هردو لیزر و ایمپلنتولوژی به‌عنوان روش‌های جدید درمان مدرن دندانپزشکی شناخته می‌شوند، بنابراین ترکیب این دو به‌عنوان بهترین روش درمان از جنبه‌های مختلف شناخته می‌شود. ایمپلنتولوژی یکی از شاخه‌های درمانی است که می‌تواند از لیزر استفاده کند و درنتیجه به‌طور قابل‌توجهی به درمان بیمار کمک می‌کند. در ادامه به کاربرد لیزر در بهبود مراحل کاشت ایمپلنت می‌پردازیم.

کاربرد لیزر همراه طرح درمان ایده آل

به‌صورت ایده آل، بافت نرم اطراف ایمپلنت باید آمادگی و ویژگی‌های لازم را قبل از انجام ایمپلنت دندان داشته باشد، برای این نوع جراحی می‌توان از طول‌موج‌های مختلف لیزر استفاده کرد، لیزرهای ER:YAG باعث می‌شوند که درد کمتری احساس شود و برخلاف لیزرهای دیود و دی‌اکسید کربن، به سطح بافت حرارت زیادی وارد نمی‌کنند و درنتیجه بیمار سریع‌تر بهبود می‌یابد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای لیزر در ایمپلنتولوژی، حذف بافت granulation (بافت جوانه گوشتی) و ضدعفونی کردن ناحیه جراحی بعد از کشیدن دندان می‌باشد.

لیزرهای erbum می‌توانند برای تحقق این هدف مورداستفاده قرار گیرند، حتی در صورت وجود عفونت قبل از کشیدن، با صرف‌نظر از اینکه ایمپلنت و یا پیوند استخوان در حال انجام می‌باشد، نیز کاربرد دارد. حتی پیش‌بینی‌شده است که ایمپلنت‌ها را می‌توان، قبل از رفع آلودگی در محل موردنظر قرارداد، با اینکه محل جراحی باید کاملا تمیز باشد. به دلیل تفاوت‌های قابل‌توجه در محتوای آب، لیزر erbium می‌تواند جهت حذف بافت نرم بر اساس پارامترهای (چگالی، انرژی، دوره زمانی پالس و..) مورداستفاده قرار گیرد. این کار بدون عوارض جانبی روی استخوان انجام می‌شود، همچنین لیزر می‌تواند اولین موقعیت قرارگیری ایمپلنت را مشخص کند زیرا لرزش به همراه ندارد، همچنین از لیزر در هنگام سینوس لیفت و قرار دادن یک بلوک استخوان، می‌توان استفاده کرد.

کاربرد لیزر-کلینیک دندان پزشکی مدرن
کاربرد لیزر-کلینیک دندان پزشکی مدرن

آماده سازی بستر ایمپلنت

لیزر ER:YAG می‌تواند برای آماده‌سازی بستر ایمپلنت در موارد خاص مورداستفاده قرارگیرد، مانند زمانی که استخوان نازک و نرم است برای حذف حداقل مقدار استخوان مورداستفاده قرار می‌گیرد، سپس بستر کاشت با استفاده از متراکم کننده‌های استخوانی فراهم می‌شود، در موارد دیگر به کمک لیزر می‌توان بستر ایمپلنت را با پایداری طولانی‌مدت فراهم کرد. پس از حذف بافت گرانولیز و ضدعفونی سطحی، لیزر دیود می‌تواند برای ضدعفونی عمیق استفاده شود، نفوذ انرژی لیزر در این طول‌موج‌ها و جذب توسط رنگ‌دانه‌های باکتری در این موارد، بسیار مفید واقع می‌شود. موثر ترین فایده استفاده از لیزر در درمان پری ایمپلنتایتیس می‌باشد، امکان از بین بردن بافت GRANULATION هم از روی ایمپلنت و هم‌سطح استخوانی ممکن می‌باشد، این کار از طریق ضدعفونی کردن محل ایمپلنت انجام می‌شود که هدف اصلی آن درمان پری ایمپلنتایتیس می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید