جلوگیری از پوسیدگی دندان
مراحل مختلف پوسیدگی دندان

جلوگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به‌نوعی آسیب‌دیدگی مینای دندان است که به علت تولید مواد اسیدی در باکتری‌ها ایجاد می‌شود. جلوگیری از پوسیدگی دندان, اهمیت زیادی دارد، زیرا اگر درمان نشود می‌تواند باعث آسیب به ریشه و درنهایت حذف دندان شود.

جلوگیری از پوسیدگی دندان
دندان پوسیده و سالم

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

دو بیماری شایع در ناحیه دهان و دندان عبارت‌اند از پوسیدگی دندان، التهاب و تخریب لثه و استخوان اطراف دندان ناشی از جرم و پلاک میکروبی. مسلما روش‌هایی برای پیشگیری از این دو بیماری وجود دارد که عموما جامعه با برخی از آن‌ها آشنایی دارد.

روش‌های مراقبت از بافت‌های دهان و دندان:

1-  تمیز کردن سطوح دندان‌ها، لثه‌ها و زبان توسط مسواک و نخ دندان 2- به حداقل رساندن مصرف مواد قندی 3- جلوگیری از تماس مستقیم مواد غذایی اسیدی با سطح دندان‌ها 4- تقویت دندان‌ها در مقابل پوسیدگی با مواد حاوی فلوراید 5- ویزیت دوره‌ای دندانپزشکی ترجیحا هر شش ماه یک‌بار 6- جلوگیری از پوسیدگی دندان در دوران بارداری و نوزادی

دندان افراد مختلف ازلحاظ ساختار مولکولی و شکل آناتومیک باهم متفاوت می‌باشند. به‌صورت مادرزادی در ساختار یا فرم دندان‌های برخی از افراد ضعف‌هایی وجود دارد که باوجود رعایت تمام نکات بهداشتی و تغذیه‌ای بازهم دچار پوسیدگی می‌شوند.

آیا پوسیدگی دندان در مراحل ابتدایی قابل تشخیص است؟

مسلما پوسیدگی دندان از یک نقطه کوچک شروع می‌شود. در ابتدا سفیدرنگ بوده و هیچ‌گونه علامتی ندارد بنابراین خود فرد متوجه آن نمی‌شود ؛ درحالی‌که برای یک دندان‌پزشک قابل‌تشخیص است. به‌مرور پوسیدگی پیشرفت می‌کند و پس از مدتی ناگهان به علت فروریختن بخشی از تاج دندان دچار حفره، حساسیت و درد می‌شود. در این مرحله است که بیمار متوجه پوسیدگی می‌شود و به دندان‌پزشک مراجعه می‌نماید. حال‌آنکه حجم زیادی از بافت دندان درگیر پوسیدگی شده و باید با مواد مصنوعی جایگزین شود که این جایگزینی بسته به وسعت، شکل، و عمق حفره می‌تواند باعث تحمیل هزینه و نیاز به مراجعات متعدد به دندانپزشکی و تحمل درمان‌های پیچیده و نهایتا کوتاه شدن عمر دندان شود. اگر پوسیدگی در مراحل ابتدایی تشخیص داده و ترمیم شود به علت حجم کم پوسیدگی و حفظ بافت بیشتری از دندان با حداقل هزینه، در کمترین زمان امکان درمانی با بیشترین دوام  فراهم خواهد شد. بنابراین هرچه میزان مراقبت و بهداشت فردی ما بیشتر باشد بازهم ویزیت شش ماه یک‌بار دندانپزشکی جهت کشف پوسیدگی‌های احتمالی در نقاط مختلف دندان‌ها در مراحل اولیه اقدام موثری در پیشگیری از پوسیدگی است.

دیدگاهتان را بنویسید