ایمپلنت فوری هم زمان با کشیدن دندان را می توان در موقعیت مورد نظر کاشت و یا این‌که مدت ‌زمانی را برای جایگذاری آن در استخوان فک طی کرد. ایمپلنت‌های فوری می‌توانند منجر به افزایش میزان طول عمر آن شوند و همچنین با کاهش مخاط دهان ارتباط داشته باشند. این نوع کاشت در طبقه‌بندی جراحی‌ها فرآیندی پیچیده به شمار می‌رود.

 

کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان

کاشت ایمپلنت فوری هم زمان با کشیدن دندان به دلایل زیادی می‌تواند جذاب باشد، بهبود محل بی‌دندانی و عمل بازسازی استخوان به ‌صورت هم‌ زمان و موازی انجام‌ شده، درنتیجه مدت فرآیند جراحی کاهش می‌یابد. طبق گزارش‌ها در افرادی که این روش قابل انجام است قطر استخوان وضعیت مناسب‌تری دارد اما این موضوع خود بحث‌برانگیز است.

کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن
کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن

مشکلات محتمل در کاشت ایمپلنت فوری دندان

• ایجاد مشکل در ثبات اولیه در ایمپلنت قرار داده‌شده
• ظهور بیماری peri implant در صورت وجود عفونت در هنگام قرارگیری ایمپلنت دندان مرز بین ایمپلنت و استخوان محلی است که ممکن است نیاز به پیوند داشته باشد. بهبود محل جراحی ازلحاظ زیبایی‌ شناختی غیرقابل‌ پیش‌بینی است . کاشت ایمپلنت فوری همراه با کشیدن دندان در طبقه‌بندی جراحی‌ها فرآیندی پیچیده به شمار می‌رود.

ایمپلنت‌ فوری دندان می‌تواند:

• منجر به افزایش میزان طول عمر ایمپلنت شوند.
• با کاهش مخاط دهان ارتباط داشته باشند.

فاکتورهای کاهش دهنده شدید مخاط دهان در ایمپلنت فوری دندان

  • سیگار کشیدن
  • حضور پلاک در حالت باکالی ایمپلنت (ضخامت کمتر از یک میلی‌متر ) ; وقتی نوع لثه‌ی شخص نازک باشد; موقعیت ایمپلنت در حالت باکالی ایمپلنت دندان

مقایسه ایمپلنت با تاخیر و ایمپلنت فوری دندان

ایمپلنت فوری دندان در مقایسه با ایمپلنت با تاخیر طولانی‌تر است، تاخیردر ایمپلنت این اجازه را به بافت نرم لثه می‌دهد که عمل بهبود راحت‌تر صورت گیرد. تاخیر در کاشت ایمپلنت هم‌چنین عفونت‌های ممکن را کاهش می‌دهد، بنابراین بسیاری از ایمپلنتولوژیست تا این روش کاشت دندان را ترجیح می‌دهند .درروش کاشت با تاخیر در بخش استخوانی ،ایمپلنت از همه‌ی جهات به‌صورت سه‌بعدی در موضع مناسبی قرار می‌گیرد .(mesio/distally ; oro/palatally) این روش اغلب برای قسمت‌هایی که دارای چند کانال هستند مناسب است و ایمپلنت در مرکز آن فضا قرار می‌گیرد. ایمپلنت با تاخیر در مواقعی که دندان مکرر عفونت کرده ویا محل بی‌دندانی نیاز به ترمیم استخوان داشته باشد توصیه می‌شود.

تکنیک های تقویت و حفاظت از محل بی دندانی

بعد از کشیدن دندان بهبود زخم باعث تغییرات ابعاد در مورفولوژی آلوئولار می‌شود، جایگزین درست ایمپلنت ازلحاظ زیبایی شناسی هم بی‌فایده نیست.
طبق تحقیقات انجام‌شده در بعد سیستماتیک کاهش قطر استخوان در ابعاد با پهنای 3.8mm و قطر 1.24mm بعد از 6 ماه از کشیدن دندان اتفاق می‌افتد. تصاویر زیر جزئیات xenograph/collagen مواد بازسازی را که هم‌زمان با کشیدن دندان جایگذاری می‌شود نشان می‌دهد.پس از پیوند استخوان حدود 6هفته بعد امکان قرارگیری ایمپلنت موجود خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید