درمان حساسیت دندان به سرما

کلینیک دندانپزشکی مدرن دسته‌بندی نشده درمان حساسیت دندان به سرما
حساسیت دندان به سرما

دسته‌بندی نشده

درمان حساسیت دندان به سرما

ارسال شده توسط dentalcenter

ممکن است در یک روز گرم تابستان از یک نوشیدنی سرد یا بستنی خوب لذت ببرید. اما اگر دندان های شما به سرما حساس هستند ، تماس با این غذاها و نوشیدنی ها می تواند تجربه دردناکی باشد.

حساسیت دندان ها به سرما غیرمعمول نیست. در واقع ، بسیاری از بزرگسالان در سراسر جهان نوعی حساسیت دندان را تجربه می کنند. درک دلایل احتمالی دندان های حساس برای کاهش درد کلیدی است. در صورت عدم درمان و رفتن به دندانپزشک یا کلینیک دندانپزشکی  ، حساسیت بدتر شده و پیشرفت می کند تا جایی که از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها خودداری می کنید.

حساسیت دندان به سرما-کلینیک دندان پزشکی مدرن
حساسیت دندان به سرما-کلینیک دندان پزشکی مدرن

علائم دندان های حساس چیست؟

علامت اصلی حساسیت دندان به سرما ، ناراحتی پس از خوردن یا نوشیدنی سرد است. این درد می تواند ناگهانی ایجاد شود و درجه حساسیت آن خفیف ، متوسط ​​یا شدید باشد.

برخی از افراد با حساسیت دندان در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن نیز درد دارند ، بنابراین یافتن علت و شروع درمان بسیار مهم است. احساس درد هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ممکن است منجر به عدم رعایت بهداشت دندان شود. این می تواند باعث مشکلات بیشتر دندان مانند بیماری لثه و حفره شود.


دلایل حساس بودن دندان ها

حساسیت دندان به سرما می تواند جزئی باشد و یا نشان دهنده یک مشکل جدی دندان است. خودتان نمی توانید حساسیت دندان را تشخیص دهید. اگر به سردی (یا گرما) حساسیت دارید ، با دندانپزشک صحبت کنید. معاینه دندانپزشکی می تواند به پزشک کمک کند تا علت اصلی و همچنین مناسب ترین درمان برای از بین بردن درد را تشخیص دهد. دلایل حساسیت دندان به سرما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مسواک زدن با زور

مسواک زدن شدید دندان های خود می تواند مینای دندان را به تدریج از بین ببرد. این لایه خارجی دندان است که از لایه داخلی محافظت می کند.
مینای دندان فرسوده می تواند به تدریج لایه عاج دندان شما را که لایه دوم محل انتهای عصب است ، نشان دهد. نوشیدن یا خوردن چیزی سرد می تواند باعث تحریک اعصاب و ایجاد درد شدید در دهان شود.

غذاهای اسیدی

غذاهای اسیدی همچنین می توانند مینای دندان را ساییده و انتهای عصب را در معرض دید قرار دهند. نمونه هایی از غذاهای اسیدی عبارتند از:
  • لیمو
  • پرتقال
  • کیوی
  • گریپ فروت
غذاهای اسیدی را به میزان متوسط ​​مصرف کنید ، به خصوص اگر برای شما حساسیت ایجاد میکند .

خمیردندان های سفید کننده دندان

خمیر دندان سفید کننده می تواند لبخند روشن تری به شما بدهد ، اما ممکن است به مواد شیمیایی موجود در این مواد سفید کننده حساس باشید. استفاده منظم می تواند باعث ناراحتی و حساسیت شود. دهان شویه های حاوی الکل همچنین می توانند دندان ها را به سرما حساس کنند.

بیماری لثه

مسواک زدن منظم ، نخ دندان و تمیز کردن دندان ها برای از بین بردن پلاک و جلوگیری از بیماری لثه مهم است.
اگر پلاک روی دندان ها یا در امتداد خط لثه جمع شود ، لثه های شما می توانند آلوده و ملتهب شوند. این امر در نهایت می تواند به بافت لثه آسیب برساند و باعث عقب رفتن لثه و در معرض قرار گرفتن انتهای عصب در ریشه شود.

دندنان قروچه

دندان قروچه هنگام خواب همچنین می تواند مینای دندان را ساییده و عاج را در معرض دید قرار دهد. در صورت عدم اصلاح ، ساییدن دندان می تواند باعث حساسیت در هر زمان نوشیدن یا خوردن چیز خنک شود.

پوسیدگی دندان

یک حفره درمان نشده یا یک پودر دندان فرسوده نیز ممکن است انتهای عصب دندان را نشان دهد. و هنگامی که در معرض سرما قرار دارید ، ممکن است در دندان آسیب دیده احساس درد یا حساسیت کنید.

راه های درمان دندان های حساس

لازم نیست با حساسیت به سرما زندگی کنید. گزینه های مختلفی برای از بین بردن کامل حساسیت در دسترس است. درمان به علت حساسیت بستگی دارد ، به همین دلیل است که باید با دندانپزشک خود صحبت کرده و معاینه دندانپزشکی انجام دهید. درمان های متوقف کردن درد و حساسیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان با فلوراید

علاوه بر روش های درمانی با فلوراید ، از بین بردن حساسیت دندان به سرما ممکن است نیاز به تغییرات در رژیم غذایی داشته باشد. این شامل حذف غذاهای اسیدی از رژیم غذایی شما است که می تواند مینای دندان را ضعیف کند.

مسواک زدن سالم تر

تغییر نحوه مسواک زدن نیز می تواند حساسیت به سرما را از بین ببرد.مسواک زدن خیلی خوبه ولی خیلی مسواک نزنید.
ملایم باشید و حرکت مسواک خود را تغییر دهید. خونریزی کم هنگام مسواک زدن می تواند نشانه مسواک زدن بیش از حد باشد.

از محافظ دهان استفاده کنید

علائم دندان قروچه هنگام خواب شامل درد صورت ، سردرد ، گوش درد و سفتی فک است. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا به محافظ دهان نیاز دارید یا خیر.
محافظ دهان مانع از ساییدن و فشردن دندان می شود. اگر مینای دندان شما فرسوده است ، پزشک همچنین ممکن است درمان های حاوی فلوراید یا یک خمیر فلوراید را برای تقویت مینای دندان توصیه کند.

اقدامات دندانپزشکی

برخی اقدامات دندانپزشکی همچنین می توانند حساسیت دندان را کاهش دهند. در موارد قرار گرفتن در معرض انتهای عصب ، پزشک ممکن است رزین مخصوصی را برای پوشاندن عاج حساس و در معرض درد و جلوگیری از درد شما استفاده کند. اگر به بیماری لثه و رکود لثه مبتلا هستید ، یک پیوند لثه با جراحی می تواند از ریشه های در معرض محافظت یا پوشانده شود.
پیوند لثه با برداشتن بافت لثه از قسمت دیگر دهان و اتصال آن به ناحیه ای در معرض ، درد را تسکین می دهد. دندانپزشک شما همچنین می تواند با پر کردن یک حفره یا انجام کانال ریشه حساسیت را از بین ببرد تا پوسیدگی یا عفونت را از داخل دندان مشکل برطرف کند.

حساسیت دندان به سرما-کلینیک دندان پزشکی مدرن
حساسیت دندان به سرما-کلینیک دندان پزشکی مدرن

دندان به دلیل موارد زیر می تواند به سرما حساس باشد

  • گزش زیاد
  • دندان قروچه
  • فشار دادن دندان بیش از حد
  • فرورفتگی جزئی بافت لثه در معرض لبه ریشه
  • آسیب عصبی

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *