بازسازی دندان از دست رفته در قسمت جلویی فک بالا  با یک پروتز کاشتنی یک روش درمان مورد قبول در دنیا است. فاکتورهای زیادی برای ارزیابی زیبایی ایمپلنت دندان وجود دارد که جراح ایمپلنتولوژیست باید از آنها مطلع باشد و با بیمار در میان بگذارد. با ایجاد یک سوراخ در فک، ایمپلنت دندان به شکل طبیعی در فک قرار می گیرد. نرخ موفقیت ایمپلنت دندان بالا است. علت این موفقیت بهبود روش های درمان و بهبود سطح ایمپلنت است.

ارزیابی زیبایی و عملکرد ایمپلنت دندان

بازسازی دندان از دست رفته هنوز به‌عنوان یک درمان کامل، شناخته نشده است چرا که دارای مشکلاتی در هنگام کاشت دندان و پس از آن می‌باشد. موفقیت‌آمیز بودن یک ایمپلنت به چندین فاکتور وابسته است، معیارهایی از قبیل شرایط اولیه، بازسازی استخوان و تحلیل استخوان ازدست‌رفته تاثیر گذارند. اگرچه این فاکتورها عوامل ضروری برای موفقیت یک ایمپلنت دندان می‌باشند، اما گاهی اوقات قادر به ارزیابی عینی و حقیقی از همه جنبه‌های یک مورد خاص نیستند، به خصوص در مورد ایمپلنت‌هایی که  می‌بایست جلوه زیبایی خود را حفظ کنند و نقش مهمی دارند. امروزه ایمپلنت ها تنها وظیفه عملکرد مناسب را بر عهده ندارند، بلکه باید شکل و ظاهری زیبا نیز داشته باشند. بنابراین ارزیابی دقیقی بر زیبایی و عملکرد ایمپلنت موردنیاز است.

زیبایی ایمپلنت دندان
زیبایی ایمپلنت دندان

تلاش‌های اولیه برای ارزیابی جنبه‌های زیبایی ایمپلنت دندان در سال 1997 توسط تورستن انجام شد که شاخص لثه سالم را مطرح کرد و این موضوع سایز مناسب لثه را ارزیابی می‌کند. از آن روزبه بعد روش‌های ارزیابی زیبایی، مطالعات زیادی را به خود دیده است و همواره در پی آزمودن دقت و تأثیرگذاری این روش‌ها بوده‌ایم. امروزه علاوه بر میزان کاربرد لثه فاکتورهای دیگری مثل رنگ، شکل و میزان سازگاری آن با بافت‌های نرم در ارزیابی زیبایی ایمپلنت اثرگذارند.

ارزیابی زیبایی ایمپلنت دندان بر اساس شاخص pes و wes

اخیراً روش‌های عینی دیگری برای ارزیابی زیبایی دندان و ایمپلنت آن تعریف شده است. شاخص (PES) که زیبایی بافت‌های نرم اطراف ایمپلنت را بررسی می‌کند و شاخص دیگری (wes) که مقدار سفیدی و زیبایی تاج ایمپلنت دندان را با در نظر گرفتن کیفیت آن بررسی می‌کند. این روش‌های ارزیابی تا به امروز توسط متخصصین برای بررسی و گزارش میزان زیبایی یک ایمپلنت دندان در قسمت جلویی فک بالا مورد استفاده قرار گرفته است. رضایت بیماران که نشان‌ دهنده موفقیت یک ایمپلنت از دیدگاه بیمار است از دیگر معیارهای مهم ارزیابی است که معمولاً با نظرسنجی و مقایسه بصری انجام می‌پذیرد. تحقیقاتی نیز به جهت  طرز تفکر خود شخص دندانپزشک در بازسازی به وسیله ایمپلنت انجام شده است، در این بین چندین مطالعه نشان دادند که ارزیابی‌های بی‌طرفانه، ممکن است قادر به نشان دادن نتایج دقیق نباشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید