گاها پیش می اید که درد دندان دارید و بر این باور هستید که دندان شما پوسیده است و یا ریشه دندان شما اسیب دیده است اما همیشه به این صورت نیست و ممکن است که درد دندان های شما ناشی از مشکلات لثه ای شما باشد. در نتیجه توجه داشته باشید که این درد لثه را با درد دندان اشتباه نگیرید و سریعا اقدام به رفع عفونت لثه خود کنید.

در این مقاله شما را با علت درد لثه و نحوه درمان آن اشنا میکینم.

با ما همراه باشید!

درد لثه

درد لثه -کلینیک دندانپزشکی مدرن
درد لثه -کلینیک دندانپزشکی مدرن

لثه ها بافت های فیبری هستند که فک را پوشش میدهند و زیر بنای دندان ها را میسازند. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان دندانی شاهد تجمع پلاک های میکروبی و باکتری ها هستیم که منجر به ایجاد بیماری های لثه نیز میشود. عوامل متعدد دیگری ماننده :

1_سوء تغذیه

2_تغییرات هورمونی در طول بارداری

3-مسواک زدن نادرست

4-مصرف دخانیات

5_دیابت

6-استرس

7-سیستم ایمنی ضعیف نیز میتواند منجر به درد لثه شوند.

در صورتی که درد لثه به صورت شدید و دائم باشد باید به دندانپزشک مراجعه کرده و اقدام به رفع مشکل کرد اما تا زمانی که مراجعه کنید با یک سری درمان های خانگی میتوانید درد خود را کاهش دهید.

8 درمان خانگی برای کاهش درد لثه:

در این بخش یک سری درمان های خانگی سریع را برای کاهش درد لثه شما عنوان میکینم.

1_استفاده از کمپرس سرد یا گرم

  • کمپرس سرد یا گرم میتواند باعث کاهش ورم لثه شده و درد شما را التیام بخشد. برای تهیه کمپرس گرم مقداری اب سرد تمیز را به جوش اورید سپس در دمای محیط قرار داده و میزان گرمی آن را چک کنید و در نهایت بر روی لثه خود قرار دهید.
  • برای تهیه کمپرس اب سرد میتوانید از تکه های یخ استفاده کنید و آن را بین تکه پارچه ای تمیز قرا داده و بر روی لثه خود بگذارید.

2_ اب نمک

اب نمک میتواند مقدار بالایی از باکتری های مضر که در محیط دندان و لثه شما قرار دارد را از بین ببرد. این مورد میتواند باعث کاهش ورم لثه شما شده و درد ناشی از ان را کاهش دهد.

3_ کیسه چای

اکثر چایی ها دارای گیاهی به نام تانیا هستند که بر اساس تحقیق هایی که انجام شده است این گیاه به واسطه از بین بردن باکتری ها باعث کاهش درد لثه میشود.
چای سبز و سیاه و هیبیسکوس دارای مقدار قابل توجهی از گیاه تانیا هستند. و پس از نوشیدن هر کدام از این چایی ها یه احساس بی حسی در دهان خود میکنید.
برخی از چای ها حاوی موادی ماننده بابونه و زنجبیل هستند که این مواد باعث کاهش التهاب لثه میشود.
برای کاهش درد لثه کیسه چایی را برای چند دقیقه در اب جوش قرار داده و سپس در دمای محیط گذاشته تا خنک شود و در نهایت بر روی ورم لثه خود قرار داده تا درد آن کاهش یابد.

4_ استفاده از گیاهان دارویی

قرن هاست که مردم برای رفع درد های خود از درمان های گیاهی استفاده میکنند.
میخک, زرد چوبه , از جمله گیاهانی هستند که میتوانند باعث کاهش درد شوند و میتوانید این گیاهان را در قالب خمیر دراورید و سپس بر روی لثه خود قرار دهید.

نحوه ایجاد خمیر گیاهی:

میتوانید مقداری زرد چوبه یا میخک را با اب گرم ادغام کرده تا شبیه خمیر شود و آن حالت خمیری مایع مانند که بتوانید روی لثه خود قرار دهید را بگیرد.این خمیر را میتوانید به صورت مستقیم بر روی لثه خود قرار داده و بعد از چند دقیقه آن را بشورید.
این خمیر های گیاهی میتواند برای افراد که دارای درد لثه هستند مفید باشدو هر چند وقت یک بار برای کاهش درد های خود از این خمیر ها استفاده کنند.

5_روغن ضروری

بسیاری از ترکیبات دارویی به دلیل خواص درمانی که دارند حاوی روغن های اساسی و درمانی نیز میباشند. هر فردی میتواند این روغن ها را تهیه و برای کاهش درد های خود از ان استفاده کند. روغن میخک, پونه پوهی و روغن نعناع همگی دارای خواصی هستند که باعث کاهش التهاب و درد میشود و به بهبود در گردش خون کمک میکنند.
هر فردی میتواند یک اسپری روغن ضروری و اسانس تهیه کند و از ان برای کاهش درد خود استفاده کند. میتوانید با 4-5 قطره روغن و یک مقدار اب در یک اسپری این محلول را تهیه و بر روی لثه خود اسپری کرده و درد لثه خود را کاهش دهید.

6_ ژل های خوراکی

بنزوکائین یک دارویی است که میتواند لثه ها را بی حس کند و ماده ی اصلی آن در ژل های خوراکی معمول ماننده اوراژل و انبسول میباشد.مهم است که هنگام استفاده از ژل های خوراکی برای درمان لثه دستورالعمل های موجود در برچسب را رعایت کنید.

7_ عسل

عسل با داشتن خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی که دارد باعث سلامت دندان ها میشود . میتوانید بعد از اتمام مسواک زدن کمی عسل را بر روی لثه خود قرار داده و سلامت لثه های خود را با این روش تضمین کنید.

8_سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسید مالیک است که برای ازبین بردن باکتری ها و میکروب ها مناسب است. میتوانید یک قاشق سرکه سیب را در یک لیوان آب ریخته و از این محلول برای شستن دهان خود هر روز استفاده کنید.

.

دیدگاهتان را بنویسید