ایمپلنت دندان و پوکی استخوان

ایمپلنت‌ های دندانپزشکی به بازیابی لبخند افراد زیادی کمک کرده‌اند، این ایمپلنت‌ها بهترین راه برای جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌ رفته هستند، همچنین ظاهری طبیعی با طول عمر و استحکام زیاد دارند، بااین‌حال برای این‌ که جراحی ایمپلنت موفقیت‌آمیز باشد، بیمار نیاز به داشتن استخوان کافی و سالم در فک دارد، بسیاری از خانم‌هایی که دارای استخوان های پوک هستند این نگرانی را دارند که آیا می‌توانند از ایمپلنت‌ های دندان استفاده کنند یا خیر؟

کاشت ایمپلنت های دندان در بیماران مبتلا به پوکی استخوان

بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده از بیماری پوکی استخوان، صدها میلیون نفر در جهان دارای این بیماری هستند، بیش‌تر این بیماران دارای رنج سنی بالای پنجاه سال می‌باشند، این بیماری استخوان‌های سراسر بدن ازجمله فک را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تضعیف می‌کند، همین موضوع باعث شده است بسیاری از متخصصان به این اتفاق نظر برسند که افراد دارای استخوان پوک نباید ایمپلنت انجام دهند. در این شرایط  استخوان ممکن است زمان بیش‌تری را برای بازسازی اطراف ایمپلنت نیاز داشته باشند، درنتیجه شانس شکست ایمپلنت افزایش می‌یابد.

بااین‌حال خبرهای خوبی نیز وجود دارد، یک مطالعه جدید به رابطه بین پوک بودن استخوان و ایمپلنت پرداخته است، دوازده نفر از زنانی که پوکی استخوان داشتند و قرص biosphere مصرف می‌کردند که دارویی جهت درمان پوکی استخوان می‌باشد. دوازده نفر دیگر افراد بدون پوکی استخوان بودند که مورد آزمایش قرار گرفتند.

کاشت دندان -کلینیک دندان پزشکی مدرن
کاشت دندان -کلینیک دندان پزشکی مدرن

نتیجه چشمگیر

شاید شگفت‌انگیزترین مورد مربوط به بیوفسفات ها باشد، این داروها در درمان پوکی استخوان به‌خوبی عمل می‌کنند، اما گاهی ممکن است از خون‌رسانی به استخوان‌های ضعیف جلوگیری کنند، که همین مورد باعث مرگ استخوان ها می‌شود. خوشبختانه هیچ‌یک از زنان در مطالعه ایمپلنت دچار مشکل جدی نشدند، همچنین مشاهده شد که حضور ایمپلنت به‌عنوان ریشه می‌تواند خون‌رسانی را تقویت کند، همچنین شایان‌ذکر است که زنان هر دو گروه در این مطالعه در صد کمی از افت استخوان را بعد از کاشت ایمپلنت تجربه کردند، و این موضوع در هر دو گروه یکسان بود یعنی زنان مبتلابه پوکی استخوان نتیجه‌ی بدتری نسبت به زنانی که سالم بودند نداشتند. درنتیجه مشاهده شد که این امکان برای افرادی که دارای پوکی استخوان هستند وجود دارد که از داشتن دندان و لبخند زیبا لذت ببرند.


تهیه شده در کلینیک دندانپزشکی مدرن

دیدگاهتان را بنویسید