You are currently viewing زیبایی ایمپلنت دندان و معیار های مهم آن
زیبایی ایمپلنت دندان

زیبایی ایمپلنت دندان و معیار های مهم آن

بازسازی دندان‌های ازدست‌ رفته در قسمت جلویی فک بالا  با یک پروتز کاشتنی یک روش درمان مورد قبول در دنیا است. فاکتورهای زیادی برای ارزیابی زیبایی ایمپلنت دندان وجود دارد که جراح ایمپلنتولوژیست باید از آنها مطلع باشد و با بیمار در میان بگذارد. با ایجاد یک سوراخ در فک، ایمپلنت دندان به شکل طبیعی در فک قرار می گیرد. نرخ موفقیت ایمپلنت های دندان بالا است. علت این موفقیت بهبود روش های درمان و بهبود سطح ایمپلنت است.

ارزیابی زیبایی و عملکرد ایمپلنت دندان

بازسازی دندان ازدست‌ رفته هنوز به‌عنوان یک درمان کامل ،شناخته‌نشده است چراکه دارای مشکلاتی در هنگام کاشت دندان و پس‌ازآن می‌باشد. موفقیت‌آمیز بودن یک ایمپلنت به چندین فاکتور وابسته است، معیارهایی از قبیل شرایط اولیه، بازسازی استخوان و تحلیل استخوان ازدست‌رفته تاثیر گذارند. اگرچه این فاکتورها عوامل ضروری برای موفقیت یک ایمپلنت می‌باشند، اما گاهی اوقات قادر به ارزیابی عینی و حقیقی از همه جنبه‌های یک مورد خاص نیستند، به‌خصوص در مورد ایمپلنت‌هایی که  می‌بایست جلوه زیبایی خود را حفظ کنند و نقش مهمی دارند. امروزه ایمپلنت‌ها تنها وظیفه عملکرد مناسب را بر عهده ندارند، بلکه باید شکل و ظاهری زیبا نیز داشته باشند. بنابراین ارزیابی دقیقی بر زیبایی و عملکرد ایمپلنت موردنیاز است. تلاش‌های اولیه برای ارزیابی جنبه‌های زیبایی ایمپلنت‌ها در سال 1997 توسط تورستن انجام شد  که شاخص لثه سالم را مطرح کرد، و این موضوع سایز مناسب لثه را ارزیابی می‌کند. از آن روزبه بعد روش‌های ارزیابی زیبایی، مطالعات زیادی را به خود دیده است، و همواره در پی آزمودن دقت و تأثیرگذاری این روش‌ها بوده‌ایم. امروزه  علاوه بر میزان کاربرد لثه فاکتورهای دیگری مثل رنگ، شکل و میزان سازگاری آن با بافت‌های نرم در ارزیابی زیبایی ایمپلنت‌ها اثرگذارند.

 

ارزیابی زیبایی ایمپلنت بر اساس شاخص pes و wes

اخیراً روش‌های عینی دیگری برای ارزیابی زیبایی ایمپلنت‌ها تعریف‌شده‌اند.شاخص  (PES) که زیبایی بافت‌های نرم اطراف ایمپلنت را بررسی می‌کند و شاخص دیگری(wes) که مقدار سفیدی و زیبایی تاج ایمپلنت را با در نظر گرفتن کیفیت  آن بررسی می‌کند. این روش‌های ارزیابی تا به امروز توسط متخصصین برای بررسی و گزارش میزان زیبایی یک ایمپلنت در قسمت جلویی فک بالا مورداستفاده قرارگرفته است. رضایت بیماران که نشان‌دهنده‌ی موفقیت یک ایمپلنت از دیدگاه بیمار است از دیگر معیارهای مهم ارزیابی است که معمولاً با نظرسنجی و مقایسه بصری انجام می‌پذیرد. تحقیقاتی نیز به جهت  طرز تفکر خود شخص دندانپزشک در بازسازی به‌وسیله ایمپلنت انجام‌شده است، دراین‌بین چندین مطالعه نشان دادند که ارزیابی‌های بی‌طرفانه، ممکن است قادر به نشان دادن نتایج دقیق نباشند.

 

زیبایی ایمپلنت دندان
زیبایی ایمپلنت دندان

 

دیدگاهتان را بنویسید