بهداشت و مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت دندان

کلینیک دندانپزشکی مدرن تازه های دندانپزشکی بهداشت و مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت دندان
مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت

تازه های دندانپزشکی

بهداشت و مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت دندان

ارسال شده توسط dentalcenter

بعد از اینکه دندان را از دست می‌دهیم، بررسی گزینه‌های مختلف برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته بسیار اهمیت دارد و اینکه ما جایگزین‌های مختلفی داریم از طرح درمان‌های قدیمی گرفته مثل: دندان‌های مصنوعی، اوردنچرها و درمان‌های جدید و پیشرفته مثل : ایمپلنتها . اما اینکه ببینیم کدام‌یک از این طرح درمان‌ها به صلاح ما و بهترین گزینه برای نواحی بی‌دندانی است و بتوانیم تشخیص دهیم که معایب و مزایای هرکدام از این طرح درمان‌ها به چه صورت است نیاز به یک راهنمای قوی داریم و اینکه کلینیک مدرن با این شرایطی که برای ما به وجود آورده که می‌توانند با پزشکان ویزیت را به‌صورت رایگان چه عمومی و چه تخصصی داشته باشند، باعث می‌شود این قضیه یکی از مشکلاتش حل شود و شما بهترین طرح درمان را از پزشک معالج خود بگیرید بعد از ویزیت رایگانی که در اختیار شما قرار داده. یک سری سوال های متعدد در زمینه‌ی مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت از ما می‌شود که آیا مراقبت‌های خاصی دارد یا نه؟ ما قصد داریم یک سری توضیحات جامع در اختیار شما قرار دهیم که روش‌های مختلف از مراقبت‌های ایمپلنت را در اختیار شما بگزاریم تا جواب این سوال را برای شما حل کنیم و به آن پاسخ داده باشیم.

 

نحوه‌ی تمیز کردن و مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت

دکتر jennie scott متخصص بهداشت دندان و دهان هستند و قصد دارند نحوه‌ی تمیز کردن ایمپلنت‌های دندان را توضیح بدهند. خیلی از بیماران بعد از این‌که ایمپلنت می‌کارند فکر می‌کنند که دندان مصنوعی کاشته‌اند و دیگر کاری با آن ندارند. اما در واقعیت وقتی ایمپلنت می‌کارید باید به مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت توجه بیشتری داشته باشید چون حتی اگر روکش کاملا روی لثه فیکس شده باشد بازهم احتمال تشکیل پلاک در حفره‌های کوچک وجود دارد. خونریزی‌های اطراف ایمپلنت همان التهاب‌های اطراف ایمپلنت نام دارد حالا چه‌کاری انجام دهیم تا این اتفاق رخ ندهد؟ برای اینکه بهداشت را به‌خوبی انجام دهیم باید با ایمپلنت مانند دندان طبیعی برخورد کنیم. ایمپلنت مثل دندان خود شما است و روی لثه‌ی شما فیکس شده است پس باید مثل دندان‌های دیگر آن را تمیز کنید و از انجام این کار نترسید. به همین خاطر باید از نخ دندان و مسواک استفاده کنید . مسواک‌های ایمپلنت معمولا سر کجی دارند، موقع تمیز کردن حواستان باشد مسواکی را انتخاب کنید که بین دندان‌ها جای بگیرد. یعنی مسواک بزرگ‌تر تضمین‌کننده نتیجه بهتر بودن نخواهد بود. مسواکی مناسب است که فشار کافی را به دو طرف وارد کند. اصلا نگران این‌که ایمپلنت از جایش دربیاید نباشید. این کار به‌خوبی دست‌ها را تمیز می‌کند اگر ناحیه‌ای خونریزی دارد نیازمند مراقبت‌های بیشتر است. و هنگامی‌که بهداشت آن ناحیه را رعایت کنید، می‌بینید که خونریزی کم می‌شود و از بین می‌رود.

روش تمیز کردن به‌این‌ترتیب است که اول مسواک بین ایمپلنت و دندان مجاور قرار می‌گیرد و در شش‌جهت مختلف حرکت می‌کند و بعد مسواک چرخانده می‌شود تا کناره‌ها تمیز شود و پلاک‌ها از بین بروند. علاوه بر مسواک از نخ دندان هم باید استفاده کرد. این نخ دندان را به‌آرامی در بین دندان‌ها قرار دهید و تمیز کنید. در انتها آن را خارج کنید با استفاده از این وسایل می‌توانید به‌خوبی بهداشت ایمپلنت را رعایت کنید. متشکرم.

