اصول صحیح تراش دندان برای طراحی لبخند

کلینیک دندانپزشکی مدرن زیبایی دندان اصول صحیح تراش دندان برای طراحی لبخند
اصول صحیح تراش دندان

زیبایی دندان

اصول صحیح تراش دندان برای طراحی لبخند

ارسال شده توسط dentalcenter

یکی از روش های نوین ،جهت زیباسازی لبخند در دندانپزشکی استفاده از تکنیک طراحی لبخند میباشد. در این روش پس از تراش دندان ،قالبگیری و ساخت روکش نهایی به لبخند دلخواه فرد خواهیم رسید اما سوال این است که اگر انتظارات بیمار و دندانپزشک پس از تراش دندان برآورده نشود تکلیف چیست؟به همین منظور در ادامه به اصول صحیح تراش دندان برای زیباسازی لبخند  پرداخته ایم.

اصول تراش دندان چیست ؟

شکل صحیح دندان باید طی روند ترمیمی ارزیابی  شود . برای تسهیل این بررسی  هنگام طراحی لبخند هالیوودی ، اطلاعات تشخیصی، قالب ها و وکس آپ ها ضروری هستند، به طور تخصصی تر ، این عمل باید دقیقا انجام شده و پیش از انجام هرگونه تراش غیر ضروری به دهان منتقل شود.درصورتی که  نتیجه نهایی را می توان به وسیله ی ترمیم های موقتی  بعد از اتمام تراش دندان ،مشاهده کرد اگر دندانپزشک متوجه شود که بیش از آن چه لازم است از ساختار سالم دندان تراشیده است چه باید کرد؟ با در نظر گرفتن اصول (apt)ا aesthetic pre evaluative temporary پیش از تراش ، دندان ساخته می شود.

عملکرد apt در طراحی لبخند

یک الگوی مومی و نمونه شفاف باید توسط تکنسین قبل از جلسه ی تراش دندان ساخته شود.در صورت در دسترس نبودن نمونه، یک قالب سیلیکونی شفاف ساخته شده بر پایه ی الگوی مومی ، همین مقصود را برآورده می سازد.دندانپزشک باید در ابتدا apt را به اتمام رسانده و تمامی قسمت های بیرون زده دندان طبیعی که با ونیر کامپوزیت پوشیده می شود را حذف نماید. تا حدی که نمونه به راحتی روی دندان تراش نخورده قرار بگیرد .وقتی که نمونه به راحتی روی دندان نشست، توسط رزین کامپوزیت باسیلان زیاد (flowable)  پرشده و دوباره روی دندان قرار می گیرد ، و سپس درست مطابق زمان ساخت ترمیم های موقتی ، لایت کیور انجام می شود.بعد از پلیمریزه شدن کامپوزیت، نمونه برداشته می شود و با کمک apt که الگوی مومی ضعیف را به دقت بازسازی می نماید ، نتیجه نهایی برای بیمار و دندانپزشک از لحاظ شکل، طول و حتی رنگ و عملکرد را مشخص میشود و در مورد شکل صحیح نتیجه ی طراحی لبخند حاصله تصمیم گیری انجام می گیرد.

تغییرات زیبایی روی apt:

برای ایجاد طراحی لبخند هالیوودی تصحیح های کوچک را می توان روی apt انجام داد . وقتی شکل دندان تغییر می کند، مسیر نور تابیده شده به دندان نیز دچار تغییر می شود . سطوح صاف تر نور بیش تری را منعکس می نمایند و باعث می شوند دندان ها عریض تر، بزرگ تر و نزدیک تر به نظر برسند. از طرفی سطوح گرد و خشن نور کمتری را به چشم بیننده بازتاب می کنند و در نتیجه عکس قضیه اتفاق می افتد. اگر تغییرات اساسی روی apt جهت اطمینان از صحت تراش حقیقی دندان انجام شود، باید از طراحی لبخند جدید، یک قالب فوری تهیه نمود.ایندکس سیلیکونی جدید باید در بالین بیمار با سیلیکون heavybody تهیه شود تا برای تراش نهایی در کنار نمونه جدید که اساس ترمیم های موقت خواهد بود مورد استفاده قرار بگیرد.

Apt برای تراش دقیق سطح facial

نقطه قوت اصلی استفاده از apt، اطمینان از مورد قبول واقع شدن نتیجه نهایی توسط دندانپزشک و بیمار است. ضخامت دقیق در قسمت فیشیال را می توان با کمک ایندکس سیلیکونی مجددا بررسی نمود. از آن جایی که اکنون apt از نتیجه نهایی تقلید می کند، می توان دندان را دقیقا بر اساس aptتراشید زیرا برجستگی نهایی ،plv حقیقی را نشان می دهد.ضخامت فیشیال apt  و استفاده از فرزهای depth cutter میزان تراش قسمت فیشیالی را تعیین می کند. این  کارمانع از دست رفتن غیر ضروری مینا ، طی تراش بیش از حد دندان جهت  طراحی لبخند می شود و قادر به تامین عمق تراش کافی برای ساخت لمینیت و نیز پرسلین خواهد بود.

اصول تراش دندان در لمینیت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
اصول تراش دندان در لمینیت-کلینیک دندان پزشکی مدرن

Apt روی دندان های مسن:

به دلیل نازکی لابلای مینای دندان افراد مسن، به خودی خود حجم اصلی قسمت فیشیال دندان از دست رفته و تضعیف شده است. درصورت عدم توجه به این موضوع استفاده از فرز depth cutter مخرب خواهد بود و منجر به از دست رفتن کامل سطح مینای موجود، می شود.ضخامت مینای باقی مانده طی تراش دندان امری مهم است. اما در زمینه ی تراش دندان،اگر دندان ها بیش از حد تراشیده شوند، هیچ جایگزینی قادر به رقابت با مینای طبیعی دندان نخواهد بود. این موضوع یکی از مسائل چالش برانگیز حین تراش دندان های افرادمسن می باشد زیرا با افزایش سن، ضخامت لایه ی مینای دندان پیوسته نازک و نازک تر شده و حجم اولیه خود را از دست می دهند. این امر انعطاف پذیری دندان را در پی دارد، عدم تخمین حجم صحیح مینای دندان افراد مسن یا سایش یافته می تواند سبب از دست رفتن تقریبی تمامی مینای سطح دندان و به تبع آن از دست رفتن استحکام دندان شود.

برچسب

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *