با سلام و عرض ادب خدمت همه‌ی شما همراهان عزیز. در این برنامه می‌خواهم درباره توضیحات قالب‌گیریپروتز صحبت کنم یکی از این جزئیات تری مناسب قالب‌ گیری ایمپلنت است. در ادامه به این چزئیات اشاره می شود. شاید برای شما سوال پیش آید که تری مناسب یعنی چی؟ درواقع دو نوع داریم 1- اسپشیال تری 2- استاک تری .اسپشیال تری درواقع یک سینی مخصوص دهان بیمار است که برای کنترل کردن مواد تشخیصی در زمان قالب‌گیری است . خیلی ساده می‌توانم بگویم که وقتی نمی‌توانیم با استاک تری،قالب خوبی تهیه کنیم .در آن صورت اسپشیال تری تهیه می‌کنیم.استاک تری هم معمولا دو نوع هستند یا به صورت پلاستیکی یا به صورت متال است. 

ویژگی های تری مناسب قالب‌ گیری ایمپلنت چیست؟

برای اینکه ما بتوانیم یک قالب خوبی تهیه کنیم به یک تری مناسب احتیاج داریم. مطمئنا اسپشیال تری، بهترین‌تری است که ما می‌توانیم قالب تهیه کنیم . ولی قرار نیست که برای همه‌ی این بیمارها اسپشیال تری را اعمال کنیم. وقتی می‌شود با استاک تری هم قالب خوبی را هم تهیه کنیم . گاها پیش می‌آید که برای قالبگیری، استاک تری را می‌گذاریم . تری مناسب هست ولی ممکن است یک سری زدگی داشته باشد . شما باید خیلی حرفه‌ای با این قضیه برخورد کنید درواقع استاک تری را برای دهان بیمار اختصاصی کنید. می‌توانید اگر زدگی دارد یا اگر نیاز است شعله بزنید، تری را بازکنید یا گاها می‌توانید یک قالب آلژینات اولش بگیرید و اگر زدگی دارد یا بلند است می‌توانید با ماکروموتور اون قسمت از لبه‌هایی که بلند است را کوتاه کنید. گاهی هم پیش می‌آید که لبه‌های تری کوتاه است، شما می‌توانید از استنت سبز استفاده کنید و لبه‌ها را بلند کنید تا بتوانید فلنچ هارا در داخل دهان بیمار ثبت کنید.

برای چه نوع کیس هایی ما باید تری اختصاصی تهیه کنیم؟ معمولا برای کیس هایی فول موس یا همان بی‌دندانی‌های کامل یا برای کیس هایی که فریند هستند یعنی دندان‌های خلفی را ندارند. از استاک تری اگر استفاده کنیم حالت راک پیدا می‌کند پس بهتر است از اسپشیال تری تهیه کنید. یا کیس هایی که دندان‌ها چیدمان خوبی ندارند، رشد دندانی داریم یا اینکه شرایط ویژه‌ای داخل دهان بیمار است که بهتر است ما اسپشیال تری تهیه کنیم .

تری اختصاصی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ باید سازگار باشد با دهان بیمار و از لحاظ ضخامتی 2 یا 3 میلی‌متر باشد. سوراخ‌ها و حفره‌هایی که وجود دارد باید ابعاد و اندازه‌اش خیلی مناسب باشد و حتی قسمت‌های ظریف‌تری هم باید مقاومت داشته باشد یعنی موقع قالب‌گیری نباید ظریف باشد که حالت شکنندگی داشته باشد و بشکند .تری اختصاصی چه ویژگی‌هایی را نباید داشته باشد؟ تری اختصاصی روی کست بیمار ساخته می‌شود، نباید خیلی محکم به کست بچسبد باید خیلی راحت بلند شود و اینکه فلنچ ها باید 2 تا 4 میلی‌متر کوتاه شوند. تری اختصاصی معمولا ساختاری از جنس vlc یا cc ساخته می‌شود. این قسمت از برنامه ترجیح دادم که در مورد جزئی‌ترین مرحله‌ی قالب‌گیری ایمپلنت و درواقع مهم‌ترین مرحله‌اش برای شما توضیح داده باشم .امیدوارم که استفاده کرده باشید.

تری مناسب قالب گیری
تری مناسب قالب گیری

دیدگاهتان را بنویسید