تاریخچه ایمپلنت در ایران
کاشت ایمپلنت

تاریخچه ایمپلنت در ایران

تاریخچه ایمپلنت در ایران

با وجود آن‌که ایمپلنت یا کاشت دندان جزء خدمات جدید علم دندانپزشکی طی سال‌های اخیر به‌حساب می‌آید، اما تحقیقات باستان‌شناسان نشانگر این مسئله است که قوم مایا که سال‌ها پیش از میلاد مسیح زندگی می‌کرده‌اند، برای جبران دندان‌های شکسته و یا کشیده شده خود، دندان‌هایی را از جنس فلز، چوب و یا حتی طلا آماده و آن را جانشین دندان‌های طبیعی خود می‌کردند. در ادامه با برررسی تاریخچه ایمپلنت در ایران با همراه ما باشید.

ایمپلنت دندان در ایران باستان
ایمپلنت دندان در ایران باستان

 

آغاز تاریخچه ایمپلنت در ایران

تاریخچه ایمپلنت در ایران از حدود ٣۵سال پیش، توسط دندان‌پزشکان به شکل موردی و جسته‌وگریخته مورداستفاده قرار گرفت. اما به شکل علمی و امروزی، ایمپلنت در ایران از دهه ١٣۶٠ شمسی به ‌علت احتیاج ایجادشده پس از دوران جنگ تحمیلی و نیاز جانبازان و مجروحین برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته، به‌تدریج رواج یافت. از اواخر این دهه 60 شمسی، ترویج بیشتری یافت. همان‌گونه که ذکر شد، ابتدا برای آسیب دیدگان جنگ تحمیلی و سپس مجروحان تصادفات مورداستفاده قرار گرفت، هرچند امروزه شاهد رشد و توسعه چشمگیر آن در مجامع پزشکی و علمی ایران هستیم.

 

برای ایمپلنت دندان باید به کدام دسته از دندان‌پزشکان رجوع کرد؟

انجام فرآیند ایمپلنت دندان تنها محدود به متخصصان بیماری‌های لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان، و متخصصان پروتزهای دندانی و یا جراحان فک و صورت و دندان‌پزشکان عمومی نیست. مهم این است که فرد پزشکی که فرآیند ایمپلنت دندان را انجام می‌دهد، شخصی باشد که از دانش و تخصص کافی برخوردار بوده و توانایی مدیریت پس از گذاشتن ایمپلنت را داشته باشد.

ایمپلنت دندانی ایرانی
ایمپلنت دندانی ایرانی

 

ضرورت انجام ایمپلنت چیست؟

امروزه به ایمپلنت دندان نه به‌عنوان ابزاری برای برطرف‌ کردن نیاز فرد برای سلامتی، بلکه به‌عنوان امری ظاهری و لوکس توجه می‌شود. هرچند که ایمپلنت باعث بهبود در تکلم، افزایش اعتمادبه‌نفس و زیبایی فرد می‌شود، اما مسئله مهم، بهبود عملکرد جویدن غذا توسط فرد است که به‌عنوان یک نیاز حیاتی محسوب می‌شود نه زیبایی و ظاهرآرایی. آن چه موجب شده از ایمپلنت به‌عنوان یک درمان زیبایی نام برده شود، هزینه‌های بالای آن است.

البته نباید فراموش کنیم که علت اصلی ‌این بالابودن هزینه ایمپلنت، به قیمت خود ایمپلنت بازمی‌گردد که به علت تکنولوژی پیشرفته ساخت و وارداتی ‌بودن آن است. اکثر مردم تصور می‌کنند مبالغ پرداخت‌شده برای ایمپلنت تماما به جیب دندان‌پزشک می‌رود، درصورتی‌که دستمزد دندان‌پزشک برای ایمپلنت معادل یک عمل جراحی لثه است. بیمار نیز به دلیل پرداخت هزینه بالا برای ایمپلنت، انتظارش از دندان‌پزشک بسیار بیشتر از اعمالی مانند جراحی لثه، پر کردن دندان و یا روکش دندان است.

ایمپلنت در ایران
ایمپلنت دندان

 

ایران بهشت ایرانیان مقیم خارج کشور

در مقایسه با اکثر کشورهای جهان هزینه‌های دندانپزشکی ازجمله ایمپلنت در ایران بسیار پایین است. چه نسبت سرانه درآمد مردم، چه مقایسه ارزهای خارجی با ریال و چه هر مقیاس کمی یا کیفی قابل‌مقایسه‌ای را به‌عنوان معیار در نظر بگیریم، باید بگوییم هزینه دندانپزشکی در ایران خیلی هم گران نیست. قیمت این خدمات در تمام جهان، حتی در کشورهای همسایه ما و حتی کشورهای عقب‌مانده‌تر از ما در حوزه پزشکی و فناوری، گران‌تر است.

ارزش خدمات دندانپزشکی به‌طور ذاتی در همه جای دنیا بالا است و راهکار حل این مشکل بزرگ، مطمئنا کاهش قیمت هزینه‌های دندانپزشکی نیست. نکته قابل تامل این است که ایران از نظر دندانپزشکی به‌طور بالقوه یکی از مراکز دنتال توریسم دنیا به‌حساب می‌آید و بسیاری از ایرانیان مقیم خارج کشور و حتی غیر ایرانیان کشورهای همسایه برای درمان‌های دندانپزشکی خود به ایران مراجعه می‌کنند. چرا که باکیفیت بالاتر می‌توانند از درمان‌های ارزان‌تری برخوردار شوند.

 

اهمیت کلینیک دندانپزشکی معتبر

جراحی ایمپلنت در ایران امروزه به‌عنوان یک اعتبار نزد برخی دندان‌پزشکان شناخته‌شده است. همین استقبال و اشتیاقی که نزد جامعه دندانپزشکی وجود دارد، زمینه سودجویی برخی را فراهم کرده تا با برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های مختلف و اعطای گواهی‌هایی که بعضا مبنا و اعتبار علمی ندارند، هم برای خود کسب درآمد کرده هم به افرادی که صلاحیت گذاشتن ایمپلنت را ندارند، مدرک اعطا کنند. اما کلینیک دندانپزشکی مدرن یک برند معتبر با مجموعه از پزشکان متخصص و مجرب درزمینهٔ انواع خدمات زیبایی دندان آماده استقبال از انواع اقشار مردم و ایرانیان مقیم خارج کشور و حتی غیر ایرانیان کشورهای همسایه با بهترین شرایط و قیمت‌ها می‌باشد.

کلینیک دندانپزشکی مدرن
کلینیک دندانپزشکی مدرن

 

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت در ایران

کلینیک دندانپزشکی مدرن در تاریخ 17 مردادماه 1394 در شرق تهران افتتاح شد. این مجموعه در زمان اندکی پس از تاسیس به مرکزی تخصصی تبدیل گشت و با تکیه بر علم و اصول مدیریت، در زمینه ارائه انواع خدمات دندانپزشکی در سطوح تخصصی و درمان‌های پیچیده، موفق به جلب رضایت اکثر بیماران شد. بیمارمحوری و رعایت حقوق بیماران در راس سیاست‌های کلینیک دندانپزشکی مدرن می‌باشد و تمامی سیاست‌ها و ضوابط در راستای رسیدن به این هدف ارزشمند طراحی‌شده است.

آن چه مدرن را از سایر مراکز دندانپزشکی در ایران متمایز کرده تفکر هدایتگر آن می‌باشد. این سیستم در سایه مدیریت مغزی متفکر اداره می‌شود که در کشف، پرورش و مدیریت پتانسیل‌ها قدرتی ستودنی دارد. امروز مدرن تنها یک کلینیک دندانپزشکی نیست، در راس این مجموعه رهبری شایسته و توانمند سکان هدایت این گروه را در دست دارد و از طریق مدیران ارشد مجموعه سیاست‌های هوشمندانه خود را پیش می‌برد. امروزه مدرن از چندین گروه تخصصی در زمینه‌های مختلف درمانی، اداری، روابط عمومی، تبلیغات، فناوری اطلاعات، آموزشی و پژوهشی، حراست و پشتیبانی و حقوقی با زیرشاخه‌های متعدد تشکیل‌شده است.

 

مدرن انتخابی قابل اطمینان

عنصر عشق به خدمت و روحیه کار گروهی بزرگ‌ترین و ارزشمندترین دستاورد این گروه بوده است و در سایه همین سرمایه گران‌قدر، خدمات ارزنده‌ای به هم نوعانمان ارائه گشته است. کلینیک دندانپزشکی مدرن بخش قابل‌توجهی از داشته‌های خود را بامطالعه و تحقیق به دست آورده و همواره آنچه کسب نموده را درنهایت سخاوت در اختیار طالبان علم و دانش قرارداده است.

ازآنجاکه کادر مدرن مزین گشته است به اسامی اساتید برجسته و بین‌المللی دندانپزشکی، درمان‌ها و آموزش‌ها به سرچشمه دانش تخصصی و تجربه متصل می‌باشند. گروه مدرن در 29 آذرماه سال 1397 اقدام به برگزاری یک سمپوزیم بین‌المللی در شهر باکو کشور آذربایجان نموده و این گام به‌عنوان اولین قدم در مسیر صادرات علم و صنعت دندانپزشکی به سایر کشورها که در میان اهداف و برنامه‌های مجموعه جایگاهی ویژه دارد برای گروه افتخارآفرین شد. امروز مدرن به توانمندی خود ایمان دارد و می‌کوشد تا در سایه عنایات الهی خدمات خود را فراتر از مرزها گسترش دهد و همواره همچون گذشته جزء برترین‌ها و اولین‌ها باشد.

 

خدمات ارائه‌شده توسط کلینیک دندانپزشکی مدرن

  • ایمپلنت
  • کامپوزیت
  • ارتودنسی
  • لمینت
  • بلیچینگ

 

دیدگاهتان را بنویسید