پروتز اوردنچر چیست؟

زمانی که شما دندان تان را از دست می دهید بهترین جایگزین برای آن ایمپلنت است که تا حد زیادی می توان مانند دندان خودتان عمل کند. در ادامه با طرح درمان پروتز اوردنچر آشنا می شویم که با توجه به شرایط شما می تواند به نسبت دندان مصنوعی انتخاب خیلی بهتری باشد.

ما همه دندان مصنوعی را می شناسیم و خودمان استفاده می کنیم و یا در اطرافیان مان استفاده از آن را دیده ایم. این روش به هیچ عنوان جایگزین مناسبی برای دندان های ما نیست. و مشکلاتی را برای مصرف کننده بوجود می آورد. و کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند با آن مدارا می کنند. که راه های بهتری برای درمان وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

طرح دندان مصنوعی
دندان مصنوعی

طرح درمان پروتز ثابت

بهترین طرح دندان برای ایمپلنت ها طرح درمان پروتز ثابت است. به این معنی است که شما چند پایه در نواحی بی دندانی خود می گذارید و روی آن روکش های پروتز ثابت قرار می گیرد. روکشهایی که از جنس سرامیک هستند و روی پایه های ایمپلنت شما پیچ و یا چسبیده می شوند. مانند دندان های واقعی خودتان کاملا ثابت هستند و احساس راحتی به همراه دارند.

حتی در زمانی که تمام دندان های خود را از دست داده باشید بهترین روش جایگزینی، استفاده از ایمپلنت است. و باز هم بهترین روش همان ایمپلنت ثابت است. یعنی تعدادی پایه در استخوان فک شما گذاشته می شود و روی آن ها با روکش های سرامیکی شیه به دندان پوشانده می شود.

طرح درمان پروتز اوردنچر

اگر به هر دلیلی چه اقتصادی و چه شرایط استخوانی تان، تعداد کافی پایه ایمپلنت ثابت نتواند در فکتان قرار بگیرد شدیدا توصیه می شود که به سراغ دندان مصنوعی نروید. به این دلیل که یک طرح درمانی بین دندان مصنوعی و ایمپلنت ثابت وجود دارد که می تواند بیشتر از دندان مصنوعی برای شما مفید باشد.

طرح درمان پروتز اوردنچر
طرح درمان پروتز اوردنچر

اسم این طرح درمان اوردنچر است. برای این طرح درمان بین دو تا چهار پایه ایمپلنت در هر فک قرار گرفته می شود و دندان مصنوعی آماده شده توسط دکتر دندان پزشک را بر روی این پایه ها قرار می دهیم. با این تفاوت که این دندان مصنوعی تا هر زمانی که آن را در دهانتان قرار می دهید بر روی این پایه ها تکیه می کند و به آن ها چفت می شود و مانع از حرکت دندان ها در دهان در هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن می شود که این خود باعث می شود آسیبی هم به لثه های شما نرسد.

اوردنچر
اوردنچر
ایمپلنت پروتز اودنچر
ایمپلنت پروتز اوردنچر

 

به این دلایل اوردنچر بسیار راحت تر از دندان مصنوعی خواهد بود. ضمن اینکه به این دلیل که پروتز اوردنچر به پایه های ایمپلنت شما چفت میشود و نیرو را به فک شما وارد می کند، شما غذا های سفت تری را می توانید بجوید و از غذا خوردن لذت بیشتری ببرید.

تکیه گاه دندان مصنوعی لثه است و بافت لثه نرم، نازک و لغزنده است که باعث حرکت دندان در دهان می شود و فشار زیادی را نمی تواند تحمل کند و مرتبا دچار زخم و آزار های بافتی در دهانتان می شود و بسیار اذیت کننده است، اما اوردنچر بسیار راحت تر از دندان مصنوعی است، هرچند به راحتی طرح درمان ایمپلنت با پروتز ثابت نیست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید