سلام در این قسمت از برنامه استیج مدرن در خصوص روکش دندانی که یکی از سؤالات رایج شماست در خدمتتان هستیم.
پروتزی که روی دندان قرار می‌گیرد و شبیه کلاهک است در دندانپزشکی روکش تعریف می‌شود. روکش دندان که کرون یا دنتال کپ هم نامیده می‌شود نوعی ترمیم دندان ‌پزشکی است که کاملاً روی دندان قرار می‌گیرد. این روکش می‌تواند از جنس تمام سرامیک یا تمام فلز باشد یا گاهی هم ترکیبی از این دو ماده باشد. روکش زمانی روی دندان قرار می‌گیرد که بخواهد از دندان در برابر شکستگی محافظت نماید و در کنار آن زیبایی هم داشته باشد.

روکش دندان و انواع آن - کلینیک دندانپزشکی مدرن
روکش دندان و انواع آن – کلینیک دندانپزشکی مدرن

چه دندان‌هایی روکش می‌شوند؟

اغلب دندان‌هایی روکش می‌شوند که از تخریب بسیار بالایی برخوردار هستند یعنی یا پوسیدگی خیلی شدیدی دارند یا یکی از دیواره‌های دندان شکسته باشد. حتی گاهی هم به دلیل درمان ریشه با نازک شدن دیواره دندان مواجه می‌شویم که احتمال شکستگی وجود دارد پس روکش می‌تواند یکی از این طرح درمان‌ها باشد.گاهی هم دندان درمان ریشه نشده است و پوسیدگی شدیدی ندارد اما به دلیل کوچک بودن از حد طبیعی آن بیمار برای حفظ زیبایی می‌تواند از درمان روکش استفاده کند.بعضی از افراد هم به‌صورت مادرزاد دندان‌های میخی شکل دارند که به‌مرورزمان باعث شکستگی آن دندان‌ها و یا ترک‌خوردگی آن‌ها می‌شود و برای اینکه بازهم حفظ زیبایی را داشته باشند می‌توانند روکش را یکی از طرح درمان‌های خود انتخاب کنند.

روکش دندان به چه صورت انجام می‌شود؟

در جلسه اول دندان تراش می‌خورد و آن دندان آماده‌شده قالبی از آن گرفته می‌شود و به لابراتوار دندان‌سازی ارسال می‌شود که برای شما روکش را بسازند.در کنار روکش دندانی شما می‌توانید روکش موقت کلینیکی هم داشته باشید زمانی می‌توانید این روکش را داشته باشید که درمان ریشه انجام نداده باشید و دندانتان به خاطر تراش خوردن حساسیت داشته باشد. شما می‌توانید برای جلوگیری از حساسیت در این بازه زمانی تا روکشتان آماده شود روکش موقت کلینیکی داشته باشید و گاهی هم بیمار به دلیل حفظ ظاهر مخصوصاً برای دندان‌های جلو تمایل دارد که روکش موقت کلینیکی را داشته باشد این روکش موقت کلینیکی از جنس آکریل ساخته می‌شود.

روکش دندانی چقدر زمان می‌برد تا آماده شود؟

معمولاً در دو الی سه جلسه انجام می‌شود و حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت برای تراش کردن هر دندان در نظر گرفته می‌شود.این‌که در دو یا سه جلسه به اتمام برسد بستگی به نظر دندان‌پزشک دارد و به شرایط دندانی شما که در دو الی سه جلسه به اتمام برسد ولی بازه زمانی دو هفته تا سه هفته را در نظر داشته باشید.روکش دندانی می‌تواند هم برای بیمارانی که مشکل تک‌واحدی دارند طرح درمان خوبی باشد هم بیمارانی که چند واحد مشکل پوسیدگی دارند یعنی به‌صورت چند واحدی یا بریج انجام شود. ضخامت روکش با توجه به شرایط دهانی شما و فضایی که ما داریم ساخته می‌شود ولی حداقل برای روکش‌های پی اف ام که متال هست یک و نیم میلی‌متر و برای روکش‌های زیرکونیا دو و نیم میلی متر حداقل در نظر گرفته می شود.

اولین سوالی که ایجاد می شود این است که درمان روکش را برای چه کاری می خواهید انجام بدهید؟ آن عوامل باید مورد بررسی قرار بگیرد. قبل از ارتودنسی باید تمام پوسیدگی ها و درمان های شدیدی که نیاز به روکش دارد انجام شود ولی اگر این روکش قرار است برای زیبایی و یا جایگذاری دندان از دست رفته که همان ایمپلنت است انجام شود باید خدمت شما عرض کنم که درمان ارتودنسی مقدم تر است. ولی به طور کلی شروع درمان تان نیاز است که با متخصص ارتودنسی یا دندان پزشکتان مشاوره داشته باشید و بهترین طرح درمان را برای شما انتخاب کنند. رنگ روکش توسط خودتان و با مشاوره دندانپزشک شما در همان جلسه انتخاب می شود و کاملاً این انتخاب رنگ سلیقه ای است.

سوالی درباره عمر روکش دندان پرسیده بودید عمر متوسط روکش های معمولی بین ۸ تا ۱۰ سال است و بعد از آن عمر دندان تان در دراز مدت کم میشود. در ارتباط با قیمت روکش دندانی هزینه ثابتی را نمی توان مشخص کرد این هزینه بستگی به عواملی مثل تیمی که برای شما کار می‌کنند شامل دندانپزشک تکنسین های لابراتواری که با مهارت های متفاوت مهارت های خاصی کار می کنند بستگی دارد و همینطور آن موادی که استفاده می کنند چرا که مواد خیلی متنوع است و با کیفیت های مختلفی هستند که می‌توانند روی قیمت روکش شما تاثیر گذار باشند.

روکش دندان خوب است یا خیر و آیا عوارضی به همراه دارد؟
باید خدمتتان عرض کنم که اگر دندانتان نیاز به روکش دارد و پوسیدگی شدیدی دارد پس بهترین درمان برای شما روکش است و در برابر شکستگی محافظت می کند. اما اگر گذاشتن روکش بدون دلیل علمی باشد برای دندان شما مضر است و باعث می شود که عمر دندانتان کوتاه شود. بهداشت دهانی و دندانی شما بعد از تحویل گرفتن روکش بسیار بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد و همینطور باید چکاپ منظمی داشته باشید که این روکش را سالیان سال داشته باشید.

در این قسمت از برنامه استیج مدرن در ارتباط با روکش دندانی به صورت کلی برای شما توضیح دادم ولی تک تک این موضوعاتی که به آنها اشاره کردم در برنامه های بعدی خیلی جزئی تر مورد بررسی قرار می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید