مراحل نصب لمینت دندان چیست؟

مراقبت بعد از درمان ترمیم-کلینیک دندانپزشکی مدرن

تازه های دندانپزشکی لمینت دندان

مراحل نصب لمینت دندان چیست؟

ارسال شده توسط dentalcenter

مراحل نصب لمینت دندان

مراحل نصب لمینت دندان و آگاهی از آن برای اکثر مراجعه کنندگان که تمایل دارند از درمان لمینت استفاده کنند، بسیار مهم و حائز اهمیت است. لمینت های دندانی پوسته های نازک و رنگی هستند که به منظوربهبود ظاهربه سطح جلوی دندان وصل می شوند. آنها غالباً از جنس پرسلن ( سرامیک) یا کامپوزیت ساخته می شوند و به طور دائمی به دندان شما متصل می شوند. از لمینت دندان می توان برای درمان تعدادی از دغدغه های مختلف ظاهری، از جمله دندان های خرد شده، شکسته شده، تغییر رنگ پیدا کرده یا بد شکل ​​استفاده کرد.ب

عضی از افراد ممکن است فقط در مورد دندان شکسته یا تراشیده شده از لمینت استفاده کنند، اما بسیاری از افراد برای اصلاح طرح لبخند بین شش تا هشت دندان خود را لمینت می کنند تا یک لبخند یکنواخت و متقارن ایجاد کنند. هشت دندان جلو، شامل چهار دندان بالا و چهار دندان پایین، متداول ترین نوع لمینت برای اصلاح طرح لبخند می باشد.

مقدمات مراحل نصب لمینت دندان

شما ابتدا با دندانپزشک خود قرار ملاقات اولیه را می گذارید تا درمورد اینکه کدام گزینه برای شما مناسب تر است و تعداد دندان هایی که قرار است لمینت شود صحبت کنید. در بعضی موارد، اگر دندان های شما کج یا ناهموار باشد، ممکن است لازم باشد قبل از اینکه دندانپزشک بتواند روکش ها را ببندد، بریس داشته باشید.دندانپزشک شما غالباً در این مرحله از اشعه ایکس استفاده می کند تا سلامت دندان شما را ارزیابی کند. آنها به دنبال علائم پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا نیاز به درمان ریشه هستند.

اگرهر یک از این شرایط را داشته باشید، ممکن است کاندیدای انجام لمینت نباشید. برای به دست آوردن اندازه دقیق برای روکش های خود، در قرار ملاقات بعدی، دندانپزشک شما قبل از گرفتن قالب از دندانهایتان، تقریبا نیم میلی متر از دندان شما کوتاه می کند (آنها مینای دندان را با استفاده از ابزار سنگ زنی از بین می برند). سپس این قالب برای ایجاد روکش های شما به لابراتوار فرستاده می شود.

لمینت ها چگونه روی دندان قرار می گیرند؟

به طورمعمول بین یک تا دو هفته بعد از قالبگیری توسط دندانپزشک شما، طول می کشد تا روکشهای شما از آزمایشگاه بازگردد. پس از آماده شدن روکش ها، می توانید قرار ملاقاتی برای قرار دادن آنها روی دندان، برنامه ریزی کنید. در این ملاقات، دندانپزشک شما تناسب، شکل و رنگ آمیزی روکش ها را ارزیابی می کند تا اطمینان حاصل کند که آنها برای شما مناسب هستند.در مرحله بعد، دندانپزشک دندان های شما را کاملاً تمیز می کند. این مهم است، زیرا باعث می شود باکتری ها در زیر روکش باقی نمانند و باعث پوسیدگی آن نشوند. پس از انجام این کار، آنها از ابزار سنگ زنی برای ایجاد یک بافت سخت تر روی هر دندان که روی آن روکش قرار دارد، استفاده می کنند. این باعث می شود چسباندن روکش به دندان راحت تر باشد.

در مراحل نصب لمینت دندان دندانپزشک شما از چسب دندان برای اتصال روکش به دندان استفاده می کند. آنها از نور ماوراء بنفش برای سفت شدن سریع این چسب استفاده می کنند و به محض اینکه از مطب خارج می شوید، لبخند زیبا و جدید شما آماده است! این ملاقات دوم (جایی که روکش ها قرار دارند) به طور معمول بیش از دو ساعت طول نمی کشد، البته این مدت در صورت استفاده از بی حسی موضعی ممکن است سی دقیقه بیشتر باشد.

انواع مختلف لمینت دندان

لمینت های دندان بیشتر از جنس چینی ساخته شده اند. استفاده از روکش های دندانپزشکی سنتی نسبت به روشهای جایگزین که گاهی “روکشهای بدون آمپول” نامیده می شوند، نیاز به کارهای مقدماتی بیشتری دارد. استفاده از روکش های سنتی دندان معمولاً شامل سنگ زنی ساختار دندان است، و بعضی اوقات حتی بعضی از دندان ها حتی از مینای خود خارج می شوند. این امر امکان قرارگیری مناسب را فراهم می کند، اما این یک روش غیر قابل برگشت است که می تواند دردناک باشد و اغلب به بی حسی موضعی احتیاج دارد. لمینت ها مانند ایمپلنت دندان یا تاج مانند نیستند. لمینت سطح جلوی دندان را می پوشانند. از طرف دیگر ایمپلنت ها کل دندان را جایگزین می کنند. تاج ها همچنین کل دندان را محصور می کنند، در حالی که لمینت ها فقط سطح جلوی دندان را می پوشانند (که با لبخند قابل مشاهده است).

