چگونگی تشخیص لثه سالم از لثه ناسالم!

کلینیک دندانپزشکی مدرن لثه چگونگی تشخیص لثه سالم از لثه ناسالم!
تشخیص لثه سالم

لثه

چگونگی تشخیص لثه سالم از لثه ناسالم!

ارسال شده توسط dentalcenter

سلام عرض میکنم خدمت همه ی بینندگان محترم در برنامه استیج مدرن موضوع این هفته برنامه ما راجب لثه سالم و چگونگی تشخیص لثه سالم از لثه ناسالم است.

برای اینکه خیلی دقیق تر و جزئی تر به این قضیه بپردازیم می آییم میگوییم اصلا لثه چیست ؟

لثه چیست؟

در داخل دهان ما تمام دندان های ما توسط بافت هایی نگهداری و محافظت میشود که به مجموعه این بافت ها ما پریودُن شیوم ( periodonsion ) میگوییم. پریود دُن شیوم شامل لثه استخوان های آرواره ای یا همان آل ول و الیاف اطراف ریشه دندان است که به آن لیگامان پریود دنتال میگویند.

گفتیم یکی از این بافت ها لثه است ، لثه چیست؟

لثه بخشی از بافت پریود دُن شیوم است که دور تا دور دهان ما را احاطه کرده و از دندان ها و دهان ما محافظت میکند لثه از یک طرف به دندان ها ختم میشود و از طرف دیگر به مخاط داخل دهان ارتباط دارد ، اگر لب هایتان را کنار بزنید و جلوی آینه نگاه کنید تنها بخشی از بافت پریود دُن شیوم که قابل دیدن است لثه است که خیلی به سادگی شما میتوانید آن را ببینید.

تشخیص لثه سالم

بهتر است که هر چند وقت یکبار جلوی آینه لثه های خود را مورد بررسی و چکاب قرار بدهید و ببینید که آیا لثه سالمی دارید یا نه؟ اگر لثه های شما به رنگ صورتی کم رنگ یا شفاف بود ، یا صورتی متمایل به قرمز و یا مثل پوست پرتغال فرو رفتگی ها و تو رفتگی هایی داشت مطمئن باشید که لثه های سالمی دارید.

لثه ی سالم به لثه ی گفته میشود که دور تا دور دندان ها را احاطه کرده باشد و ما بین دندان ها قرار گرفته باشد به این لثه ، لثه سالم میگویند و ما همچنین باید به شیار های لثه ای هم دقت کنیم ، شیار هایی هستند که  ما بین دندان و لثه قرار میگیرد و عمقی حدود ۲ الی3 میلی متری دارد. پس وقتی جلوی آینه دندان ها و لثه های خود را مورد بررسی قرار میدهید و میخواهید از سلامت لثه های خود مطلع بشوید علاوه بر رنگ لثه به شیار لثه ای هم دقت کنید.

لثه سفید

خوب لثه ی سفید رنگ چیست ؟ آیا لثه سفید رنگ نشانه بروز بیماری است ؟ باید بگوییم بله لثه به رنگ سفید نشانه بیماری است، لثه سفید رنگ میتواند عوامل مختلفی داشته باشد و میتواند به عدم رعایت بهداشت هم باشد ، یعنی اگر جلوی آینه لثه هایتان به رنگ سفید رنگ است حتما این قضیه را جدی بگیرید و به پزشک خود مراجعه کنید.

چرا لثه سفید رنگ بیماری محسوب میشود؟

چون لثه سفید رنگ بخاطر وجود کم خونی هم باشد حتما آزمایش بدهید و اگر تایید شد که کم خونی دارید به پزشک خود مراجعه کنید و زیر نظر پزشک خود داروهای مکمل را استفاده کنید بعد ها می بینید که به مرور زمان لثه سفید رنگ شما کم ، کم به لثه صورتی تبدیل میشود. علاوه بر آن همانطور که گفتیم میتواند بخاطر عدم رعایت بهداشت هم باشد پس لثه سفید رنگ را جدی بگیرید.

لثه سیاه

آیا لثه قهوه ای بیماری محسوب میشود ؟

بعد از آن می رسیم به لثه قهوه ای آیا لثه قهوه ای هم میتواند نشانه بروز بیماری لثه باشد؟ باید بگوییم هم بله هم خیر در بعضی از افراد مثل افراد سیاه پوست یا افرادی که رنگ پوست تیره یا زردی دارند از بدو تولد به صورت طبیعی به خاطر وجود رنگ دانه ای به اسم ملانین یعنی در واقع بخاطر افزایش رنگ دانه ملانین لثه های آنها به رنگ قهوه ای در آمده و به طور مادرزادی لثه های قهوه ای دارند و این نشانه بروز بیماری لثه نیست ولی در افرادی که نا خود آگاه لثه صورتی تبدیل به لثه قهوه ای میشود، یعنی در ابتدا لثه صورتی داشتند و به مرور زمان این لثه تبدیل به قهوه ای رنگ میشود باید این قضیه را جدی بگیرند و حتما به پزشک مراجعه کنند.

از علل لثه قهوه ای میتواند بخاطر وجود مصرف دخانیات و مصرف سیگار باشد و یا حتی بخاطر وجود داروهایی باشد که مصرف میکند ولی اگر جلوی آینه لثه ی خود را مورد بررسی قرار میدهید مخصوصا افراد سیگاری حتما این قضیه دقت داشته باشید که بخاطر وجود مواد مخدر یا دخانیات یا مصرف سیگار لثه به رنگ قهوه ای در می آید و بیماری های لثه ای را ایجاد میکند.

این بود از توضیحات راجب لثه سالم و چگونگی تشخیص لثه برای شما گفتیم در برنامه بعد راجب راهکارهای تقویت لثه سالم و بیمارهای لثه برای شما بیشتر توضیح میدهم.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *