طرح لبخند و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

طرح لبخند

طرح لبخند و اصلاح آن یکی از مواردی است که امروزه با پیشرفت صنایع مد، زیبایی و تکنولوژی، بسیاری از افراد به دنبال انجام دادن آن هستند. صنعت زیبایی در این تحول همواره در رده بالایی قرار گرفته است. در زمان های گذشته مباحث زیبایی و زیباشناسی جایگاهی در درمان های دندانپزشکی نداشت و افراد صرفا جهت رفع بیماریهای خود به دندانپزشک مراجعه  و صرفا به ترمیم و درمان بسنده می کردند و فقط کارآمدی دندان برایشان در اولویت بود. اما با گذشت زمان و پیشرفت علم و صنعت، جلوه های بیشتری از درمان، به علوم دندانپزشکی اضافه شد. این مقوله جدید طراحی لبخند نام گرفت به طوری که افراد اهمیت ویژه ای برای زیبایی دندان های خود قائل شدند و امروزه طرح لبخند هالیوودی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

طراحی لبخند چیست؟

طراحی لبخند شامل هر نوع درمان برای مراجعین، جهت زیباتر شدن لبخند می باشد. با جذاب تر شدن لبخند، سلامت عمومی افراد در جامعه افزایش پیدا می کند و مشکلات اساسی سلامت دندان که باعث آسیب دیدگی دندان ها مانند پوسیدگی می شود، درمان شده  و می توان  نشانه های سلامتی و زیبایی  را در لبخند افراد تشخیص داد. پس از انجام درمان های لازم بر روی دندان های آسیب دیده و بازگشت سلامتی کامل آنها، روش های درمانی مختلف برای زیباسازی طرح لبخند، توسط پزشک انجام می شود تا بهترین نتیجه حاصل گردد. امروزه با  پیشرفت علم و گسترش دنیای دیجیتال در این زمینه، می توان به صورت کاملا زنده، نمایی از طراحی لبخند را در عرض چند دقیقه، به وضوح مشاهده کرد.

طرح لبخند

مراحل انجام اصلاح طرح لبخند

با رعایت تمام اصول ذکر شده می توان به معنای صد در صد دارای بهترین طرح لبخند واقعی باشید.  محافظت و مراقبت از زیبایی اساسی ترین اصل ماندگاری از آن می باشد. مراحل انجام اصلاح طرح لبخند عبارت است از:

 1- معاینه و بررسی دندان های بیمار

اولین مرحله در اصلاح طرح لبخند معاینه و بررسی دندان های بیمار توسط دندانپزشک با دستگاه های فوق پیشرفته می باشد. معاینه می تواند به صورت رادیولوژی و تصویربرداری از دندان های پوسیده صورت بگیرد. همچنین پزشک با معاینه لثه ها به منظور اطلاع از بیماری هایی مانند پریودنتال، اوکلوزیون و همچنین  به بررسی و معاینه نحوه قرار گیری دندان ها کنار یکدیگر و مفصل فکی و غیره می پردازد تا تمامی این موارد، مورد بررسی و درمان قرار بگیرند و مشکلاتی را در آینده برا ی بیمار ایجاد نکنند.

2- درمان لثه در صورت نیاز

بعد از معاینه و بررسی موارد گفته شده در صورت بروز هرگونه مشکلات مربوط به لثه، راهکار های لازم جهت درمان به بیمار ارائه داده می شود.  بررسی و درمان آسیب های لثه بسیار حائز اهمیت است زیرا لثه به عنوان پایه دندان ها محسوب می شود و وجود هرگونه  آسیب و بیماری، منجر به  ویران شدن این پایه واز دست دادن دندان ها می شود. از طرفی دیگر درمان دندان هایی که از یک لثه آسیب دیده رشد کرده اند، کاری بیهوده است زیرا  پایه و اساس که همان لثه است دچار ضعف و آسیب می باشد و این نوع درمان هزینه ای اضافی را برای بیمار به همراه خواهد داشت. در مرحله درمان لثه، بروز هرگونه عوارض مانند حس درد، خونریزی، عفونت یا  عوارض دیگری، با مشورت کردن با پزشک و تجویز دارو قابل درمان می باشد.

3- برطرف کردن پوسیدگی های دندانی

اگر بیمار دچار پوسیدگی دندان باشد قبل از هر اقدامی باید درمان و ترمیم دندان آسیب دیده صورت بگیرد، در غیر اینصورت پوسیدگی به تمام دندان سرایت کرده و موجب تخریب کامل آن می شود و همچنین سلامت دندان های دیگر را به خطر می اندازد. دندان های پوسیده با توجه به جایگاهشان در دهان، با مواد پرکننده کامپوزیت و آمالگام پر می شوند.

4- مرتب کردن دندانها

پس از انجام مراحل درمان لثه و ترمیم دندان های پوسیده، مرحله ی مرتب کردن دندان ها آغاز می شود. مرحله مرتب سازی دندان ها یکی از مهم ترین بخش های اصلاح طرح لبخند می باشد. در این مرحله دندان هایی که بطور نامنظم کنار یکدیگر قرار گرفته اند باید اصلاح شوند و یک آرایش منظم را تشکیل دهند. در این مرحله از روش ارتودنسی برای این آرایش منظم  استفاده می شود که نیازمند دوره طولانی یک تا چند ساله دارد. این زمان درمان با توجه به شرایط بیمار توسط پزشک سنجیده می شود.

 5- سفید کردن دندان

با توجه به شرایط بیمار در نیاز به ارتودنسی ، سفید کردن دندان ها مرحله بعدی است زیرا پس از خروج براکت از دهان بیمار، محل  قرارگیری بریس بر روی دندان به رنگ زرد متمایل می شود که امر موجب کدر شدن دندان ها شده و جلوه  خوبی برای دندان های مرتب و سالم فراهم نمیکند و این مسئله به مرور زمان موجب ایجاد پلاک ها و جرم بر روی دندان ها شده و تخریب دندان را حاصل می شود.

طرح لبخند

انواع روش های اصلاح طرح لبخند

1- روکش کردن دندان ها

پس از سفید و درخشان شدن دندان هایی که زیر جرم و پلاک کدر و تیره  شده بودند، با روکش کردن دندان ها، مرحله قبلی تکمیل می شود. روکش کردن دندان ها به این دلیل انجام می شود که پس از سفید کردن دندان ها ممکن است بعضی از آنها  تحت تاثیر مصرف برخی داروها یا حتی به طور ژنتیاین کی سیاه و کدر شوند. به همین خاطر برای درمان این نوع تیرگی دندان، روکش های سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرند. نوع روکش ها با استفاده از چسب های مخصوص دندانپزشکی بر روی دندان بیمار تثبیت می شوند. این تکامل در مرحله سفید کردن دندان و همچنین استفاده از روکش دندان  زیبایی و جلوه خاصی را به دندان ها می بخشد.

2- طراحی لبخند با روکش های کریستالی

روکش های کریستالی نوعی از روکش های تمام سرامیک می باشند. این نوع روکش ها ضمن داشتن طول عمر بسیار بالا، زیبایی و کیفیت فوق العاده ای همانند روکش های زیرکونیا دارند. روکش های سرامیکی دارای ظاهری بسیار طبیعی هستند  و همچنین شباهت بی نظیری به دندان های واقعی دارند. ترمیم و بازسازی ترانسلوسنت مینای طبیعی دندان در بالاترین مقاومت، با روکش های سرامیکی امکان پذیر می باشد. برای استفاده از روکش سرامیکی در جهت اصلاح طرح لبخند می بایست دندان کاملا  تراشیده شود  تا ظاهری شفاف برای آن بازسازی شود. استفاده از روش برای کسانی که دندانهای بسیار نامرتب دارند و یا دچار تغییر رنگ و کدری دندان ها می شوند و یا عصب کشی کرده اند، بسیار مناسب تر می باشد.

 3- لمینت دندان

در این روش برای اصلاح طرح لبخند، پوسته هایی بسیار نازک  بر روی سطح بیرونی دندان قرارمی گیرد تا مشکلات ظاهری آنها برطرف شوند. این پوسته ها کاملا منطبق بر دندان هستند و با چسب های مخصوص دندانپزشکی بطور دائمی به دندان ها می چسبند و قابل جدا شدن نخواهند بود. لمینت ها در دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی موجود هستند که هر دو نوع هزینه های متفاوتی بسته به نوع لمینت به خود اختصاص میدهند.

 4- کاشت نگین دندانی

در کاشت نگین دندان، مهره کوچک نقره ای رنگی بر روی دندان های قدامی قرار میگیرد که زیبایی خاصی را منعکس می کند. زمانی که فرد در مقابل روشنایی می ایستد، با برخورد نور به این نگین، اشعه های زیبایی منعکس می شوند. اجرای این مرحله در زیبایی دندان ها ضرورتی ندارد اما بعضی از افراد خواستار کاشت نگین دندانی هستند تا مراحل اصلاح طرح لبخند برای خود کامل کنند.

طرح لبخند

مزایای طراحی لبخند

  • اصلاح طرح لبخند همانند دیگر روش های زیبایی، باعث جذابیت بیشتر چهره و افزایش اعتماد به نفس می شود.
  • در روند اصلاح، مشکلات و آسیب های دندان یا فک با جزئیات مورد بررسی و درمان قرار می گیرند، پس علاوه بر زیبایی، دارای فواید درمانی بسیار زیادی می باشد.
  • دندان های مرتب و شکیل، کمتر در معرض پوسیدگی و تخریب قرار می گیرند و مراقبت از آنها نیز آسان تر می باشد.