لمینت سرامیکی

این نوع لمینت از جنس سرامیک بوده و به آن “پرسلن” نیز می گویند. درواقع لمینت سرامیکی یک پوسته نازک سرامیکی (چینی) است که در لابراتوار، به قطر 0.5 میلیمترساخته شده است و به کمک باندهای رزینی، روی سطح دندان تراش خورده نصب می شود. مراحل نصب لمینت دندان سرامیکی ساده تر از  مراحل نصب لمینت دندان کامپوزیتی می باشد.

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی، موادی همرنگ دندان می باشند که معمولا در مطب ساخته می شوند و طی مدت زمان یک یا دو جلسه (با توجه به نوع آسیب دندان و فواصل بین دندانی و…) روی دندان نصب میشوند. این نوع لمینت دندان از جنس پلیمر است. به همین دلیل در بسیاری از کشورها از این نوع لیمنت به عنوان ترمیم  پلاستیکی نام برده می شود. برای نصب این نوع لمینت روی دندان، نیازی به قالب گرفتن در لابراتور نیست و شاید نیازی هم به تراشیدن دندان نباشد و به صورت مستقیم می توان کامپوزیت را با اشعه روی دندان چسباند. یکی از انواع لمینت بدون تراش دندان، لمینت کامپوزیتی دندان است.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

مراحل نصب لمینت دندان و انجام لمینت های دندانی اغلب تحت پوشش بیمه نیستند، زیرا یک روش دندانپزشکی زیبایی محسوب می شوند. به طور کلی هزینه لمینت دندان سرامیکی به دلیل طول عمر و دوام بالایی که دارد بسیارگرانترازهزینه لمینت کامپوزیتی دندان است. طول عمر لمینت دندان به صورت سرامیکی چیزی حدود 10 تا 15 سال می باشد.  لمینت های کامپوزیتی در صورتی قیمت ارزانتری دارند که طول عمرشان هم کمتر است و نمی توان عمر معینی برای آنها تعیین کرد. هزینه لمینت دندان، شما بستگی به عواملی دارد. مانند؛ این که چه نوع لمینتی را انتخاب می کنید، چه برندی توسط دندانپزشک شما استفاده می شود، محل زندگی شما، تخصص دندانپزشک و کلینیکی که از آن استفاده می کنید.

لمینت دندان
لمینت دندان

مزایای لمینت دندان چیست؟

بزرگترین مزیت لمینت، بهبود ظاهر دندان های شما است، به شما لبخند زیباتر و یکدست تری می بخشد. لمینت های دندان اغلب برای درمان موارد زیبایی زیر استفاده می شوند:

  • دندانهای شکسته یا خرد شده
  • تغییر رنگ شدید یا رنگ ناهموار که با سفید کردن قابل رفع نیست
  • فواصل بین دندانی
  • دندانهای کوچکتر از متوسط
  • دندانهای بد شكل یا غیرمعمول

نحوه مراقبت پس از نصب لمینت دندان 

بر خلاف سایر روش های دندانپزشکی، روند بهبود لمینت زمانی طولانی نیاز ندارد. هر زمان که  روکش ها چسبانده شدند و هرگونه بی حسی از بین رفت، می توانید همانطور که قبلا غذا می خورید حال نیز بخورید.  در بعضی موارد، بلافاصله پس از نصب لمینت، ممکن است متوجه شوید که آنها کمی خشن هستند. این لکه های خشن که معمولاً از چسب اضافی که می تواند به روکش چسبیده باشد نشات می گیرند، بعد از چند روز غذا خوردن و مسواک زدن ازبین می روند، اگر این اتفاق نوفتاد و همچنان احساس ناراحتی داشتید، بهدندانپزشک خود مراجعه کنید. او می تواند آنها را صاف کند. لمینت سرامیکی  معمولا بین 10 تا 15 سال دوام دارد و لمینت کامپوزیتی حدود 5 سال عمر می کنند. پیشگیری از اقدامات احتیاطی خاص می تواند به شما اطمینان دهد که بیشترین طول عمر را از لمینت دندان خود داشته باشید.

 س از اتمام مراحل نصب لمینت دندان باید موارد احتیاطی زیر را رعایت کنید:

  • اجسام سخت مانند ته دیگ، یخ یا ناخن های انگشت خود را نجوید.
  • هرگز از دندان های خود برای باز کردن بسته بندی ها استفاده نکنید.
  • سعی کنید با دندانهای جلوی خود چیزی را نجوید و فقط با دندانهای پشت خود غذاهای سخت تر را بجوید.
  • اگر شب ها دندان قروچه دارید، برای محافظت از روکش خود از یک اسپلینت یا نگهدارنده استفاده کنید.

مراحل نصب لمینت دندان

کلینیک دندانپزشی مدرن ارائه دهنده انواع خدمات زیبایی دندان، از جمله لمینت دندان، با تیمی برجسته و مجرب از پزشکان ومتخصصان با دانش، با بهترین کیفیت ها ومناسب ترین قیمت ها، در خدمت شما عزیزان می باشد.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *