پوسیدگی دندان یک بیماری قابل پیشگیری می باشد که عوامل زیادی افراد را در معرض پوسیدگی دندان قرار می دهند.اگر پوسیدگی دندان به موقع درمان نشود، عوارضی از جمله درد و عفونت و به دنبال آن از بین رفتن دندان را به همراه دارد که یکی از روش های درمان بی دندانی در صورت بروز ، کاشت ایمپلنت دندان می باشد.در این مطلب به معرفی روش درمان پوسیدگی دندان می پردازیم.

روش درمان پوسیدگی دندان چیست ؟

درمان ریشه دندان زمانی انجام می شود که عصب های دندان یا عفونی شده اند یا مرده اند . هر شخصی ممکن است درد ناشی از ریشه دندان را تجربه کرده باشد . پوسیدگی شدید یا گرمای زیاد در اطراف دندان می تواند جز علت های از بین رفتن دندان شود، گاهی نیز این مشکل می تواند بخاطر مواد شیمیایی مثل کامپوزیت ها ایجاد شود.
از بین رفتن یا به اصطلاح مردن ریشه دندان می تواند منجر به ایجاد عوارض جدی و مرگبار شود، چرا که در بافت های عصبی دندان، عفونت تولید می شود، اسم این عفونت ها آبسه می باشد.
هدف در درمان ریشه دندان برداشتن بافت های تحریک شده است که توسط باکتری ها از داخل آلوده و عفونی شده اند.با این کار از انتشار عفونت ها به استخوان جلوگیری می شود، دندان از طریق چند کانال کوچک، که انتهای دندان هستند به استخوان متصل می شوند .تمیز کردن قسمت داخلی دندان همیشه موفقیت آمیز نیست ، اما معمولا دندانپزشک تلاش می کند حفرات را به طور کامل با ماده مخصوص پر کند تا از ورود باکتری ها جلوگیری شود و همچنین باکتری های باقی مانده فضایی برای تکثیر نداشته باشند .از این رو  تمیزی کامل و استریل بودن محیط کار پیش نیاز کامل جهت انجام درمان ریشه می باشد.
برای رعایت اینکه دهان راحت تر تمیز شود، دندانپزشک از رابردم استفاده می کند، که این تنها راه جلوگیری از ورود بزاق دهان به داخل دندان می باشد.بزاق دهان دارای باکتری های مختلفی می باشد که موفقیت درمان را به خطر خواهد انداخت.
دندان ها معمولا دارای چندین کانال هستند که همه ی آن ها باید تمیز شوند، برای انجام دقیق درمان و رعایت بهداشت، دندانپزشک از عینک مخصوص یا میکروسکوپ استفاده خواهد کرد، تابزرگنمایی مورد نیاز حاصل شود  وکانال های دندان به طور کامل تا انتها تمیز و بازسازی شوند.
در این ویدئو به توضیح درمان ریشه به طور کامل پرداخته خواهد شد.
این ویدئو توسط گروه آموزشی و درمانی دندانپزشکی مدرن دوبله و ترجمه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید