زیبایی دندان و انواع روش ها

روش های زیبایی دندان

زیبایی دندان‌ها در داشتن لبخندی زیبا بسیارموثراست. از جمله انواع روش‌های زیبایی دندان‌ می‌توان به مواردی نظیر: لمینت، جرم‌گیری، ارتودنسی، بریج کردن، ونیر و کامپوزیت دندان اشاره داشت. کلینیک ‌دندانپزشکی مدرن ارائه‌دهنده انواع خدمات زیبایی با بهترین کیفیت و قیمت‌ها آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.

سرفصل های که در این مطلب میخوانید:

جرم‌گیری

 بلیچینگ دندان

لمینت دندان

کامپوزیت

پل دندانی

ارتودنسی دندان

روکش دندان (ونیر)

 ایمپلنت دندان

 میناکاری دندان

  • مسواک زدن صحیح دندان‌ها
  • استفاده از خمیردندان مناسب  
  • استفاده از نخ دندان
  • استفاده از دهان شویه

داشتن دندان‌هایی یکدست و زیبا که با نظم مشخصی کنار یکدیگر قرارگرفته باشند شاید رویای خیلی‌ از افراد باشد. در عصر حاضر و با پیشرفت سریع علم دندانپزشکی تقریبا هیچ رویایی در این زمینه  غیرممکن نیست. شاید با شنیدن واژه زیبایی دندان سریعا یاد ارتودنسی دندان‌ها بیفتید اما باید بدانید به‌جز این روش،  راه‌های گوناگون دیگری هم برای زیباسازی دندان‌ها وجود دارند که شاید از آن‌ها باخبر نباشید. دندان‌پزشکان زیبایی معتقدند که لبخند هر فرد می‌تواند تا 30 درصد زیبایی صورت او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زیبایی لبخند وابسته به زیبایی دندان‌ها به‌صورت تقارن و توازن چندمنظوره است. به‌هم‌ریختگی و عدم یکدست بودن دندان‌ها، مشکل رایجی است که به میزان مختلف در برخی از افراد مشاهده می‌شود. به‌جز ایجاد مشکلات زیبایی دندان ، نا‌مرتب بودن دندان‌ها می‌تواند منجر به بروز مشکلات فراوان همانند عدم توانایی در مسواک کردن دندان‌ها و یا عدم درست جویدن غذا در فرد گردد.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

یکی از اصلی‌ترین ابزارهای زیبایی، داشتن یک لبخند زیبا و دل‌نشین است. دندان‌های یک دست و روشن می‌توانند جذابیت و زیبایی شمارا دوچندان جلوه دهند.  برای بهره‌مندی از دندان‌های سالم و زیبا می‌توانید از خدمات دندانپزشکی زیبایی استفاده کنید و با توجه به احتیاج دندان‌ها نسبت به این مسئله اقدامات لازم را انجام دهید. دندان‌های زیبا نشانه  زیبایی و جذابیت شماست، تابه‌حال به ظاهر خود بدون دندان توجه کرده‌اید، هیچ زیبایی بدون دندان‌های مرتب و تمیز جذاب وجود ندارد. در عصر حاضر خدمات زیبایی دندان بخش وسیعی از خدمات دندانپزشکی را در بر می‌گیرد، انواع روکش‌ها، لمینت ها، ایمپلنت‌های دندانی، فقط بخش بسیار کوچکی از خدمات ارائه‌شده توسط یک ‌دندان‌پزشک زیبایی می‌باشد. شما به کمک خدمات زیبایی دندان می‌توانید از شر مشکلات ظاهری دندان‌های خود خلاص شده، و از لبخندی جذاب و دل‌نشین لذت ببرید. در ادامه این مقاله به بررسی انواع روش‌های زیبایی دندان خواهیم پرداخت پس تا انتها با ما همراه باشید

زیبایی دندان
زیبایی دندان

روش‌های زیبایی دندان: جرم‌گیری

در جرم‌گیری دندان، دندان‌پزشک از یک جرم گیر دندان استفاده می‌کند و به‌صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان‌ها را از بین می‌برد، اما این نوع جرم‌گیری سطحی و مناسب افرادی است که جرم دندانی زیادی ندارند. در جرم‌گیری با ابزارهای التراسونیک، دندان‌پزشک با کمک یک دستگاه کوچک که دارای سر فلزی می‌باشد رسوبات و اجرام را از روی سطح دندان‌ها و لثه پاک می‌کند و از اسپری آب برای شستن جرم و سرد نگه‌داشتن سر دستگاه کمک می‌گیرد. بیمار در حین عمل جرم‌گیری هیچ دردی را حس نمی‌کند، چون نوک قلم دستگاه جرم‌گیری با ایجاد لرزش و ضربه های بسیار کوتاه روی دندان، جرم‌ آن‌ها را از بین می‌برد، اما دندان را نمی‌تراشد که باعث ایجاد درد شود. بد نیست بدانید این درد با دندان‌درد ناشی از خرابی دندان فرق دارد. بسیاری از افراد با یک‌بار جرم‌گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرم‌گیری دوباره نداشته باشند، اما بعضی دیگر که به‌صورت مستمر از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند، زودتر دچار جرم دندانی خواهند شد. به‌طورکلی هر شش ماه یک‌بار می‌توان دندان‌ها را جرم‌گیری کرد، اما همه افراد باید حداقل سالی یک‌بار این کار را انجام دهند.

روش‌های زیبایی دندان: بلیچینگ دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان یکیاز پر تقاضاترین خدمات زیبایی دندان‌ها می‌باشد که در آن فرآیند روشن کردن رنگ دندان‌های تیره، زرد یا قهوه‌ای انجام می‌پذیرد. عوامل زیادی وجود دارند که موجب می‌شوند افراد از رنگ دندان خود ناراضی باشند و به دنبال روشی مطمئن و سریع برای دستیابی به دندان‌هایی سفیدتر و براق‌تر باشند. انواع مختلف سفیدکننده‌های دندانی عبارت‌اند از: خمیردندان، ژل‌ها، چسب‌ها و مواد سفیدکننده‌ای که دندان‌پزشک به دندان می‌زند. اما سفیدکننده برای همه افراد خوب نیست. این سفیدکننده‌ها فقط برای افراد سالمی که دندان و لثه‌های سالمی دارند، می‌تواند مثمرثمر باشد.

روش‌های زیبایی دندان: لمینت دندان

لمینت دندان یا ونیر سرامیکی، یکی از خدمات زیبایی دندان است که شامل یک پوسته نازک سرامیکی است که در اصل دو برابر ضخامت یک پوسته تخم‌مرغ قطر دارد. این پوسته‌ها به کمک انواع باندهای رزینی که همان ماده‌ای می‌باشند که سبب چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان می‌شود، روی دندان تراش‌خورده چسبانیده می شوند.

دو مزیت مهم لمینت دندان عبارت‌اند از:

  • زیبایی دندان به‌صورت طبیعی
  • عدم رنگ‌پذیری و جرم پذیری

چند عیب استفاده از خدمات لمینت دندان

  • در صورت شکستن باید تعویض شود
  • هزینه نسبتا گرانی دارد
  • در دندان‌های با پوسیدگی وسیع و یا پرکردگی‌های قدیمی کاربرد ندارد
  • بعد از چسباندن لمینت روی دندان، رنگ و شکل آن قابل‌تغییر نیست

روش‌های زیبایی دندان: کامپوزیت دندان

پرکردگی دندان گاهی در اثر خرد شدن نیاز به‌جایگزینی برای ترمیم دارد و آن جایگزین کامپوزیت دندان است. افراد برای زیبایی دندان‌ها به‌جای آمالگام نقره‌ای، از کامپوزیت همرنگ دندان استفاده می‌کنند. برخی از افراد هم نگران این مسئله هستند که آمالگام نقره‌ای حاوی جیوه بوده و برای سلامتی خطر دارد، بنابراین از کامپوزیت همرنگ دندان استفاده می‌کنند. در پرکردگی بزرگ با کامپوزیت نسبت به آمالگام نقره‌ای، دندان پرکرده زودتر فرسوده می‌شود. اما در پرکردگی‌های کوچک، کامپوزیت دندان بهترین گزینه است.

کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

پل دندانی

درصورتیکه دندانی کشیده شود، برای جایگزین کردن آن، دو دندان مجاور، دندان کشیده شده را به‌عنوان پایه در نظر می‌گیرند و ناحیه وسط که دندان کشیده شده را شامل می‌شود،  پرمی‌کند. به این روش که پیوسته بوده و در آن دو دندان پایه و یک‌دندان وسط متصل‌به‌هم هستند، بریج کردن دندان یا پل دندانی گفته می‌شود. بریج‌ها از دو روکش برای دندان‌های دو طرف تهیه‌شده‌اند و دندان آماده‌شده در بین این دو روکش قرار می‌گیرد. این دندان‌ آماده‌شده می‌تواند از جنس طلا، آلیاژ، چینی و یا ترکیبی از این مواد باشد. بریج‌ها حامی دندان‌های طبیعی و یا ایمپلنت‌ها می‌باشند. درواقع بریج جهت درمان بی‌دندانی ساخته می‌شود، به این صورت که با قرار گرفتن روی دندان‌های طرفین ناحیه بدون دندان، به شکل یک پل قسمت بی‌دندان را کامل می‌کند.

