اینلی و آنلی دندان
اینلی و آنلی دندان

اینلی و آنلی دندان

سلام عرض می‌کنم خدمت همه بینندگان عزیز و محترم برنامه استیج مدرن، جلسه قبل راجع ایمپلنت در تهران با همدیگر صحبت کردیم و بررسی کردیم که چرا امروزه در تهران ایمپلنت از همه‌جاها مدرن‌تر و بروزتر است. امروز می‌خواهیم راجع نوع جدیدی از درمان و ترمیم به اینلی و آنلی دندان صحبت کنیم و باهم بررسی کنیم اینلی و آنلی در کجاها هستند. برای مقدمه بهتر است این‌طوری شروع کنم وقتی یک‌دندانی پوسیده می‌شود احتیاج به ترمیم دارد خب امروزه‌ترمیم هایی که باکیفیت بالا انجام می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است و این ترمیم‌ها می‌تواند به‌صورت غیرمستقیم باشد یعنی جی؟ یعنی یک قالب معمولی گرفته در لابراتوار ساخته و آن ترمیم در داخل دهان بیمار قرار بگیرد که نوعی از این ترمیم‌ها اینلی و آنلی هستند.

اینلی و آنلی چیست؟

اینلی و آنلی هر دو، دو نوع ترمیم هستند که بخش‌های متفاوتی از دندان را پوشش می‌دهند. اینلی به ترمیمی گفته می‌شود که برای سطح مرکزی دندان به کار می‌رود یعنی این ترمیم در سطح مرکزی و وسط دندان قرار می‌گیرد و آنلی باز به ترمیمی گفته می‌شود که بخش وسیع‌تری از دندان را پوشش می‌دهد به آنلی درواقع قالب تیکه‌ای یا روکش تیکه‌ای هم گفته می‌شود، چرا؟ چون بخش وسیع‌تری را پوشش می‌دهد خیلی راحت به‌صورت یک قالب یا روکش روی سطح دندان قرار می‌گیرد خب شاید براتون سؤال پیش بیاد که موارد استفاده از اینلی و آنلی چیست؟ خوشبختانه باید بهتون بگم که اکثراً درواقع تقریباً برای اکثر دندان‌ها و ترمیم‌ها می‌توانیم از اینلی و آنلی استفاده کنیم حتی در مواقعی که دندان بیمار احتیاج به روکش دارد بازهم ما می‌توانیم از اینلی وآنلی استفاده کنیم امروز بیشتر دندان‌پزشکان ترجیح می‌دهند به‌جای اینکه سطح دندان بیمار را تراش بدهند و دندان را زیر روش ببرند برای حفظ درواقع نسل بیشتر تاج دندان، می‌آیند بجای اینکه دندان را روکش کنند از اینلی وآنلی استفاده می‌کنند حتی در مواقعی که ما بخش زیادی از دندان را ازدست‌داده‌ایم یا پوسیدگی دندان  انقدر زیاد است که دیواره‌های درواقع دندان ما را ضعیف کرده ما می‌توانیم از اینلی وآنلی استفاده کنیم.

روکش آنله دندان
روکش آنلی دندان

جنس مواد تشکیل دهنده در اینله و آنله دندان

بیمارانی که برای ترمیم درواقع دوست دارند از ماده‌ای به نام آمالگام استفاده نکند دوست ندارند از آن ماده سیاه به‌اصطلاح خودشان استفاده بشود ما می‌توانیم باز از اینلی و آنلی استفاده کنیم، یا بیمارانی که دوست دارند درواقع ترمیم قبلی دندانشان را تعویض کنند، وقتی مراجعه می‌کنند ما می‌توانیم به‌جای استفاده از کامپوزیت و آمالگام از اینلی و آنلی برای ترمیم دندانشان استفاده کنیم اینلی و آنلی هر دو از یک مواد ساخته‌شده‌اند و موادی برای ترمیم شان استفاده می‌شود که هر دو از یک جنس هستند اینلی وآنلی می‌تواند از جنس خانواده سرامیک‌ها، زیرکونیا، پرسلن، ایمکس و یا حتی می‌تواند از طلا هم باشد. اینلی و آنلی در برابر پوسیدگی خیلی مقاوم است؛ و بارها گفته‌شده و شنیده‌شده اگر بهداشت افراد و بیماران عزیزمان خوب باشد وقتی ما از ترمیم اینلی و آنلی استفاده می‌کنیم می‌توانیم تا سی سال و یا حتی بیشتر دوام داشته باشد.

ترمیم دندان به روش اینلی
ترمیم دندان به روش اینلی

اینلی ها و آنلی ها باعث می‌شوند که از تجمع پلاک روی سطح دندان کم بشود یعنی ما اکثر تجمع پلاک روی سطح دندان را خیلی کمتر می‌بینیم وقتی‌که از اینلی وآنلی استفاده می‌کنیم. چرا؟ چون پروسه اینلی و آنلی در لابراتوار است و این ترمیم  در پروسه‌های لابراتواری ساخته می‌شود همان‌طور که میدانید ما در لابراتوار پروسه‌های مخصوص لابراتواری راداریم که خیلی باکیفیت بالا انجام می‌شود و وقتی برای پالیش نهایی سطح دندان اقدام می‌کنند از موادی استفاده می‌کنند که درواقع کیفیت آن ترمیم را خیلی بالا می‌برد تقریباً تمام پالیش که در لابراتوار انجام می‌گیرد کیفیت خیلی بالایی دارد و ما نمی‌توانیم آن مواد را درواقع در داخل دهان بیمار استفاده کنیم چرا؟ چون موادی که برای پالیش به کار می‌رود اگر داخل دهان بیمار استفاده بشود باعث سوزانندگی بافت لثه می‌شود و بیمار اذیت می‌شود، بزاق دهان بیمار درواقع خستگی بیمار، همه این‌ها مانع هستند که مانتوانیم درواقع آن ترمیم و آن پالیش نهایی را دردهان بیمار انجام بدهیم درواقع پالیشی که در لابراتوار توسط افراد لابراتوار انجام می‌شود و اینکه آن ترمیم داخل کوره می‌رود همه‌ی این‌ها کیفیت آن ترمیم را بالا می‌برد و باعث می‌شود که این ترمیم از تجمع پلاک روی دندان جلوگیری می‌کند و باعث دوام و طول عمر دندان می‌شود همه‌ای این‌ها باز بستگی به بهداشت بیمارمان دارد یعنی اگر بیمارمان بهداشتش خوب باشد ترمیمی که از اینلی وآنلی استفاده می‌شود دوام طولانی‌تری دارد و اینکه خیلی مستحکم‌تر و کیفیت بالاتری نسبت به روکش دارد درنهایت باید بهتون بگم اگر دندان‌هایتان پوسیده‌شده است و یا احتیاج به ترمیم دارد حتماً برای ترمیم اقدام کنید و سعی کنید که ترمیمی را انجام دهید که علاوه بر اینکه زیبایی دارد باعث عمر طولانی و درواقع سلامت دندانتان می‌شود امروز ما راجع ترمیم اینلی وآنلی باهم دیگر صحبت کردیم و من در جلسه آینده راجع مطالب کلی‌تر معایب و مزایای اینلی و آنلی بیشتر براتون میگم تا برنامه بعدی خدانگهدار

دیدگاهتان را بنویسید