ارتودنسی کوتاه مدت دندان ها با استفاده از روش های نوین امکان پذیر است اما برای استفاده از این روش بیمار باید یک سری شرایط اولیه را دارا باشد.

ارتودنسی دندان گاهی اوقات باعث نتیجه های قابل توجه و تغییر دهنده زندگی می شود.با این حال این روش درمان دندان سریع نمی باشد و در حالت معمول بین 12 تا 18 ماه و گاهی اوقات بیشتر به طول می انجامد.این روش برای صاف کردن دندان های کج دندان های جلو و عقب و در یک راستا قرار دادن دندان ها می باشد.

برای برخی افراد استفاده از براکت های ارتودنسی ثابت به مدت یکسال و یا بیشتر می تواند ناراحت کننده باشد.با مقایسه این روش با روش های سریعتر مانند کامپوزیت دندان مدت زمان بیشتری نیاز دارد اما به اندازه آن ها برای دندان طبیعی مخرب نیست و گرچه طول درمان ناراحت کننده است اما نتیجه نهایی بسیار مطلوب است.

ارتودنسی کوتاه مدت

درمان ارتودنسی دندان ها در کوتاه مدت قابل اجرا می باشد و روش های متنوعی دارد که در این مقاله قصد داریم تا این روش ها را برای شما معرفی کنیم.

1.ارتودنسی نامرئی

روش اول ارتودنسی کوتاه مدت دندان براکت های ارتودنسی نامرئی می باشند ارتودنسی لینگوال از جمله روش های اتودنسی در زمان کوتاه می باشد.این براکت ها در پشت دندان ها قرار میگیرند و مشکلی در ظاهر دندان ها ایجاد نمیکنند.براکت های لینگوال و یا سایر براکت های نامرئی کمی هزینه بیشتری نسبت به روش ارتودنسی سنتی دارند.

ارتودنسی کوتاه مدت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن
ارتودنسی کوتاه مدت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن

2.ارتودنسی سریع دندان

براکت های جدید ارتودنسی (ظاهرا) سریعتر شده اند و تقاضای ارتودنسی کوتاه مدت به شدت افزایش پیدا کرده است که به وسیله آن دندان ها را میتوان در عرض چند ماه صاف کرد.این نوع براکت ها بی رنگ و شفاف هستند و یا همرنگ دندان ها ساخته می شوند.که از جمله آنها میتوان ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی پلاستیکی شفاف را نام برد.

متاسفانه در برخی دندانپزشکی ها اطلاعات نادرستی در باره ارتودنسی در زمان کوتاه به بیماران ارائه می شود که سرعت این درمان بسیار سریعتر از روش ارتودنسی سنتی است اما این اطلاعات درست نیستند و باعث گمراهی افراد می شوند.

در حقیقت سرعت براکت های سنتی و سایر براکت ها در جا به جایی دندان ها تفاوتی ندارد و سرعت جا به جایی دندان ها به عوامل بیولوژیکی بستگی دارد.این براکت ها به این دلیل سریعتر به نظر می رسند که کار کمتری انجام می دهند.این سرعت به این دلیل است که براکت های شفاف برای صاف کردن دندان های جلو به کار می روند و برای دندان های عقب کارایی ندارند برای صاف کردن دندان های عقب باید از براکت لینگوال یا سنتی استفاده کنید که تفاوتی در مدت زمان پروسه درمان ندارند.

این به این معنی نیست که این براکت ها سریع نیستند بلکه یعنی به دلیل اینکه برای دندان های جلو استفاده می شوند و این دندان ها با سرعت بالاتری به دلیل ریشه کوچکتری که دارند جا به جا می شوند و به همین دلیل سرعت بیشتری دارند.

آیا ارتودنسی کوتاه مدت مناسب شما می باشد؟

اگر شما به دنبال ارتودنسی در زمان کوتاه هستید پیشنهاد می کنیم که برای معاینه و بررسی وضعیت دندان های خود و همچنین برای پیدا کردن روش ارتودنسی متناسب برای شما به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و یا از مشاوره آنلاین کلینیک ما بهره مند شوید.

ما همه روش های ارتودنسی را برای شما معرفی می کنیم و در مورد مزایا و معایب هرکدام از این روش ها به شما توضیح خواهیم داد تا تصمیم بگیرید که کدام روش برای شما مناسب است و نتیجه بلند دت را برای شما به ارمغان می ورد.قصد ما ارائه بهترین خدمات به شما برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان است نه صرفا فروش براکت و محصولات ارتودنسی.

نحوه تماس دندان های شما در ابتدا شاید اولویت اصلی شما نباشد اما اگر دندان ها در محل مناسب با هم تماس نداشته باشند ممکن است باعث بروز مشکلاتی از جمله درد در ناحیه فک و یا سر درد شوند.

اگر شما فقط بخواهید دندان های جلو را ارتودنسی کنید ممکن است در غذا خوردن دچار مشکل شوید.همچنین بهتر است بدانید افرادی که مشکلات دندانی آنها پیچیده و دشوار است ارتودنسی کوتاه مدت برای آنها مناسب نمی باشد.

اقدامات لازم برای ارتودنسی در زمان کوتاه

گاهی اوقات نیاز است تا این روش با روش های همچون پیوند استخوان فک و روکش های دندانی ترکیب شود تا نتایج بهتری به دست آید.با استفاده از ارتودنسی با براکت های فلزی ، زمینه مناسبی برای اصلاح موقعیت دندان های شما فراهم می شود.

در آخر باید بگوییم که ارتودنسی دندان به این روش در مقایسه با روکش های دندان برای صاف کردن دندان ها یک روش ایده آل می باشد چرا که بدون آسیب به بافت طبیعی دندان ها ، زیبایی و کارایی را برای دندان های شما به ارمغان می آورد.

تنها کار پیدا کردن یک کلینیک دندانپزشکی دارای متخصص ارتودنسی و آگاهی داشتن به محدودیت های ارتودنسی دندان است.

دیدگاهتان را بنویسید