کاشت ایمپلنت یکی از روش‌های جایگزینی دندان می‌باشد که دارای مراحل مختلفی هست، همچنین این روش جایگزینی دندان ازدست‌رفته است که سبب جلوگیری از تحلیل استخوان می‌شود. در این مقاله قصد داریم به توصیف مراحل کامل کاشت ایمپلنت بپردازیم.

اولین مرحله از  مراحل کامل کاشت ایمپلنت مرحله فلپ می‌باشد، این به این معنی است که با استفاده از تیغ جراحی، لثه برش داده می‌شود، بعد از مرحله برش، لثه کنار زده می‌شود سپس در بخش موردنظر، استخوانی که قرار است پایه ایمپلنت (فیکسچر) در آن قرار داده شود نمایان می‌شود، مرحله بعد زمان انتخاب دریل هایی است که قرار است توسط آن‌ها استخوان فک سوراخ شود که این دریل ها دارای سایزهای متفاوت می‌باشد و هرکدام از آن‌ها در بخش‌های مختلف کاربردهای متفاوتی دارند، جهت آغاز مرحله سوراخ کردن از اینشیال دریل استفاده می‌شود، (اما درواقع محل اولیه ایمپلنت توسط مارکینگ دریل معین می‌شود)، توجه به این نکته ضروری است که نحوه دریل باید به نحوی باشد که دندان‌های کناری با ایمپلنت موازی باشند، در مرحله بعد، از پایلوت دریل به جهت رسیدن به طول و زاویه موردنظر استفاده می‌شود، پس‌ازآن عمق منطقه دریل شده توسط پروب سنجیده می‌شود که هدف از انجام این کار بررسی میزان بالا بودن دقت می باشد. در مرحله بعد دریلی با قطر بیش‌تر به جهت این‌که به قطری در استخوان برسیم که بتوان پایه ایمپلنت را در آن قرارداد به کار می‌رود، در آخر با استفاده از دریل هوشمند، به قطری برابر با قطر فیکسچر می‌رسیم و این مرحله چندین مرتبه اجرا می‌شود. در این جا نوبت به‌جای گذاری ایمپلنت می‌رسد، برای سفت کردن ایمپلنت از دستگاهی به نام رچت استفاده می‌شود، نیرویی که برای سفت کردن ایمپلنت لازم است توسط این دستگاه قابل تنظیم است. پس از قرارگیری فیکسچر بر روی آن کاور اسکرو بسته می‌شود که باعث می‌شود آلودگی و مواد خارجی به داخل و اطراف فیکسچر نفوذ نکند.
درنهایت باید مدتی صبر کرد تا ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد، تا مراحل بعد  مانند قرار گیری اباتمنت و روکش قابل انجام باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید