در جلسات قبلی درباره لثه سالم و چگونگی تشخیص لثه سالم از لثه ناسالم صحبت شد و در این جلسه درباره تقویت لثه و راهکارهای مربوط به آن صحبت خواهیم کرد. گفتیم که لثه سالم به لثه‌ای گفته می‌شود که صورتی و مستحکم بوده و به خوبی اطراف دندان های فرد را احاطه کرده باشد. لثه ناسالم هم به لثه ای گفته می‌شود که رنگ صورتی کمرنگ نداشته باشد و به رنگ سفید یا به رنگ صورتی مایل به قهوه ای باشد، یا در هنگام شست وشو، مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان لثه ها دچار خون ریزی شود. این لثه ناسالم می باشد.

برخی از ویژگی‌های لثه ناسالم

اگر بوی بد دهان، لق بودن دندان ها، جدا شدن لثه در اطراف دندان ها یا خروج چرک از اطراف لثه و دندان دیده شود، تمام این ها نشان دهنده لثه ناسالم بوده و نشانه‌هایی از بیماری های التهاب لثه می باشد. بیماری التهاب لثه را باید جدی گرفت و حتما در صورت وجود این علایم باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

در این جلسه درباره تقویت لثه صحبت می‌کنیم و راهکارهای متنوعی برای تقویت لثه ارائه خواهیم داد.

بیشتر بخوانید : عفونت لثه چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

برای تقویت لثه چه کارهایی باید انجام دهیم؟

روزانه همه ما به دندان های خودمان رسیدگی می کنیم، یعنی دندان ها را مسواک می زنیم،نخ دندان می کشیم و بعد از هر وعده غذایی آن ها را شست و شو می دهیم. باید از لثه های خودمان هم مانند دندان هایمان مراقبت کنیم و به فکر تقویت لثه باشیم. برای تقویت لثه می توان از مواد غذایی مختلف یا از مواد غذایی طبیعی استفاده کرد.

1 – آب آشامیدنی

یکی از مهم‌ترین مواد غذایی برای تقویت لثه آب می باشد. نوشیدن آب باعث سلامت دندان ها و سلامت لثه می شود چرا که با نوشیدن آب تمام ذرات غذایی که بر روی دندان ها و لثه ما قرار گرفته‌اند با آب شست و شو داده می شوند و هم چنین با نوشیدن آب بدن هیدراته نگه داشته می شود. نوشیدن آب به سلامت دندان ها و تقویت لثه ها کمک زیادی می کند.

2 – سیر

ماده غذایی بعدی که باید به آن اشاره شود سیر است. سیر خواص ضد قارچی، ضد باکتری و خاصیت ضد ویروسی دارد که باعث جلوگیری از بیماری های دندان مثل کرم خوردگی شده و همچنین باعث تقویت لثه می شود.

3 – لبنیات مثل شیر، پنیر و ماست

از مواد غذایی مهم دیگر باید به شیر، پنیر و ماست اشاره کرد. این مواد به دلیل داشتن مواد معدنی و کلسیم بالا برای تقویت لثه بسیار مفید هستند چون به تقویت استخوان کمک زیادی می کنند.

بیشتر بخوانید : عوارض عفونت لثه را بیشتر بشناسید

4 – هویج، کرفس، سیب و غیره

مواد دیگری که می توان نام برد هویج، کرفس و سیب می باشند. چون این مواد تُرد هستند باعث می شوند جرم و پلاک ها از روی سطح دندان ها برداشته شده و به دلیل فیبر بالایی که دارند باعث پاک کردن باکتری هایی می شوند که بین مرز لثه و دندان قرار گرفته‌اند.

5 – تقویت لثه با چای سبز

همچنین چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان می باشد و می توان گفت به لثه کمک می کند تا باکتری ها را از اطراف خودش و دندان ها نابود کند.

6 – تقویت لثه با ریشه گیاه زنجبیل

همینطور ریشه گیاه زنجبیل خاصیت ضد التهابی دارد. از این رو برای پاک کردن جرم ها و پلاک ها از سطح دندان به ما کمک می کند و برای تقویت لثه بسیار مفید است.

7 – میوه‌هایی مثل توت فرنگی، پرتغال و غیره

مواد غذایی بعدی میوه ها هستند. میوه هایی همچون توت فرنگی، پرتقال، گریپ فروت، کلم بروکلی و غیره هستند. این میوه ها را از برنامه غذایی خود حذف نکنید چون سرشار از ویتامین C هستند و برای تقویت لثه بسیار مفید هستند، مخصوصا توت فرنگی.

8 – دهانشویه‌ها و آب نمک

آخرین ماده‌ای که باید به آن اشاره کنیم، دهانشویه ها و آب نمک رقیق هستند که برای قوی کردن لثه و جلوگیری از خون ریزی لثه کاربرد زیادی دارند. پس می توان روزانه از دهان شویه ها و محلول آب نمک رقیق استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید