در خدمتتان هستیم با جلسه ای ک خیلی انتظارش را کشیدید، در ارتباط با دنتال MBA ( مدیریت کلینیک دندانپزشکی ) که توسط اقای مسلمی درحال ضبط هستند، برای شما

MBA دنتال ( مدیریت کلینیک دندانپزشکی ) چیست ؟

تقریبا قسمت به قسمت می آید برای نمایش و عملا شما را به چالش بیشتری در زمینه ی دنتال MBA ( مدیریت کلینیک دندانپزشکی ) می کشد.

مجری : در خدمت جناب آقای دکتر آلن بودیم که در ارتباط با دنتال MBA ( مدیریت کلینیک دندانپزشکی ) تقریبا میتوانم بگویم خیلی جزء برندها هستند، و جزء افرادی هست که خیلی فکوس ( تمرکز ) کردند، به این زمینه و عملا نتایج خیلی چشم گیری داشتند، و در این زمینه خیلی تقریبا شناخته شده هستند و عملا خیلی صحبت های جالبی را برای ما خواهند داشت.

امروز هم در خدمت جناب آقای دکتر آلن هستیم با این مشکلاتی که پیش آمده از طریق ارتباطات امروز توانستم دیگر ارتباط را بگیریم، امیدوارم که چون بلاخره فاصله خیلی دور است شاید مشکل اینترنتی پیش بیاید و در جریان باشید که ما در مسافت های دور داریم ارتباط را برقرار میکنیم، و این یک چیز طبیعی است .

آقای دکتر سلام عرض میکنم خدمت شما خیلی متشکرم از زمانی که در اختیار ما گذاشتید .

پاسخ : سلام از من خدمت تمام بینندگان عزیز شما سلام دارم خیلی متشکرم .

خیلی متشکرم  بلاخره ما توانستیم قسمت بعدی را با شما در ارتباط بگیریم و امیدوارم یک نشست خیلی خوبی را داشته باشیم .

مجری: موضوعی که خیلی سوال بر انگیز بود در ارتباط با اینکه اصلا نقاط ضعف کلینیک ها به چه صورت است؟

اینکه چه نقطه ضعفی از دید شما که به صورت مدیریتی به صورت دنتال مارکتینگ دارید فعالیت میکنید و عملا خیلی بُعد های مختلفی را در این ضعف های که در کلینیک ها وجود دارد شناسایی می شود و عملا همان ها باعث می شوند، وقتی نقطه ضعف برطرف میشود باعث ارتقای آن کلینیک می شوند نقاط ضعف به صورت کلی را در چه قسمت هایی می بینید؟ اگر چیزی هست که خیلی بُلد ( چشمگیر ) است که یک ذره جزئیات را برای ما توضیح بدهید.

خیلی ممنون می شوم .

خواهش میکنم حضور شما و عرض کنم که نقاط ضعف کلینیک های دندان پزشکی یا پزشکی بیشتر ناشی از عدم مهارت دکتر در سطح مدیریت آن کلینیک است ( مدیریت کلینیک دندانپزشکی ) .

همان طور که می دانید ما دندان پزشک ها و پزشکان سال های زیادی را صرف آموزش دندان پزشکی میکنیم، ولی متاسفانه دانشکده های دندان پزشکی به دکتر ها راجب تجارت و بیزینس دندان پزشکی درست چیزی یاد نمی دهند.

یعنی من حدود 30سال پیش که فارق التحصیل شدم دانشکده ی دندان پزشکی ها در یکی از پیشرفته ترین دانشکده ی دندان پزشکی آمریکا بود.

آن آموزشی که داشت فقط راجع به طراحی یک مطب دندان پزشکی به ما یاد می داد و جالب این جا است که بعد از 30سال هنوز آن برنامه ها در خیلی از مدارس دیگر هم اجرا نشده و این باعث ضعف در تعلیم دکتر دندان پزشک راجع به بیزینس هست.

همان طوری که می دانید ما پروفسورهای خیلی خوبی داریم در دانشگاه و تمام پروفسور ها مهارت های زیادی در رشته ی دندان پزشکی دارند ولی بدون اینکه بخواهم باعث بی احترامی به اساتید مختلف بشود بیزینس دندان پزشکی را بلد نیستند و بخاطر اینکه آن موفقیتی را هم که دارند در کلینیک ها ی دندان پزشکی خودشان معمولا بخاطر این است که آنها خیلی دستیار خوبی دارند خوب کار می کنند مهارت زیادی در دندان پزشکی دارند ولی اگر همان دندان پزشک ها را از آن کلینیک شان در بیاوریم و یک دندان پزشک دیگر در جای آن بگذاریم ممکن است آن کلینیک کار نکند.

متوجه هستید، برای همین دلیل اصلی این موضوع این است که سیستم بیزینسی در این کلینیک ها تاسیس نشده یعنی به طور مثال، خدمت شما بگویم این است که مثلا یک دندان پزشک باید حتما آمار تعداد مریض های جدیدی که مراجعه می کنند به مطب آن ها را بداند و باید بداند که در هر ماه به صورت متوسط چند تا مریض می آید؟

مریض هایی که می آیند چه درصدی از این مریض ها آن معالجه را قبول می کنند و حاضر هستند پول آن را پرداخت کنند؟!

برای همین این آمار خیلی جزئی اگر دندان پزشک داشته باشد می تواند پیش بینی بکند مثلا در چه ماه هایی آن روند تعداد مریض های  که می آیند مراجعه می کنند کمتر است برای همین کار بازار یابی یا مار کتینگ یا هر چی می خواهید اسمش را بگذارید آن را طوری انجام بدهد که آن ماه های ضعیف تر را بتواند جبران بکند.

متوجه هستید برای همین این مسئله مدیریت یکی از بزرگترین مسئله های است که نه تنها در تمام دنیا می بینم بخاطر اینکه دندان پزشک ها وقت آن را ندارند بروند و این را به  صورت حرفه ای یاد بگیرند، یعنی این قدر این موضوع الان در جریان هست و معروف شده که خیلی از مدارس به تازگی شروع کردند در کنار آن دیپلم دندان پزشکی برنامه های MBA ( مدیریت کلینیک دندانپزشکی ) هم گذاشتند که بتوانند و تا مدرک بگیرند چون می دانند که در مدیریت این خیلی کمک می کند و باعث می شود که آن دکتر دندان پزشک در آینده بیشتر موفق شود.

مجری : پس اصلا ما هر جا سر می چرخانیم  بر میگردیم به مدیریت ختم میشود یعنی عملا جزء یک رشته های مادر است .

۱۰۰درصد چون نگاه کنید ما اگر دندان پزشک خوبی باشیم هیچ گارانتی هیچ ضمانتی ندارد که در بیزینس موفق باشد برای همین  است که خیلی از دندان پزشک ها ی خوبی هستند، که متاسفانه موفق در بیزینس خودشان نیستند و آن درآمدی که شایسته آن ها است را نمی دانند در بیاورند ولی از آن طرف شما حتما کلینیکشن خوبی نباید باشید می توانید کلینیکشن های خوبی برای شما کار کنند استخدام کنید کار کنند ولی بیزینسمن خوبی باشید که بتوانید بیزینس را بهتر اداره بکنید.

درست است بسیار عالی

الان هم تقریبا شاید در گذشته در ارتباط با دنتال مارکتینگ ، بیزینس ، تجارت دندان پزشکی شاید اصلا حتی کلمه تجارت به زبان می آمد اکثر همکاران ما ناراحت می شدند و می گفتند درمان با بیزینس دو تا جنبه متفاوت دارد.

ولی الان خداروشکر هر چقدر که دارد می گذرد دارند می بینند که تقریبا این مدیریت ای بیزینس , این مارکتینگ یا در واقع همان MBA دنتال ( مدیریت کلینیک دندانپزشکی ) تقریبا به موازات رشته دارد پیش می رود و عملا شناخت آن ها دارد راجع به این زمینه بیشتر می شود و هر روز آمار خواهان یادگیری در دنتال مارکتینگ دارد بالاتر می رود و این خیلی خوشایند است.

مجری : آقای دکتر سوال بعدی که مطرح شده بود در ارتباط با اینکه تقریبا کلینیک هایی که برند شدند کلینیک هایی که مطرح هستند در جهان اصولا یک مسیر را پیش رو آن ها قرار دارند یک هدفی را گذاشتند آن هدف اصلی چی هست که در معروف شدن در موفقیت کلینیک های دندان پزشکی در جهان تاثیر گذار است.

پاسخ : این سوال بسیار خوبی است من فکر میکنم کلینیک هایی که بسیار موفق هستند سه تا نکته است:

 

MBA -دنتال-کلینیک-دندانپزشکی - مدرن
MBA -دنتال-کلینیک-دندانپزشکی – مدرن

 

 نکات موثر در موفقیت کلینیک های دندانپزشکی

 

1_یکی کارمند هایی که برای آن ها کار می کنند.

کارمند ها را نگاه کنید آن کلینیک هایی ک خیلی موفق هستند می دانند که چه جوری با کارمند های خودشان رفتار بکنند چجوری می توانند به آن ها احترام بگذارند چجوری می توانند سرمایه گذاری کنند روی آن ها، روند ادامه تحصیل کارمندهای خودشان که می دانند.

چون وقتی این کار را انجام می دهند و کارمند های خودشان را خوب با آن ها رفتار می کنند و روی آن ها سرمایه می گذارند برای اینکه بروند کلاس های مختلف آموزشی های جدید یاد بگیرند. به این صورت این کارمند ها کارمند های خیلی راضی تری هستند خیلی خوشحال تری هستند و کارمندی هم که خوشحال باشد و همان را به مشتری و بیمار انتقال می دهد.

من مثلا همین دو سه هفته پیش در یک جایی که سخنرانی داشتم با کارمند های شرکت مربوط به TRM سر ناهار بودیم و صحبت می کردیم.

من دیدم این کارمندها با یک اشتیاق بسیار زیاد و با احترام بسیار زیاد راجع به کمپانی خودشان صحبت می کردند.

برای همین اولین کاری که کلینیک های پزشکی و دندان پزشکی باید بکنند، اینکه باید کارمند های خودشان را حسابی آموزش بدهند در رشته هایی که حالا مدیریت ممکن است باشد ،  رشته های دندان پزشکی باشد به این صورت.

2_ تمرکز زیادی روی بیمار ها شده

نه تنها در این کلینیک ها یعنی  فقط از روی کار با کیفیت بالا تحویل مریض بدهند، بلکه تمرکز کنند روی آن تجربه ی کامل یک بیمار از موقع ای که بیمار با کلینیک تماس می گیرد، تا موقع ای که بیمار کارش تمام می شود و به قول معروف پرسنل آن کلینیک فالو آپ می کنند با بیمار نگاه کنید.

این کیفیت کاری است ،کیفیت کاری مریض نمی تواند درست بگوید که این کیفیت کار خوب بود یا بد بود.

یعنی به هیچ وقت نمی تواند بگوید آن ایمپلنت که مثلا برای مریض می گذارد کارم بهتر از شما دکتری هست که در ایران هست یا بدتر هست.

آن را نمی تواند بگوید تنها چیزی که می تواند اندازه گیری شود آن تجربه ای است که مریض در مطب دندان پزشکی دارد چه تجربه های مثل مواقعه ای که تلفن می زند به مطب دندان پزشک یا به مطب دندان پزشکی می آید سریع جوابش داده شود با احترام به آن برخورد شود.

مسائلی که بیشتر متوجه هستید که این تجربه خیلی ، خیلی برای مریض مهم است و مریض هم که تجربه ی خوبی داشته باشد عاشق آن کلینیک و برند میشود و کسی هم که عاشق شد جای دیگری را نگاه نمیکند.

متوجه هستید یعنی کلینیک ها و بیزینس های که موفق هستند این است که میدانند چه جوری مشتری را عاشق خودشان بکنند، مشتری هم که عاشق شد دیگر به کلینیک دیگری کار ندارد که حالا آن کلینیک دیگر نمیدانم تخفیف داده، جدیده ، یا اینکه عمه اش یا خاله اش گفته که بیاید کلینیک ما را بروید.

برای همین بیماران یکی از نکات تمرکز این کلینیک نکات فکوس و تمرکز این کلینیک ها است.

3_ارتباط کاری حرفه ای و مناسب با شرکت ها و تجهیزات داران دندان پزشکی

آخر سر بنظر من کسانی که کلینیک های موفق دارند تمرکز خود را روی فروشنده گان و یا آن شرکت های کار خودشان میگذارند.

لابراتوار کارهای دندان پزشکی مثل کسانی که محصولات دندان پزشکی آن ها میخرند بخاطر اینکه اینها شریک کار ما هستند متوجه هستند و با پرداخت صورت حساب ها در آخر ماه سر موقع با اینکه زیاد با آن ها چونه نزنند یا به ایشان فشار نیاورند اینها باعث میشود که رابطه ی خوبی در این اکو سیستم ایجاد شود و باعث شود که کلینیک های بسیار موفقی  می باشند درسته.

مجری : آقای دکتر به این موضوع اشاره کردید که بیماران آن مراکزی که برند هستند و معتبر هستند و معروف شدند ، در جهان خیلی در اولویت هستند.

این عملا بر میگردد به یک خصلت انسان من فکر میکنم که همه ی انسانها خواستار توجه هستند و عملا بیماری که مراجعه می کند به یک مرکزی و عملا  با یک مشکل سیستمی حالا این سیستمی و ارتباط با پزشکی و یا درمانی دهان و فک و صورت در ارتباط با دندان پزشکی توجه بیشتری باید سمت آن باشد که عملا آن عشق در آینده به وجود بیاید درسته آن توجه را ما به اقساط و نقاط آن کلینیک بخش های مختلف دارد عملا یک جور هایی تزریق بشود و آن پرسنل توجه خاصی به آن پلاینت مشتری داشته باشند .

پاسخ : درست میفرمایید نگاه کنید این تجربه ی مریض بسیار مهم است یعنی مریضی که می آید مثلا می گویم اگر بی حس میشود آیا آن بی حسی درد دارد یا نه و آن هم تکنیک دارد تمام اینها تکنیک دارند دکترها باید یاد بگیرد من واقعاً هفته ای نبود که مثلا یکی یا دوتا دندان پزشک می آمدند مطب من  و تکنیک بی حسی بدون درد را به آن ها یاد می دادم این تجربه ها خیلی مهم است این تجربه ها است که مریض می گوید که آن دکتر خیلی دکتر خوبی است .

مجری : بله نکات ریزی است که به چشم یک مراجعه کننده می آید امیدوارم ما یک جلسه ای را در خدمتتان باشیم در ارتباط با تکنیک بی حسی بدون درد ببینیم که به چه صورتی است آقای دکتر یک مورد دیگری که هست و سوال خود من هم هست این است که اصولا آوازه ی این است که دندان پزشکان در آمریکا و کشورهای پیشرفته درآمد خیلی بالایی دارند ولی شرایط آنها هم شرایط خیلی سختی است . اصلا میخواهم درآمد میانگین متوسط یک دندانپزشک در آمریکا ببینم به چه صورت است و آیا قابل مقایسه با دیگر مشاغل و حتی شغل دندانپزشکی به فرض در ایران هست یا نه هر کدام شرایط خاص خودشان را دارند و قابل مقایسه نیستند باهم .

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

این پست دارای یک نظر است

  1. سعید امینی

    با سلام و عرض ادب
    از کلاس های آموزشی که می گذارید سپاسگزارم . آیا امکان دارد دوره کامل این کلاسها را داشته باشم؟
    مدیر کلینیک دندانپزشکی در مشهد هستم.

دیدگاهتان را بنویسید