اگر لثه های شما هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی می کند، اصلا از آن غافل نشوید. چرا که خونریزی لثه نشان دهنده ی مشکلات اساسی می باشد.عواملی مثل محکم مسواک زدن ، آسیب، بارداری و التهاب منجر به خونریزی لثه می شوند. التهاب لثه باعث قرمزی، تورم و حساسیت آن می شود. پیدا کردن علت عفونت و خونریزی لثه گام اول درمان آن است.دوبله و ترجمه ویدئو توسط تیم فضای مجازی گروه آموزشی درمانی مدرن انجام شده است.

عفونت و خونریزی لثه را چگونه درمان کنیم ؟

چنانچه علت آن را می دانید یکی از این 10 کار را می توانید انجام دهید.

 1. بهداشت دهان خود را رعایت کنید.چرا که خونریزی لثه یکی از نشانه های بهداشت ضعیف است. وقتی پلاک روی خط لثه تشکیل می شود، لثه ملتهب می شود .پلاک ها دارای باکتری هایی هستند که به دندان و لثه آسیب می زنند. پس حداقل دوبار در روز مسواک بزنید و یک بار نخ دندان بکشید. رعایت بهداشت دهان در خانم های باردار بخاطر ترشح برخی هورمون ها بسیار ضروری است.
 2. اگر خونریزی لثه دارید بعد از مسواک زدن دهانتان را با هیدروژن پراکساید بشورید.هیدروژن پراکسید پلاک ها را از بین می برد و موجب سلامت لثه می شود.اما آن را قورت ندهید. در پژوهشی ثابت شد که افرادی که از این ماده برای شستشو استفاده می کنند هم التهابات لثه ای کمتری دارند هم دندان سفید تری دارند.
 3.  سیگار نکشید، سیگار علاوه برسرطان ریه و بیماری های قلبی و سکته، باعث بیماری های دهان نیز می شود.سیگار باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و  مبارزه با باکتری ها را سخت تر می کند، پس سیگار نکشیدن به سلامت لثه ها کمک می کند و از خونریزی آن ها جلوگیری می کند.
 4. استرس را از خود دور کنید. اخیرا پژوهشی نشان داده که بین استرس و بیماری های لثه ای ارتباطی وجود دارد، چرا که استرس بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی دارد و از مبارزه قوی سیستم دفاعی با باکتری جلوگیری می کند.علاوه براین استرس در بعضی مواردباعث می شود فرد بهداشت دهانی خود ر فراموش کند که موجب جمع شدن پلاک ها و باکتری می شود.
 5. ویتامین C بیشتر مصرف کنید، این ویتامین باعث تقویت سیستم دفاعی بدن می شود و به مبارزه باکتری ها و عفونت ها کمک می کند. غذاهایی که غنی از ویتامین c هستند ؛ پرتقال، فلفل قرمز، سیب زمینی و هویج می باشند.
 6. ویتامین k نیز خونریزی را در مواردی کم می کند چرا که منجر به انعقاد خون می شود. کمبود ویتامین k باعث خونریزی می شود. غذاهای غنی از ویتامین k عبارتند از ؛اسفناج، سبزی ها، کلم بروکلی.
 7. کمپرس یخ روی آن بگذارید، خونریزی های لثه همیشه بخاطر التهاب و باکتری نیست گاهی اوقات بخاطر آسیب و زخم است . کمپرس یخ ورم را کاهش داده و جریان خون را متوقف می کند.
 8. کربوهیدرات کمتر مصرف کنید چرا که  تحقیقات نشان داده کربوهیدرات ها و غذاهای قندی باعث رشد پلاک و باکتری ها می شوند. اگر چه مسواک و نخ دندان متناوب باعث از بین بردن آن ها می شود.
 9. چای سبز بنوشید، چای سبز دارای دارچین است که یک آنتی اکسیدان طبیعی است . این آنتی اکسیدان التهابات به وجود آمده توسط باکتری ها را کاهش می دهد.محققین پیشنهاد کرده اند روزانه 3 فنجان چای سبز بنوشید تا دهانی سالم تر داشته باشید.
 10. آب نمک قرقره کنید، باکتری ها و التهابات لثه از بین می روند. نصف قاشق نمک را داخل لیوان آب بریزید و روزی 3 الی 4 بار قرقره کنید. مطمئن باشید دهان شما بسیار سالم تر خواهد شد.
  اگر با رعایت این راهکار ها عفونت  لثه شما بین 7 تا 10 روز طول کشید به پزشک مراجعه کنید تا عوامل التهاب و خونریزی را بررسی کند.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

این پست دارای 2 نظر است

دیدگاهتان را بنویسید