انواع جراحی‌های ایمپلنت دندان
جراحی دندان

انواع جراحی‌های ایمپلنت دندان

انواع جراحی های ایمپلنت

انواع جراحی های ایمپلنت دندان در فرآیند ایمپلنت دندان جهت درمان بی دندانی، می‌تواند اعتماد به‌ نفس افراد را هنگام حضور در اجتماعات افزایش دهد و مانع از انزوای اجتماعی وی شود. طی آمار به‌دست‌آمده در سال‌های اخیر، 99.7 درصد افراد معتقدند که لبخند سالم ازنظر اجتماعی بسیار اهمیت دارد. در ادامه به معرفی انواع جراحی‌های ایمپلنت می‌پردازیم.

 

معرفی انواع جراحی‌های ایمپلنت

جراحی تک مرحله‌ای

در این نوع از جراحی، یک‌پایه بلند ایمپلنت در درون لثه قرار می‌گیرد و تا بخش استخوان فک پیش می‌رود اما در داخل استخوان فک نمی‌رود. قسمت بالای ایمپلنت خارج از لثه قرار می‌گیرد، پس از آن لثه توسط بخیه بسته می‌شود و تنها ایمپلنت در معرض دید قرار می‌گیرد، این عمل به دندان‌پزشکان این اجازه را می‌دهد که بعد از بهبودی محل جراحی، پروتز( روکش) بر روی پایه ایمپلنت قرار بگیرد. ایمپلنت‌های ساب پریوستئال رایج‌ترین ایمپلنت‌های تک‌مرحله‌ای هستند که به‌عنوان پایه جهت قرار دادن روکش ایمپلنت‌های دندانی به‌کاربرده می‌شوند، این نوع ایمپلنت بسیار گران است زیرا به دلیل کمبود فضای استخوان‌های فکی باید به‌صورت سفارشی قرار داده شود.

جراحی ایمپلنت
جراحی ایمپلنت

 

جراحی دو مرحله‌ای

کاشت ایمپلنت دو مرحله‌ای عمدتا مثل کاشت تک‌مرحله‌ای هستند، با این تفاوت که ایمپلنت به‌وسیله دریل توسط جراح در درون استخوان فک قرار داده می‌شود، پس از قرار دادن ایمپلنت، شکاف لثه بسته می‌شود، و این به این معنی است که به یک جراحی کوچک برای قرار دادن روکش ایمپلنت دندان بر روی ایمپلنت احتیاج است. ایمپلنت‌های اندوستیل یکی از اصلی‌ترین ایمپلنت‌های دو مرحله‌ای هستند که این نوع از ایمپلنت‌های دندان می‌توانند به‌جای ریشه در درون استخوان قرار بگیرند که برای حفظ ساختار و همچنین مقاومت، در بخش دندان کاشته می‌شوند که طبیعی‌تر به نظر خواهند رسید. نسبت به ایمپلنت تک مرحله ای قیمت کمتری دارند اما این نوع ایمپلنت برای همه کارایی ندارد. در واقع، کاشت ایمپلنت به مراقبت بیشتری نسبت به دندان طبیعی احتیاج دارد و در صورت رعایت نکرد نکات لازم ممکن است نتیجه حاصله از کاشت ایمپلنت دندان با رضایت همراه نباشد.

تهیه شده در گروه مدرن

دیدگاهتان را بنویسید