لنتولو مارپیچی در دندانپزشکی ابزاری است که به منظور قرار دادن سیلر یا سیمان در کانال دندان،نظیرانجام درمان اندودنتیک یا سیمان گذاری پست و کور دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
این ابزار دارای یک پیچه ی خاص در سمت چپ (مانند پیچه در پدال سمت چپ یک دوچرخه)  است، در نتیجه در هنگام سرعت آهسته و در حالت رو به جلو ، سیلر یا سیمان از نوک مارپیچ آن پایین می آید. یک انتقاد رایج و معمول به لنتولوی مارپیچی این است که خرابی های طولانی مدت ناشی از توزیع و پخش حاشیه ای سیمان / سیلر نسبت به شکستن لنتولوی مارپیچی درون کانال ریشه ی دندان مشکلات کمتری را ایجاد می کند. با این حال استفاده صحیح ، نگهداری و دفع ابزارهای قدیمی می تواند احتمال شکست را به حداقل برساند.لنتولوی مارپیچی میلفرز که توسط شرکت دنتسپلی (Dentsply) ساخته شده است تنها شرکت و برندی است که مجوز استفاده از نام لنتولو را دارد. با این حال این اصطلاح به طور کلی برای اشاره به هر یک از مارک های مختلف سیلر کانال ریشه و مارپیچ توزیع سیمان استفاده می شود.

از سیمان های رزین استفاده کنید

استفاده از لنتولو مارپیچی در دندانپزشکی با سیمان های رزین خیلی خوب هماهنگ شده است؛ چرا که سرعت و اثر بخشی تکان دهنده ی آن به روند تنظیم سیمان سرعت می بخشد، این امر باعث سریع طی شدن روند سیمان گذاری خواهد شد، پیشگیری از قرارگیری مناسب در پست و افزایش فشار پشتی آپیکال را نیز به همراه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید