در دندان‌پزشکی روش‌های مختلف درمان ارتودنسی وجود دارد مانند: ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی دیمون و ارتودنسی لینگوال که در ادامه به توضیح تک‌تک این ارتودنسی‌ها می‌پردازیم.

روش های مختلف درمان ارتودنسی

ارتودنسی ثابت: ارتودنسی ثابت رایج‌ترین روش درمان ارتودنسی است که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرد، همان‌طور که از نام آن پیداست استفاده از براکت های ثابت در درمان ارتودنسی ثابت بخش عمده‌ای از درمان به‌حساب می‌آید، در این نوع ارتودنسی هرکدام از براکت ها روی یک دندان قرا می‌گیرند و توسط یک سیم فلزی نازک براکت ها بهم متصل می‌شوند، بعدازآن توسط یک حلقه‌ی کش در جای خود نگه‌داشته می‌شوند. ارتودنسی ثابت برای همه سنین مناسب است و گاهی افرادی با سنین بالا برای انجام این نوع ارتودنسی به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند.

مزایای استفاده از ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت به صاف شدن دندان‌ها کمک می‌کند، که حرکت دندان‌ها ثابت بماند.بعد از قرار دادن براکت ها معمولا هر 4 الی 8 هفته یک‌بار باید برای تعویض براکت به پزشک مراجعه شود.

ارتودنسی ثابت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
ارتودنسی ثابت-کلینیک دندان پزشکی مدرن

ارتودنسی متحرک: یکی از  روش‌های مختلف درمان ارتودنسی، ارتودنسی متحرک است. منظور از ارتودنسی متحرک این است که بیمار می‌تواند در هنگام غذا خوردن دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کند و دوباره در جای خود قرار دهد. این موضوع که چه مدت طول بکشد تا تصحیح دندان یا فک با موفقیت به پایان برسد به همکاری بیمار بستگی دارد. معمولا برای تصحیح جزیی دندان و فک از این نوع ارتودنسی استفاده می‌شود.


ارتودنسی متحرک-کلینیک دندان پزشکی مدرن
ارتودنسی متحرک-کلینیک دندان پزشکی مدرن

ارتودنسی دیمون: در این ارتودنسی از براکت های دیمون استفاده می‌شود، یعنی براکت هایی که قابلیت باز و بسته شدن دارند، در براکت های سنتی نیاز به تنظیم شدن وجود دارد تا هنگام حرکت دندان براکت ها متناسب قرار بگیرند تا نتیجه رضایت‌بخش باشد، اما براکت های دیمون با حرکت دندان‌ها حرکت می‌کنند و با فشار کمتر و زمان کمتر قادر هستند درمان را به پایان برسانند.


ارتودنسی لینگوال: ارتودنسی لینگوال یکی از روش‌های جدیدی است که اخیرا وارد درمان‌های ارتودنسی شده است، همان‌طور که می‌دانید روش رایج (سنتی) ارتودنسی به صورتی است که براکت های ارتودنسی در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند، اما براکت های ارتودنسی لینگوال در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند، این نوع ارتودنسی قابل‌مشاهده نیستند به همین دلیل مهم‌ترین علتی که بیماران این نوع ارتودنسی را انتخاب می‌کنند غیرقابل مشاهده بودن آن است، قیمت ارتودنسی لینگوال کمی از ارتودنسی معمول بیش‌تر است. مواردی که گفته شد از روش‌های مختلف درمان ارتودنسی در دندان‌پزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید