکسی که بخواهد مشکل سرمایه‌ای را حل کند با دفتر من می‌تواند تماس بگیرد، ارتباط برقرار کند می‌تواند از راه‌های مختلف با من تماس برقرار کند، یکی از این راه هارا انتخاب کنید ارتباط برقرار کنیم در یک نشست خصوصی‌تر من بتوانم با محدودیت‌هایی که جلوی دوربین وجود دارد و خیلی از موضوعات را نمی‌توان باز کرد بتوانیم در آن نشت خودمانی‌تر مسائل شما را بررسی کنیم و نتایجی بگیریم.

به امید دیدار تا جلسه‌ی آینده.

تهیه شده در گروه مدرن جذب سرمایه در mba دنتال