دکتر کیت متخصص بهداشت دهان هست. او می‌گوید برای تمیزی ایمپلنت‌ها باید از تکنیک‌های خاصی و متفاوتی استفاده کنیم. این تکنیک‌ها در مقایسه با دندان‌های خود یک‌کمی زمان‌بر است . مسواک را روی مرز لثه و دندان قرار دهید، تمرکز داشته باشید و زاویه 45 درجه نسبت به مرز لثه را رعایت کنید. سپس مسواک را دایره‌ای حرکت دهید . بعضی‌اوقات این حرکات را سریع‌تر انجام دهید. الان روبه پایین مسواک می‌زنم. برای هر دندان مقدار مشخصی وقت بگذارید. متاسفانه اگر قادر به از بین بردن پلاک‌ها نباشیم، تجمع آن‌ها التهاب ایجاد می‌کند و منجر به آسیب همان استخوانی می‌شود که  از ایمپلنت حمایت می‌کند. وقتی استخوان از بین برود ترمیم آن بسیار سخت است و دیگر نمی‌شود آن را جایگزین کرد . دسترسی به مرز لثه و ایمپلنت بسیار مهم است پس مسواک تا حدود پلاک‌های این ناحیه را از بین می‌برد. اما برای این‌که بتوانیم تجمع پلاک‌ها را در اطراف ایمپلنت و لثه کاملا از بین ببریم باید از نخ دندان استفاده کنیم، نخ دندان باید از دو طرف ایمپلنت وارد شود. مثلا این ایمپلنت را انتخاب می‌کنیم اول نخ را از سمت چپ دندان وسط رد می‌کنیم . این‌که نخ دندان راحت بین دندان‌ها حرکت کند و آسیب نزند خیلی مهم است. وقتی ازیک‌طرف نخ دندان به ایمپلنت رسید از طرف دیگر هم این کار را انجام می‌دهیم .وقتی نخ دندان را از دو طرف رد کردید آن را به‌صورت ضربدری  می‌گیرید و به سمت لثه هدایت می‌کنید. نیاز نیست نیروی زیادی وارد کنید فقط طوری حرکت دهید که اطراف ایمپلنت را تمیز کنید بعد نخ دندان را در ناحیه مرزی لثه حرکت دهید تا باکتری‌ها و پلاک‌ها از بین بروند. نخ را به‌آرامی به جلو و عقب حرکت دهید تا تجمع پلاک‌ها را از بین ببرید. پس هدف تکان دادن پلاک‌های ناحیه‌ی آلوده است. درنهایت ازیک‌طرف نخ دندان را خارج کنید. و مطمئن شوید که پلاک‌ها از بین رفته‌اند. ممکن است بگویید هیچ پلاک و آلودگی از بین نرفته است اما بعضی وقت‌ها خورده‌های غذا کاملا ریز و نامرئی هستند که دیده نمی‌شوند. پس حتما این کار را انجام دهید. چون خیلی موثر است.

مسواک مخصوص ایمپلنت
مسواک مخصوص ایمپلنت

 

مدل‌های مختلفی از نخ دندان وجود دارد ما قصد داریم که به شما معرفی نخ دندانی را داشته باشیم که کاربرد خیلی زیادی برای ایمپلنت‌های تکی و اوردنچرها دارد. انجام با دقت، صحیح  و منظم استفاده از نخ دندان و مسواک به شما کمک می‌کند که خیلی از مشکلاتی که شاید بعد از ایمپلنت را خواهید داشت را دیگر نداشته باشید با یک سری پیگیری‌هایی که توسط خود شما انجام می‌گیرد می‌توانید خیلی از مشکلاتی را که قرار است پیش بیاید را جلوگیری کنید. پس لطفا سهل‌انگاری در رعایت بهداشت و استفاده از مسواک و نخ دندان را نداشته باشیم و خیلی مرتب رعایت بهداشت را داشته باشید که یکی از عادت‌هایی شود که بعد از جراحی ایمپلنت شما اهمیت بالایی می‌دهید و رعایت می‌کنید.

نکته‌ی دیگری که می‌توانم به شما بگویم بعد از هرگونه انجام درمان مخصوصا کارگذاری پایه‌های ایمپلنت و جراحی، معاینات پس از جراحی به‌صورت متداول را حتما داشته باشید با پزشک معالج خود به دلیل اینکه وقتی یک جراحی ایمپلنت صورت می‌گیرد برای این‌که یک نتیجه بسیار خوبی داشته باشیم همیشه تعامل بین پزشک و بیمار باعث می‌شود که یک نتیجه خیلی خوبی داشته باشیم. پس فراموش نکنید معاینات منظم و داشتن رعایت بهداشت کامل.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *