You are currently viewing تفاوت لمینیت و کامپوزیت
بیلداپ کامپوزیت

تفاوت لمینیت و کامپوزیت

اگر بر اثر تغذیه نامناسب و عدم رعایت بهداشت دندان های شما پوسیده شوند بهتر است هر چه سریع تر برای درمان و ترمیم ان ها باید اقدام کنیم.

گاهی شدت پوسیدگی چندان زیاد است که نسج دندانی به مقدار زیادی از بین می‌رود . ازاین‌ رو برای بازسازی دوباره آن‌ها روکش‌های دندانی ساخته می‌شود. روکش‌ های دندان انواع مختلفی دارد لمینیت، زیرکونیا و کامپوزیت. در این ویدیو به تفاوت لمینیت و کامپوزیت اشاره‌ کرده‌ایم. اما کیفیت تکنیک طراحی و مواد مصرفی کاملا در آن‌ها متفاوت است.

 

برای اصلاح فم دندانی لمینیت های دندانی روکش هایی همرنگ با دندان طبیعی می باشند که شامل دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی می باشند. لمینت چیست. لمینیت ها یا روکش های زیرکونیا با تکنولوژی پیشرفته cad-camتوسط کامپیوتر طراحی می‌شوند. لمینیت ها جلوه طبیعی همانند با دندان طبیعی خود فرد دارند. اگرچه نسبت به کامپوزیت گران‌تر هستند اما مقاومت بیشتری در برابر ضربه و تغییر رنگ دارند. لمینیت ها نسبت به زمان ماندگاری بسیار مقرون‌ به‌ صرفه هستند. چراکه اگر به درستی از آن‌ها مراقبت شود 15 سال یا بیشتر عمر مفید دارند.

تفاوت لمینیت و کامپوزیت
لمینیت دندان

روکش‌های کامپوزیتی بر پایه رزین هستند که از جنس پلاستیک فشرده می‌باشند. و برای پر کردن دندان استفاده می‌شوند. رزین‌ها دارای منافذی بوده و تغییر رنگ می‌دهند. پس کامپوزیت‌ها بسیار مستعد تغییر رنگ، ساییدگی،ضربه و شکستن هستند. همچنین باید مرتبا پالیش شوند. در هر صورت ماندگاری آن‌ها حدود 4 تا 6 سال می‌باشد. یکی دیگر از تفاوت لمینیت و کامپوزیت ها هزینه آن‌ها می باشد که  نصف روکش‌های لمینیت است زیبایی نهایی کامپوزیت‌ها به مهارت و هنر دندان‌پزشک بستگی دارد. اما روکش‌های طراحی‌شده با تکنولوژی CAD CAM بسیار متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید