همان‌طور که میدانید دندان‌ها در اثر تغذیه نادرست و عدم رعایت بهداشت پوسیده شوند که بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان و ترمیم آن‌ها اقدام کنیم.گاهی شدت پوسیدگی چندان زیاد است که نسج دندانی به مقدار زیادی از بین می‌رود . ازاین‌رو برای بازسازی دوباره آن‌ها روکش‌های دندانی ساخته می‌شود. روکش‌ های دندان انواع مختلفی دارد لمینیت، زیرکونیا و کامپوزیت. در این ویدیو به تفاوت لمینیت و کامپوزیت اشاره‌کرده‌ایم. اما کیفیت تکنیک طراحی و مواد مصرفی کاملا در آن‌ها متفاوت است.

[e

 

برای اصلاح فم دندانی لمینیت های دندانی روکش هایی همرنگ بادندان طبیعی می باشند که شامل دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی می باشند. لمینت چیست. لمینیت ها یا روکش های زیرکونیا  با تکنولوژی پیشرفته cad-camتوسط کامپیوتر طراحی می‌شوند. لمینیت ها جلوه طبیعی همانند با دندان طبیعی خود فرد دارند. اگرچه نسبت به کامپوزیت گران‌تر هستند اما مقاومت بیشتری در برابر ضربه و تغییر رنگ دارند. لمینیت ها نسبت به زمان ماندگاری بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. چراکه اگر به درستی از آن‌ها مراقبت شود 15 سال یا بیشتر عمر مفید دارند.

تفاوت لمینیت و کامپوزیت
لمینیت دندان

روکش‌های کامپوزیتی بر پایه رزین هستند که از جنس پلاستیک فشرده می‌باشند. و برای پر کردن دندان استفاده می‌شوند. رزین‌ها دارای منافذی بوده و تغییر رنگ می‌دهند. پس کامپوزیت‌ها بسیار مستعد تغییر رنگ، ساییدگی،ضربه و شکستن هستند. همچنین باید مرتبا پالیش شوند. درهرصورت ماندگاری آن‌ها حدود 4 تا 6 سال می‌باشد. یکی دیگر از تفاوت لمینیت و کامپوزیت ها هزینه آن‌هامی باشد که  نصف روکش‌های لمینیت است زیبایی نهایی کامپوزیت‌ها به مهارت و هنر دندان‌پزشک بستگی دارد. اما روکش‌های طراحی‌شده با تکنولوژی CAD CAM بسیار متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید