استاندارد های mba دنتال – قسمت سوم

آموزش MBA دنتال تازه های دندانپزشکی

استاندارد های mba دنتال – قسمت سوم

ارسال شده توسط dentalcenter

به نام خدا جلسه سوم mba دنتال را در کلینیک مدرن باانرژی بسیار فراوانی شروع می‌کنم. این انرژی حاصل کامنت های خوب شما و نتایج خوبی که از این دو جلسه گرفتیم. بسیار پربیننده بوده و این‌ها مرا دارد تشویق می‌کند و انرژی مضاعف می‌دهد که پرانرژی‌تر ظاهر شوم و هر آنچه در تجارب خودم دارم به شما انتقال دهم. اما دو جلسه قبلی را یک مقدار بررسی کنیم . جلسه اول که مقدمه بود جلسه دوم در خصوص محصول صحبت کردیم که من از قبل می‌دانستم که برای مخاطبین که گروه دندانپزشکی هست . خیلی واژه، واژه‌ی قابل‌لمسی نخواهد بود که در کامنت ها هم دریافت کردم. اصول mba دنتال ،شروعش بعد از مقدمه، محصول نیست. به دلیل اینکه پیشینه‌ای را داشتم و می‌دانستم که خیلی از مسائلی که شما خیلی کمتر در مورد آن اطلاع دارید عمداً یک مقدار جابه‌جا کردم . یک مقدار موضوع محصول را آوردم ابتدا کار و ما اگر یک بررسی کنیم به این نتیجه رسیدیم که تمام نیازهای بشری محصولی است برای ارائه دادن. هرکسی که نیاز بشری را به هر شکلی به آن رسیدگی می‌کند و بابت آن پول می‌گیرد، این محصولی را دارد ارائه می‌دهد .محصول‌ها گاها ترکیبی هستند و از چند محصول تشکیل می‌شوند. چندین عوامل کنار هم قرار می گیرند که استاندارد های mba دنتال را ایجاد می کنند.به‌طور مثال: من خواهش می‌کنم در این مقایسه‌ها سعی می‌کنم که از مقایسه‌های قابل‌لمس استفاده می‌کنم. گاهی اوقات من مثال را به میوه‌فروشی می‌برم یا به یک اتومبیل می‌برم . درحالی‌که در مورد کسب‌وکار دندانپزشکی صحبت می‌کنم . اگر مثال هارا ساده‌تر می‌کنم به این دلیل است که قابل‌درک و فهم باشد برای عموم. وگرنه طبیعی است که جایگاه دندانپزشکی قابل‌مقایسه با اتومبیل و … نیست.اما اگر یک اتومبیل را در نظر بگیریم ما می‌بینیم که چندین استاندارد دخیل است تا یک محصول نهایی که یک مصرف‌کننده استفاده می‌کند، آن استاندارد هارا کسب کند و درنهایت بتواند یک اتومبیل رضایت‌بخش در اختیار ما قرار بگیرد.

استاندارد های mba دنتال در دندانپزشکی چیست ؟

یکی از بحث‌های جنجالی من است که وقتی که موضوع خدمات دندانپزشکی را مطرح می‌کنیم، ما می‌خواهیم بگوییم که موضوع خدمات دندانپزشکی ترکیبی است یعنی فردی که به یک مرکز دندانپزشکی مراجعه می‌کند یک خدمات ترکیبی را دریافت می‌کند ولی در ذهن عزیزان دندان‌پزشک گاها خیلی پررنگ است آن فردی که اصل خدمات پزشکی یا دندانپزشکی را ارائه می‌دهد. بدون توجه به این‌که عوامل بسیار متعددی در رضایتمندی بیمار دخیل هستند. من شاید به شما بگویم که با 500 پزشک صحبت کردم وقتی میگویم سهم درمان را تعیین کنید که این خدماتی که به یک بیمار می‌دهید . میگویند 50/99 درصد پزشک و بقیه هم شاید . ولی من می‌خواهم که این را به هم بریزم، این نیست . عوامل بسیار متعددی وجود دارد تا حس رضایتمندی در بیمار به وجود بیاید. شاید من به شما بگویم که هزار عامل مستقیم وجود دارد که بیمار وارد یک مرکز شود و با رضایت خارج شود. پس با در نظر گرفتن اینکه اصل موضوع خدمات دندانپزشکی و خود آن دندان‌پزشک موثرترین عامل در دریافت یک خدمت خوب است.ولی اینکه تمام مسائل را روی این متمرکز کنیم واقعیت این است که یکی از دلایل مراکز یا شکست می‌خورند یا نتیجه خوبی نمی‌گیرند ، این چیزی است که از دوران دانشگاه بهشان انتقال داده‌شده که به تمام برگ خریدها بی‌توجهی کنید و تمام فوکوس را روی درمان انجام دهید. من هم این‌ها رد نمی‌کنم اصلی‌ترین قضیه درمان است. ولی اگر بخواهیم استاندارد شاخص mba دنتال را ازنظر علم بیزینسی بررسی کنیم هزار فاکتور در موفق بودن آن کار دخیل است. هزار فاکتور که بعضی از آنها خیلی عمده هستند و بعضی خیلی جزئی هستند. چرا من مثال اتومبیل را برای شما مثال  زدم؟ هرکس قبل‌ها مراجعه می‌کرد برای خریدش، می‌گفت موتور این ماشین حجمش چقدر است ؟ بیشتر در رابطه با موتور صحبت می‌کردند. ولی امروزه شما وقتی پشت یک مرسدس کلاً پشت ماشین‌های راحت می‌نشینید. این را در نظر داشته باشید انقدر اجزای ریزی روی آن‌ها فکر و کارشده است که امروزه شما حس راحتی از آن می‌گیرید و حاضر می‌شوید در مقابل یک اتومبیل صد برابر پول یک اتومبیل دیگر پرداخت کنید. یعنی یک پژو من الان نمی‌دانم که قیمتش چقدر است مثلاً اگر 100 میلیون تومان باشد ولی الآن یک ماشین مرسدس بنز را مثال بزنم حدود 5 میلیارد قیمتش است. اگر بخواهیم قدرت موتور را در نظر بگیریم هر دو ماشین هم راه می روند.

اما آن بنز به مجموعه‌ی عواملش دقت کرده که اگر برای شما مثال بزنم خواهید دید که ظریف به قضیه نگاه می‌کنند . شما وقتی در یک بنز قرار گرفتید حتی شیشه‌های آن اتومبیل با شیشه‌های پژو متفاوت است. یعنی لایه UV وجود دارد که شما آفتابی که با بنز احساس می‌کنید با یک ماشین ساده حتی آن درصد گرما و سوزش همه‌ی این‌ها باهم متفاوت است.اگر من بخواهم عوامل کلی را برای شما مثال بزنم موضوع بحث ما بررسی این موضوع نیست اما می‌خواهم بهتان بگویم که در تولید تمام آناستانداردهایی که  مشتری به دنبال آن است دقت می‌کنند.بحث ما موضوع بررسی اتومبیل‌ها نیست ولی این‌یک مثالی بود که ما هممون با اتومبیل سروکار داریم و یکی از نیازهای بشری است که امروزه خیلی بهاداده می‌شود .

اما قیمت وقتی‌که من عرض می‌کنم که یک محصولی را جامعه‌ای که نیاز دارد 5 میلیارد بابت آن پرداخت می‌کند و یک محصولی را حتی 100 میلیون ما احساس می‌کنیم گران‌تر خریدیم . دقت کنید عزیزان ما همین موضوع را برگردانیم به سمت پزشکی و خدماتی که یک کلینیک ارائه می‌دهد. گاهی انتظار داریم بدون توجه به جزئیاتی که یک مرکز درمانی کار انجام می‌گیرد ما درآمد بالایی را کسب کنیم. مثلاً می‌شنویم که در یکجایی ایمپلنت را 20 میلیون یا 25 میلیون تومان می‌گیرند تا ایمپلنت کنند. یا 10 میلیون تومان قیمت‌ها خیلی متفاوت است . قیمت‌ها از 1 میلیون تومان شروع می‌شود تا 30 یا 40 میلیون تومان . بعد بلافاصله آن عزیز پزشک می‌گوید نگاه کن نقش مسائل تجاری و تبلیغی باعث شده که مردم بروند و با 20 میلیون کار انجام دهند اما منی که با 1 میلیون کار انجام می‌دهم حتی موفق نمی‌شوم برای اینکه من آدم صادقی هستم و کلاش نیستم و این باعث می‌شود که کار من رونق نداشته باشد. عزیزان اشتباه فکر می‌کنید، جزئیات یک خدمات گران است یعنی اگر شما کار را خیلی ساده کردید و به‌صورت ساده خدمات را پیکانه ارائه دهیم می‌شود آن محصولی به نام پژو من قصد توهین ندارم و آن‌هایی که به جزئیات خیلی دقت می‌کنند آن حسی را ایجاد می‌کند که می‌شود آن بنز . با در نظر گرفتن این‌که بنز مثال این هفته‌ی ما بود و اینکه همه‌ی ما می‌شناسیم و حس خوبی را ازش دریافت می‌کنیم من به خاطر همین خیلی تأکید کردم روی این مثال اما در حوزه‌ی دندانپزشکی هم ما وظیفه‌داریم به بیمار حسی را انتقال دهیم که از دریافت خدمات از ما راضی باشند . برای راضی بودن من فکر می‌کنم در یک مرکز درمانی حدود 170 فاکتور را بررسی کردم که باید به آن دقت شود. درحالی‌که وقتی من برای عزیزان پزشک موضوع را مطرح می‌کنم اکثراً اشاره می‌کنم که حالا اون موضوع مهمی نیست حالا این‌یکی خیلی مهم نیست. و گاهی دستیاری که بسیار دخالت مستقیم در آن جراحی دارد می‌گوید آن‌هم خیلی مهم نیست . اما من می‌خواهم خدمتتان عرض کنم که تمام عوامل مهم هستند شما برای اینکه بتوانید یک درآمد خوب داشته باشید باید به جزئیاتی که کار شمارا تکمیل می‌کند و حس خوب خرید ایجاد داشته باشیم خیلی کارشده است . شما گاهی در فروشگاه‌های برند می‌روید و یک خریدی را انجام می‌دهید و خیلی پول زیادی هم می‌دهید، با حس خوب از آن مرکز بیرون بیایید. ولی گاهی می‌روید و یک خرید انجام می‌دهید و پول کمی هم می‌دهید و حس خوب از خرید ندارید . چون موضوع ما MBA  دنبال است از این کلمات استفاده می‌کنم . میدانم در دنیای درمان خیلی نباید واژه مشتری را به کاربرد ولی ما در جلسه پیش به یک نتیجه‌ای رسیدیم آیا محصول وجود دارد؟ آیا خدمات دندانپزشکی یک محصولی است که بشر از آن استفاده می‌کند ؟ آیا شما در مقابل ارائه خدمات دندانپزشکی پولی دریافت می‌کنیم ؟ مجموعه‌ی این آیاها کار ما را تبدیل می‌کند به یک محل کسب‌وکار که در آن محل کسب‌وکار خدمات، خدمات دندانپزشکی است .

استاندارد های mba دنتال با بابک مسلمی
استاندارد های mba دنتال با بابک مسلمی

 

پس اگر ما در یک محل کسب‌وکاری که اسمش یا مطب است یا کلینیک یا بیمارستان یا …بابت ارائه خدمات از مردم پول دریافت می‌کنیم آنجا به‌نوعی محل کسب‌وکار است. اگر واژه‌ها می‌رود به سمت مشتری و رضایتمندی و … یا باید در آن بخش قبلی نپذیریم که خدمات می‌دهیم یا جامعه پزشکی فاقد این خدمات است. پس آن موقع دیگر وارد این بحث‌ها نشویم ولی اگر پذیرفتیم جلسه قبلی را که یکی از نیازهای بشری راداریم به آن می‌دهیم و در مقابل آن پول می‌گیریم و خودمان زندگی خودمان را اداره می‌کنیم. هیچ جای شکی وجود ندارد شما در یک محل کسب‌وکار هستید و دارید کسب‌وکار انجام می‌دهید. به همین دلیل است که امروز منی که پزشک نیستم با شما صحبت می‌کنم. امروز 30 سال تجربه‌ی من در فضای پزشکی، دخالت در کارهای شما نبوده. امروز 30 سال تجربه‌ی من در پشت دخل قرار گرفتن من و پول گرفتن از مردم بوده. به همین دلیل می‌خواهیم کمک کنیم و باهم بررسی کنیم که آن حسی را که اولاً اون بیمار با حس رضایتمندی کامل از مرکز شما خارج شود؛ و دولا حس رضایتمندی برای پزشک ازنظر درآمد به وجود بیاید. من اعتقاددارم پزشکان در جایگاه درآمدی امروز بهشان ظلم می‌شود. می‌شود با اندکی تغییر درآمدهای خوب را به جامعه پزشکی برگرداند. در این جلسه در اتمام عرایضم می‌خواهم یک نوید را بهتان بگم. خیلی با شما ارتباط دارم خیلی دوستتان دارم و این ارتباط زیاد باعث شده که من شناخت کامل از زندگی و درآمدهایتان داشته باشم. این نوید را به شما می‌دهم که با بررسی‌هایی که انجام دادم و عزیزانی که این موضوع را بررسی کردند. هنوز جامعه دندانپزشکی وارد اشباع شدن در یک بازار نشده. درسته وارد رقابت شده ولی اشباع‌نشده. هر ایرانی داخل دهان خود 100 میلیون تومان کار دارد. من به شما قول می‌دهم که اتفاقی در زندگی شما می‌افتد که وقت سر خاراندن هم نداشته باشید یعنی انقد کارهای خیر انقد کارهای خوب برای اینکه سطح بهداشت دهان مردم بالا رود باهمدیگه بررسی خواهیم کرد. یاد میگیریم که چگونه اینها بیشتر به ما مراجعه کنند و در دآمد ما تاثیر بگذارند.

تهیه شده در گروه مدرن استاندارد های mba دنتال

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

2 دیدگاه برای“استاندارد های mba دنتال – قسمت سوم

  1. با سلام و تشکر.مدتهاست بنده همانند شما فکر میکنم اما منبعی بعنوان رفرنس در جهت بهبود کسب و کارم نداشتم.بی صبرانه منتظر قسمت چهارم و قسمتهای بعدی هستم و امیدوارم 170 موردی که عنوان شد به تفصیل و ارائه ی راهکار در اختیار ما قرار دهید.با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *