انواع روکش های دندانی!

کلینیک دندانپزشکی مدرن روکش دندان انواع روکش های دندانی!
روکش دندان-کلینیک دندانپزشکی مدرن

روکش دندان

انواع روکش های دندانی!

ارسال شده توسط dentalcenter

سلام وقت بخیر در برنامه های قبل استیج مدرن در ارتباط با روکش های دندانی در خدمتتان بودیم، این قسمت از برنامه استیج مدرن را در ارتباط با انواع روکش های دندان مورد بررسی قرار میدهیم.

روکش دندان

 

روکش دندان-کلینیک دندانپزشکی مدرن
روکش دندان-کلینیک دندانپزشکی مدرن

 

تاج دندان یا روکش دندانی یک روش ترمیمی طولانی مدت است ، به این معنا که سالیان سال این را به صورت حرفه ای انجام بدهید هست روکش های دندانی انواع مختلفی دارد و از جنس های مختلفی ساخته میشود:

  • روکش PFM یا روکش فلزی
  • روکش زیرکونیا

 

روکش PFM یا روکش فلزی

  روکش های فلزی هستند این روکش های فلزی میتوانند از جنس طلا ، نیکول ، پالودیم یا کرم باشد و قابل شکستن نیستند، و یا اینکه به ندرت شکسته میشوند، و از نظر ساییدگی طولانی ترین عمر را دارند و در مقابل نیروهای جویدن بسیار مقاوم هستند.

تنها اشکال این روکش ها رنگ فلزی آنها است، و در واقع این روکش های فلزی برای دندانهای آسیاب یا خلفی انتخاب خیلی خوبی هستند. مورد بعدی روکش هایی هستند که از جنس فلز با پرسلن یا فلز با چینی هستند، این روکش ها دارای زیر ساخت از جنس فلز هستند و روی آن از جنسی به نام پرسلن یا چینی ساخته میشوند. فریم یا زیر ساخت این روکش ها میتواند از جنس متال ( فلز ) یا زیرکونیا ( تمام سرامیک ) باشد.

متال در اصطلاح دندان پزشکی pfm هم نامیده میشود، اگر به زیبایی اهمیت میدهید باید روکش هایی که با زیرکونیا ( تمام سرامیک ) ساخته میشود را انتخاب کنید بخاطر اینکه اگر از روکش های که از جنس فلز هستند استفاده کنید، بعد از مدتی لثه ی آن ناحیه ی روکش شده سیاه میشود و در واقع سایه ی آن متالی است که دیده میشود و میتوانید زیرکونیا را انتخاب کنید، که زیبایی بیشتری دارد و از لحاظ رنگ هم طبیعی تر به نظر می آید. 

پرسلن ( سرامیک ) قابل شکستن است و در واقع آن مراقبت های مخصوص به خودش را دارد، ولی آن فریم زیر آن قابل شکستن نیست . و دست نخورده باقی می ماند این روکش ها هم میتواند برای دندان های جلو و هم دندانهای خلفی مورد استفاده قرار بگیرد.

 روکش ها تمام سرامیکی

این روکش ها نسبت به روکش های دیگر از لحاض زیبایی خیلی قشنگ تر و زیبایی بیشتری را فراهم میکند و برای بیمارانی که نسبت به فلز آلرژی دارند انتخاب خیلی خوبی است ، ولی برای همه ی بیمارها مورد استفاده قرار نمیگیرد و در واقع نسبت به روکش هایی که از جنس فلز ساخته شده مقاومت کمتری دارد.

مطمئناً روکش های بنام زولید ، ایمکس یا آلو مینا  و همینطور اسم های مشابه اینها زیاد شنیدید این روکش ها در واقع اسم برند هایی هست که مطرح شده و برای شرایط خاص مورد استفاده قرار میگیرد و انتخاب میشود برای طرح درمان که بیشتر هم برای کیس های زیبایی است چون نسبت به روکش های فلز چینی مقاومت کمتری دارد.

روکش های تمام رزینی این روکش ها نسبت به روکش های دیگر ارزان تر است ولی به مرور زمان فرسوده میشود و ساییده میشود، شما برای اینکه روکش را انجام بدهید حق انتخاب های زیادی دارید ولی برای اینکه بهترین درمان را انجام بدهید حتما با دندان پزشک خودتان در این خصوص مشاوره بگیرید.

برچسب

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *