طراحی لبخند و پیشرفت تکنولوژی می‌تواند تاثیر مثبتی در دندانپزشکی بر روی بیمار و هم دندان‌پزشک ازلحاظ کیفیت درمان و ساده‌سازی روش‌ها داشته باشد، تکنولوژی دیجیتال در بخش رادیوگرافی دیجیتال و بخصوص در قالب دیجیتال دهان ظاهر می‌شود. برنامه‌ریزی جهت درمان یا همان طرح درمان نیز شامل این تکنولوژی شده است.
برای موارد زیبایی دندانپزشکی مثل طراحی لبخند ، در طرح درمان می‌توان با برش عکس‌های دوبعدی از داخل دهان و قراردادن آن‌ها در موقعیت ایده آل ، از آن‌ها استفاده کند.

طراحی لبخند و پیشرفت تکنولوژی

به ‌موازات این روش 2D ، اسکنرهای اضطراری صورت از سال 1939 استفاده‌شده است، برنامه‌های نرم‌افزاری با گرافیک پایه، در نهایت در دهه 1980، توسعه یافت تا متخصصین زیبایی بتوانند قبل از شروع درمان ، به‌ویژه برای موارد پیچیده،که تجسم آن‌ها مشکل است، پیش‌بینی نتایج درمان را به سرانجام برسانند، اسکنرهای چهره و تکنیک‌های کاربردی آن ، در آن زمان بسیار پیچیده و گران بود، بنابراین استفاده از آن‌ها، نیز بسیار محدود بود، به‌ تازگی اسکنرهای گوشی تلفن همراه در هردو صورت نرم‌افزاری و نیز به شکل سخت‌افزاری کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد، این پیشرفت تکنولوژی بسیار امیدوارکننده است، به‌ویژه برای دندان‌پزشکان عمومی که توانایی پرداخت پول به مقدار زیاد برای دستیابی به اطلاعات و دستگاه‌های پیچیده را ندارند.

روش کار

یک اسکن اضطراری از یک بیمار با استفاده از برنامه فتوگرافی و برنامه ردیابی ویژگی در 3 موقعیت مختلف انجام شد. اسکن چهره در حالت لبخند به ‌عنوان یک مرجع برای موقعیت لب در طول طراحی لبخند بعد از آن گرفته شد. تصورات 3D با وضوح دیجیتالی بالا از دندان‌های فوقانی و پایین با استفاده از یک اسکنر داخلی انجام شد.
مدل‌های چهره به‌عنوان فایل‌های OBJ (پرونده‌های متنی)، و فایل‌های MTL( فایل‌های کتابخانه قالب‌های مواد) تشکیل شدند. خصوصیت این فرمت‌های فایل این است که علاوه بر اطلاعات سه‌بعدی، اجازه ذخیره‌سازی اطلاعات، رنگ سطحی، اجازه ذخیره‌سازی اطلاعات، رنگ سطحی و همچنین اطلاعات زیبایی‌شناختی مانند بافت و سایه را به ما می‌دهند.

طراحی لبخند دیجیتال-کلینیک دندان پزشکی مدرن
طراحی لبخند دیجیتال-کلینیک دندان پزشکی مدرن

پس‌ازآن بر اساس اسکن چهره در موقعیت لبخند، دندان‌های بیمار پنهان شدند، سپس خط میدلاین و interpupillary کشیده می‌شود. درنهایت پیش‌بینی‌های سه‌بعدی از طرح‌های مختلف لبخند با تغییر در شکل و موقعیت دندان ایجاد می‌شود. با ظهور دوربین‌های دیجیتال و تلفن همراه هوشمند هر شخص به دندان‌پزشک تبدیل‌شده است. بعد از این مرحله، اضافه کردن مزایای سه‌بعدی که اجازه می‌دهد فرآیند طراحی لبخند با نتایج زیبایی از تمام جوانب همراه باشد. طراحی لبخند و پیشرفت تکنولوژی در دندان پزشکی بسیار موثر واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید