نقش دستیار دندان پزشک در معاینات دهان و دندان

در این قسمت از دوره آموزش دستیاری دندانپزشکی به معاینات دهان و دندان توسط دندانپزشک و موارد مورد نیاز دستیار دندانپزشک در معاینه دهان و دندان میپردازیم.

معاینه کامل دهان و دندان مراجعه کننده به کلینیک توسط دندانپزشک صورت می گیرد. ولی نقش شما به عنوان دستیار دندانپزشک بسیار اهمیت دارد. به دلیل اینکه بتوانید مواد، متریال و دیتاها و اطلاعاتی که به این چکاپ اولیه کمک می کند را جمع آوری کنید.

بعد از اینکه چارت بیمار در فرم پذیرش که در مقاله های قبلی به صورت کامل درباره آن ها صحبت کردیم تکمیل شد. موارد دیگر که معاینه داخل دهان است انجام می شود.

در مرحله اول از بیمار باید خط تشخیص تهیه شود و وظیفه شما به عنوان دستیار دندانپزشک این است که آن را تهیه و نگهداری کنید و آماده داشته باشید تا در مرحله بعدی، از این دیتا استفاده شود.

مرحله بعدی عکس های OPG هستند که برای استارت یک طرح درمانی با کیفیت برای بیمار الزمی است. همچنین توضیحاتی از طرف دندانپزشک برای بیمار بر روی عکس داده می شود که باعث می شود مسئله برای بیمار کاملا باز شود و به درکی جزئی از مراحل طرح درمانی خود برسد.

گاهی ممکن است که بیمار از قبل عکس OPG را داشته باشد ولی به صلاح دید دکتر دندانپزشک نیاز است که دوباره تهیه شود. در این صورت دستیار دندانپزشک باید عکس قبل را ضمیمه پرونده بیمار کند و داخل پرونده بنویسد که عکس تشخیصی جدید از بیمار تهیه شد و عکس جدید هم ضمیمه شود و یا اگر این اطلاعات به صورت سیستمی ثبت می شود، حتما شماره دندان در سیستم ثبت شود که ما هر زمانی که اسم بیمار زده شد بتوانیم دیتا و طلاعات مربوط به او را ببینیم.

روش های معاینه

معاینه توسط وسایل دستی

علاوه بر آینه وسیله دیگری مثل سوند به وسایل ما اضافه می شود. آینه فضای اطراف دندان را برای ما کنار می زند تا بتوانیم دید بهتری در معاینات دهان و دندان داشته باشیم. بعد از آن سوند سطح دندان را بررسی می کند و ما متوجه می شویم که آیا پوسیدگی، شکستگی و بافت نرم وجود دارد یا نه، با استفاده از سوند بافت های بین لثه و دندان کناری را هم می توانیم بررسی کنیم.

رادیوگرافی و تصاویر داخل دهان

این تصاویر یک سری از نواحی داخل دهان بیمار مانند زیر لثه و یا زیر بافت نرم که نمی توانیم ببینیم را به ما نشان می دهد. به عنوان مثال زمانی که در معاینات دهان و دندان می خواهیم ببینیم که درمان ریشه روی بیمار انجام شده است یا نه، یا دردی که بیمار در آن ناحیه دارد عصب را درگیر کرده است یا نه و یا التهاب و یا ضایعه وجود دارد یا نه. بعد از کشیدن دندان ممکن است در ظاهر ریشه ای وجود نداشته باشد ولی با این عکس متوجه  شویم که ریشه نحفته ای وجود دارد.

این ها اطلاعاتی هستند که ما می توانیم با استفاده از این عکس بدست آوریم و داخل چارت بیمار بنویسیم و حتی با بیمار هم درمیان بگذاریم.

تصاویر داخل دهان

در یونیت های مدرن شرایط به صورتی است که می توانید در هنگام بررسی دهان بیمار تصاویر آن را به صورت زنده به خود او نشان دهید. که بیمار ببیند چه جرمی در دهان اوست یا چه قسمت از دندان او دچار شکستگی شده است و موارد دیگر.

به طور کلی در زمانی که می خواهیم معاینات دهان و دندان بر روی بیمار انجام دهیم، هم نیاز به دیتا و اطلاعاتی جهت تکمیل کردن آن معاینه از او داریم و هم یک سری مشاهدات داریم که در لحظه معاینه صورت می گیرد. همه این ها باعث می شود که ما یک چکاپ خوب داشته باشیم و وظیفه شما به عنوان دستیار دندانپزشک ضبط و نگهداری این دیتا ها است. که در ادامه دوره آموزش دستیاری دندانپزشکی بررسی می کنیم که ما چگونه و بر چه اساسی چارت و اطلاعات بیمار را به پرونده های درمانی خود انتقال می دهیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید