سلام خدمت همه‌ی همکاران عزیزم موضوع این برنامه مختص به ثبت رابطه پروتز ایمپلنت دندانی است. مطمئناً همه شما همکاران تجربیاتی در ثبت رابطه دارید و تمام رفرنس‌ها با جزئیات خیلی زیادی اشاره به این موضوع کردند. ولی در این قسمت می‌خواهم به‌صورت خیلی نکته‌ای برای شما یک سری موضوعات را اشاره‌کنم که بتوانید ثبت رابطه‌ی دقیق‌تری را داشته باشید.

ثبت رابطه معمولا در چندین کیس می‌شود انجام داد. کیس های تک‌واحدی یا دو واحدی یا تعداد واحدهای کمی هستند و کیس هایی که بی‌دندان‌های کامل هستند فول موس هستند و سومین مورد کیس هایی هستند که فریند هستند.

برای کیس هایی که تک‌واحدی یا دو واحدی هستند به‌صورت نعلی شکل انجام می‌شود یا موم‌هایی که به‌صورت مربعی درآمده و داخل دهان بیمار قرار می‌دهیم و ثبت رابطه می‌کنیم.

برای کیس های فریند و کیس های فول موس، ما بیس وکسریم تهیه می‌کنیم . نکته اول که باید به آن اشاره‌کنم این است که در کیس های فریند و فول موس ما باید توجه کنیم که تریال بیس در داخل دهان بیمار فیکس باشد و حالت لقی نداشته باشد چون باعث می‌شود ثبت دقیقی نداشته باشیم. برای اینکه بخواهیم این بیس در داخل دهان بیمار خیلی فیکس باشد، می‌توانید از لابراتوار درخواست کنید که کیس شمارا با ایمپرشن برایتان استفاده کنند و شما یک واحد از ایمپلنت‌های بیمار را با ایمپرشن کپینگ ببندید که بتواند کیستان فیکس دهان بیمار شود .

نکته دوم توجیه کردن بیمار است . بیمار باید درباره فرایند کار اطلاعی داشته باشد که بتواند به ما کمک کند. برای بیمار توضیح بدهید که این جلسه قرار است چه فرایندی را روش انجام دهید. حتی شده می‌توانید روی کست خود بیمار فرایند را توضیح دهید که این کست ها به چه صورتی می‌تواند بسته شود. و به چندید حالت می‌توانیم ببندیم. برای بیمار این فرایند را توضیح دهید و از آن‌ها درخواست همکاری داشته باشید که نحوه بستن به چه صورت می‌تواند باشد.

نکته سوم رابطه‌ی فکین بیمار است . یک سری از بیماران هستند که رابطه فکین آن‌ها به شکل کلس تو یا کلس تیری هست و نرمال نیستند. می‌شود یک سری از این بیمارها را به‌صورت نرمال درآورد، ولی باید قبلش دقتی شود و از بیمار سوالاتی بپرسیم که آیا قبلا دنچر داشته؟ اگر دنچر داشته چندین سال از آن استفاده کرده؟ آیا موقع جویدن غذا راحت بوده‌اند یا نه؟ و این‌که موقعی که ما به‌صورت نرمال درآوردیم، موقع امتحان دندان چیده شدن باید با بیمار صحبت کنیم و ببینیم در تکلم مشکلی پیدا می‌کنند یا نه ؟این‌که فضا را برای زبان بیمار محدود می‌کنیم یا نه؟ این کار خیلی باید به‌صورت حرفه‌ای انجام شود چون شاید بعدها عواقب خوبی برای بیمار نداشته باشد.بزا دهانشان زیاد شود یا مشکل جویدن یا صحبت کردن پیدا کنند. می‌توان در این نوع کیس ها پروتز موقت به بیمار داده شود و یه چند وقتی را با آن سپری کنند تا ببینید علائمی برایشان دارد یا نه

ثبت رابطه پروتز ایمپلنت
ثبت رابطه پروتز ایمپلنت

نکته بعدی که باید به آن اشاره‌ کنم لاک کردن ثبت رابطه دردهان بیمار است . برای کیس های فول موس ، لاک کردن می‌تواند با استند یا لایت بادی باشد، که هر دندان‌پزشکی می‌تواند با شیوه خود انجام دهد. ولی برای کیس های فریند بهترین حالت ممکن این است که خود دندان‌های بیمار روی بیس ثبت شود، گاها من دیدم که با مواد لایت بادی یا استنت لاک می‌کنند ولی درواقع ریسک زیادی دارد و این‌که تغییر حجم می‌دهد و نمی‌توان آن ثبت دقیق را داشته باشیم. بهترین حالت، ثبت خود دندان‌ها داخل دهان بیمار است که به این صورت انجام می‌شود. ولی بعدازاینکه این ثبت را انجام دادیم حتی برای کیس های فول موس، باید چندین بار بیس را داخل دهان بیمار امتحان کنید و اون رابطه را چندین بار بگیرید. هربار باید یک نتیجه را داشته باشید. آن‌وقت است که شما یک بایت صحیح دارید. نکته آخر که باید به آن اشاره‌کنم، نکته‌ایم است که من می‌توانم به شما پیشنهاد بدهم که در آخر شما کار خود را مانت کرده برای لابراتوار بفرستید. به این دلیل که بهترین کسی که می‌تواند این کست را مانت کند، خود دندان‌پزشک است. دهان بیمار را می‌بیند، بیس شما تغییر شکل نمی‌دهد. شما می‌توانید همان لحظه مانت کنید حالا یا می‌توانید از چسب استفاده کنید یا به هر صورتی می‌توانید این را ببندید و برای لابراتوار ارسال کنید.

نکته‌ی دیگری که می‌توانم به آن اشاره‌کنم این است که لطفا با لابراتوار خود تعامل داشته باشید. ثبت رابطه یا هر مرحله‌ای از پروتز به یک تعامل بین دندان‌پزشک و لابراتوار نیاز دارد که بتوان یک کار خیلی خوب به بیمار تحویل دهید. در این قسمت از برنامه برای شما ثبت رابطه پروتز ایمپلنت را به‌صورت نکات کلیدی گفتم امیدوارم برایتان خیلی کاربردی باشد. در برنامه بعدی در رابطه با  امتحان فریم رزینی یا دندان چیده شده در خدمتتان هستیم.

تهیه شده در گروه کلینیک دندانپزشکی مدرن 

دیدگاهتان را بنویسید