معایب و عوارض اصلاح طرح لبخند

در بعضی از روشهای اصلاح طرح لبخند مانند اکثر روشهای زیبایی و درمانی عوارضی وجود دارد. این عوارض عبارتند از:

  • در اصلاح طرح لبخند، در مرحله مرتب سازی به روش ارتودنسی، در صورتی که فضای فک  کافی نباشد، پزشک مجبور به کشیدن یک یا چند دندان خواهد شد.
  • در مرحله سفید کردن دندان ها به روش بلیچینگ ، از ماده ای استفاده می شود که در طول زمان موجب کاهش استحکام دندان ها شود.
  • درروش کاشت ایمپلنت که خود نیز روشی برای اصلاح دندان می باشد، عموم افراد به دلیل درد زیاد ناشی از آن ناراضی هستند که البته با استفاده از داروهای مسکنی که پزشک تجویز میکند کاملا قابل کنترل می باشد.

به طور کلی مسئله مورد توجه دیگر که بسیار اهمیت دارد، این است که مواد مورد استفاده برای پر کردن و یا کاشت دندان می بایست اصل بوده و بالاترین کیفیت را داشته باشد تا به بدن و دندان آسیب کمتری بزند و موجب حساسیت و بروز مشکل جدید در بیمار نشود.

طراحی لبخند دیجیتالی (Digital Smile Design)

سیستم DSD یا طراحی دیجیتال لبخند، یک سیستم کاملا به روز و پیشرفته می باشد که در آن برای اولین بار طراحی لبخند بیمار به صورت دیجیتالی و توسط کامپیوتر انجام می شود. در این سیستم قبل از هرگونه درمان یا عملیات دندانپزشکی میتوان نتیجه درمان را مشاهده کرد و این امکان فراهم است تا بتوان نتیجه درمان را با نظر شخصی خود بیمار تغییر داد. سیستم طراحی لبخند در سیستم دیجیتال کاملا واقعی و طبیعی انجام می شود و بهترین راهنما برای دست یافتن به بهترین نتیجه در طراحی لبخند می باشد.

این طراحی، با اندازه گیری دقیق ،تناسب های مختلف و پارامترهای طراحی مربوطه مانند فاصله بین مردمک ها، ارتفاع صورت و غیره  انجام می دهد. با استفاده از نرم افزار پیشرفته DSD و قابلیت های آن به راحتی و با دقت بسیار بالا میتوان پارامتر های مورد نظر را بررسی نمود و طبق معیارها، دستورات را صادر کرد و همچنین با استفاده از این نرم افزارمیتوان تغییرات لازم، مانند تناسب دندانها،اندازه، شکل و غیره را برای عکس دیجیتالی نیز اعمال کرد.

طراحی لبخند دیجیتالی

طرح لبخند هالیوودی

طرح لبخند هالیوودی به دلیل درخشش و سفیدی برای عموم بسیار جذاب است. برای انجام اصلاح طرح لبخند هالیوودی از روکش های لومینیرزی ،کامپوزیتی، لمینتی وغیره استفاده می شود. این نوع روکش ها با درخشش و کیفیت بالای خود کدری و تیرگی دندان ها را از بین می برند. برای انجام این روش از اصلاح، سلامتی دندان ها برای انتخاب نوع و طرح های مختلف طرح لبخند، مورد ارزیابی قرار می گیرد. همانطور که گفته شد اگر دندان ها پوسیده باشند، یا هر نوع آسیبی به آنها  یا ریشه وارد شده باشد ابتدا باید آن آسیب ها و مشکلات حل شوند تا بتوان روند اصلاح را ادامه داد.

سفیدی دندان در طرح لبخند هالیوودی

سفید کردن دندان ها در طرح لبخند هالیوودی روش های متفاوتی دارد. در این مرحله از اصلاح می توان از هر یک از روکش های دندان برای سفید کردن دندان استفاده کرد. در روش سفید کردن دندان در طرح لبخند هالیوودی با روکش لمینت دندان های جلویی تقریبا از سطح ششم تا هشتم تراشیده می شود. پس از تراشیدن یک ونیر موقتی جایگزین می شود و تا چند روز روی دندان قرار می گیرد و در انتها در صورت تایید طرح لبخند هالیوودی ونیر دائمی تهیه و جایگزین ونیر موقتی میشود.

درسفید کردن دندان به روش لومینیرزی، بدون تراش دادن سطح دندان، روکش لمینت بر روی دندان قرار می گیرد. یکی دیگر از روش های سفیدی دندان استفاده از کامپوزیت است. خود کامپوزیت یکی از روش های لمینت دندان می باشد. در این روش، کامپوزیت هایی از جنس پلیمر با تراش دادن سطح کمی از دندان روی آن قرار می گیرند.

جورج کلونی

طرح لبخند هالیوودی دارای انواع متعددی است که در ادامه به تفکیک هر کدام پرداخته شده است. این روش های مختلف عبارت اند از:

طرح لبخند هالیوودی به روش بدون تراش LUMINEERS NO-PREP) LAMINATES)

در این روش طراحی لبخند شرایط خاص مراجعه کننده و نظر پزشک  در خصوص امکان اجرای این روش، در نظر گرفته می شود. امروزه با توجه به متریال استفاده شده و وجود تنوع های بسیار در اجرا،  یک ماهیت کلی به عنوان اجرا طرح لبخند در نظر گرفته شده است که در آن از ونیرهای فوق نازک و کم تراشیده شده برای دندان توسط سیستم های لمینیت بدون تراش، استفاده می شود. لازم به ذکر است که این لمینت ها بسیار نازک بوده و در عین حال حداکثر زیبایی و مقاومت را داراست. درتمام مراحل درمان در این سیستم،هم شروع و در روند درمان تمام موارد مورد نیاز بررسی  شده و قابل مشاهده برای مراجعه کننده می باشد.

طرح لبخند هالیوودی به روش (MINIMAL-PREP LAMINATES)

در این روش از طراحی لبخند، کمترین میزان تراش یعنی کمتر از حد مینای دندان اعمال می شود. مواد اولیه بکاررفته در این روش از لمینت، شامل سرامیک های نانو کریستالی  می باشد که نهایت زیبایی و مقاومت بالا را برای دندان ایجاد می کند. در این روش همانند روش های  مختلف درمان دندان، نتیجه درمان به وسیله ی تکنولوژی (طراحی دیجیتالی لبخند ) DSD  قابل مشاهده و تغییر می باشد.

طرح لبخند به روش (CERAMIC VENEER ,LAMINATES 3/4)

در این روش طراحی دیجیتال لبخند مانند روشهای قبلی می باشد. این روش از طراحی لبخند در زمانی توصیه می شود که ترکیبی از روکش و لمینت مورد نیاز باشد و یا در گذشته به دلیل استفاده از کامپوزیت که سطحی از دندان تراشیده شده بود و الان برای اجرای طرح لبخند به این روش نیاز به تراشیدن سه چهارم محیط دندان باشد که با انجام  این کار آسیب جدی به دندان و ریشه آن وارد می شود. به همین دلیل از ترکیبی از روکش و لمینت استفاده می شود تا آسیب و ضرری به دندان نرسد. در این روش طراحی لبخند نیز از سرامیک های کریستالی و ترکیبی مشابه عاج دندان استفاده می شود. لازم به ذکر است ونیر های استفاده شده در این روش به دلیل تراشیدن زیاد دندان ها  بسیار ضخیم تر از ونیرهای مورد استفاده در دو روش قبلی است.

طرح لبخند هالیوودی توسط لمینت های کامپوزیتی  (COMPOSITE LAMINATES)

در روش طراحی لبخند با کامپوزیت ، توسط دندانپزشک در مطب انجام می گیرد و تنها با یک جلسه تمام مراحل طراحی لبخند شما انجام می شود. در این روش، در موارد بسیار نادر امکان طراحی لبخند و و اعمال تغییرات به طور صد درصد به سلیقه شخصی امکان ندارد اما تمامی مراحل  قبل از شروع درمان، مشاهده نتیجه توسط تکنولوژِی DSD صورت می گیرد.

لمینت دندان

هزینه طراحی لبخند چقدر است؟

با توجه به گستردگی مراحل برای اصلاح طرح لبخند، هزینه اصلاح در هر فرد متفاوت و مجزا از بقیه افراد است و بدون معاینه شدن بیمار توسط پزشک و بررسی مشکلات و شرایط بیمار نمی توان قیمتی ثابت و واحد برای طراحی لبخند در نظر گرفت. بطور کلی هزینه اصلاح طرح لبخند وابسته به وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار و همچنین نظر پزشک، تجهیزات و متریال های درمانی مورد استفاده شده در روند درمان و سایر موارد می باشد که موارد ذکر شده برای هر شخص متفاوت می باشد.

اصلاح طرح لبخند شامل انجام مراحلی نظیر سفید کردن دندان، لمینت دندان، روکش گذاری، ارتودنسی، از بین بردن فاصله بین دندان ها و غیره می باشد که البته اجرای تمامی این مراحل برای همه افراد نیاز نیست و این موضوع وابسته به شرایط بیمار و تجویز پزشک دارد.

مقاله های مرتبط

برای مشاوره و طراحی لبخند با ما تماس بگیرید

شماره تماس کلینیک دندانپزشکی مدرن: 02177911111 - 02177908080