روش‌های زیبایی دندان: ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یکی از خدمات زیبایی دندان است که توسط آن دندان‌های کج و ناهموار اصلاح می‌شود. سیم‌های ارتودنسی به دندان‌ها، در طی یک دوره زمانی فشار مستمر وارد کرده و به‌آرامی دندان‌ها را در یک ردیف منظم قرارمی دهند. همان‌گونه که دندان با فشار وارده حرکت می‌کند، حفره استخوان دندان نیز تغییر شکل پیدا می‌کند. قسمتی که به دندان متصل می‌شود می‌تواند شفاف، همرنگ دندان و یا رنگی باشد. همچنین می‌توانند به پشت دندان متصل شوند تا دیده نشوند. بریس‌های نامرئی از یک سری قالب‌های پلاستیکی شفاف تهیه‌شده‌اند که به‌تدریج دندان‌ها را در یک ردیف قرار می‌دهند.

ارتودنسی دندان
ارتودنسی دندان

روکش دندان (ونیر)

روکش دندان یا ونیر، نازک و همرنگ دندان می‌باشد. این ونیرها سطح جلویی دندان‌ها را می‌پوشاند. روکش‌ها می‌توانند باعث تغییر رنگ و یا تغییر شکل دندان‌ها شوند، اما این فرایند قابل‌برگشت نیست و نمی‌توان آن‌ها را برداشت. روکش‌های با جنس چینی باکیفیت‌تر از روکش ‌های با جنس صمغی هستند و در برابر بروز لکه‌ها استحکام بیشتری دارد. بازتاب نور در روکش‌های چینی شبیه بازتاب نور در دندان‌های طبیعی می‌باشد. ونیرهای صمغی نازک‌تر می‌باشند و قبل از قرار گرفتن بر روی دندان، باید مقدار اندکی از دندان را برداشت.

روش‌های زیبایی دندان: ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از جدیدترین و آخرین روش‌های درمان دندان کشیده شده به شمار می‌رود و تقریبا تا پایان عمر بیمار دوام خواهد آورد. این روش درمان اگرچه اندکی گران و پرهزینه است، اما ارزشش را دارد و بسیاری از مشکلات دیگر روش‌هایی مانند بریج‌ دندانی را ندارد. در این روش نیازی به تغییر ساختار و دست‌کاری سایر دندان‌ها نیست و جایگزینی دندان ازدست‌رفته شده و به ساختار سایر دندان‌ها آسیبی وارد نمی‌کند. ایمپلنت دندان یک نوع جراحی دهانی است که طی چند مرحله انجام می‌شود. در این روش پس از انجام آزمایش‌های مربوطه، ابتدا یک ایمپلنت فلزی از جنس تیتانیوم به کمک جراحی در استخوان فک در محل دندان ازدست‌رفته بیمار، قرار داده می‌شود و پس از بهبودی استخوان و لثه، اتصال‌دهنده و تاج دندان روی ایمپلنت نصب خواهند شد. ایمپلنت‌ها امروزه علی‌رغم جنبه درمانی در جنبه زیبایی دندان‌ها نیز نقش به سزاییدارند.

کاشت ایمپلنت
کاشت ایمپلنت
روش‌های زیبایی دندان: میناکاری دندان

میناکاری دندان، یک روش سریع و بدون درد در زیبایی دندان می‌باشد. این روش برای از بین بردن عیوب کوچک مانند دندان‌های ناهم‌سطح و یا دندان‌های روی‌هم قرارگرفته، به کار می‌رود. در این فرآید، نتیجه سریعا حاصل می‌شود. اغلب به همراه میناکاری دندان، سفید کردن، روکش کردن و باندینگ نیز انجام می‌شود. علاوه بر تمامی روش‌های زیبایی دندان که در این مقاله به ‌اختصار بیان شد، قابل‌توجه است بدانید  با صحیح مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و سایر اصول بهداشتی و همچنین استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید می‌توانید به میزان محسوسی به‌صورت طبیعی دندان‌های سالم و زیبایی داشته باشید. در ادامه و بخش انتهایی این مقاله توجه شما را به شرح اصول بهداشتی و تغذیه‌ای دندان‌ها به‌منظور حفظ بهتر و بیشتر سلامت و زیبایی دندان، جلب خواهیم کرد.

مسواک زدن صحیح دندان‌ها

مسواک زدن باید حداقل ۲ دقیقه طول بکشد. این مدت ‌زمان باعث می‌شود بتوانید روی تمامی سطوح دندان‌ها کارکنید و اطمینان حاصل کنید که پشت دندان‌ها را نیز مسواک کرده‌اید. برای کسب بهترین نتیجه باید از مسواکی با پره‌های نرم و یا مسواک برقی استفاده کنید. مسواک زدن مداوم و منظم، نه‌تنها باعث می‌شود دندان‌های شما سالم و بدون درد باشد و به زیبایی دندان شما کمک می‌کند بلکه نفستان را نیز خوش‌بو و مطبوع می‌سازد. البته توصیه می‌شود بلافاصله پس از غذا خوردن مسواک نزنید. بلافاصله بعد از غذا خوردن دهان اسیدی‌تر بوده و این سبب می‌شود مینای دندان نرم‌تر باشد. پس حداقل ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعدازآن دندان‌هایتان را مسواک کنید.

مسواک زدن صحیح
مسواک زدن صحیح
 

استفاده از خمیردندان مناسب  

استفاده از خمیردندان مناسباز مینای دندان‌ها محافظت می‌کند و باعث می‌شود دندان‌های شما کمتر دچار پوسیدگی شوند. البته خیلی مهم است که خمیردندان‌ها، فلوراید کافی برای موثر بودن را داشته باشند. خمیردندان‌هایی با مقادیر پایین‌تر از ppm 000/1، نمی‌توانند برای محافظت از دندان‌ها مثمر ثمر باشند.

 

استفاده از نخ دندان

نخ دندان کشیدن باعث تمیز شدن سطوح بین‌دندانی می‌شود. این نکته مهم است چراکه شما نمی‌توانید این فواصل بین‌دندانی را با مسواک تمیز کنید. بنابراین، اگر نخ دندان بکشید غذاها جرم و باکتری‌ها در این فواصل ایجاد و باقی می‌مانند. از۳۰ سانتی‌متر نخ دندان استفاده کنید. آن را مابین دندان‌ها گذاشته و با حرکات موجی شکل بین دندان‌ها و اطراف آن‌ها را تمیز کنید. نخ را از بالا به پایین کناره‌های دندان حرکت دهید سپس آن را برای دندان‌های دیگر به کار ببرید. وقتی به نزدیک لثه‌ها رسیدید، آرام‌تر کارکنید، ممکن است خونریزی کنند، هرچند بعد از چند روز، خونریزی قطع خواهد شد و لثه‌هایتان به فرآیند نخ کشیدن عادت می‌کنند.

استفاده از دهان شویه 

سعی کنید دهان شویه ای استفاده کنید که حاوی فلوراید باشد. اگر از دهان شویه های حاوی فلوراید، پس از مسواک زدن و نخ دندان، استفاده کنید، این قضیه سبب می‌شود، که فلوراید به‌تمامی سطوح دندان‌ها برسد. دهان شویه را حدود دو دقیقه در دهانتان به حرکت درآورید تا با تمامی نواحی دندان تماس پیدا کند. کلرهیگزیدین یک ماده حافظت کننده است که در ساختار دهان شویه ها وجود دارد، این ماده با باکتری‌ها مقابله کرده و تاثیرات بلندمدت و ماندگاری دارد. توجه داشته باشید که نباید دهان شویه را قورت داد، چراکه ممکن است باعث آزار دیدن معده شما شود.

روش‌های زیبایی دندان
دهان شویه

در اینجا به پایان این مقاله با موضوع انواع روش‌های زیبایی دندان می‌رسیم، امید است اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرارگرفته باشد، و با رعایت نکات بهداشتی که در بخش پایانی این مقاله به‌صورت اجمالی به آن اشاره شد، در راستای داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا گام بردارید.

کلینیک دندانپزشکی مدرن با تیمی مجرب برگرفته از دندان‌پزشکانی متخصص و با دانش آماده ارائه انواع خدمات زیبایی دندان با بهترین کیفیت‌ها و مناسب‌ترین قیمت‌ها به شما عزیزان می‌باشد. 

مقاله های مرتبط

برای مشاوره و یا کاشت ایمپلنت با ما تماس بگیرید

شماره تماس کلینیک دندانپزشکی مدرن: 02177911111 - 02177908080