روکش پلی یا روکش بریج شده چیست؟
روکش پلی یا بریج شده_کلینیک دندانپزشکی مدرن

روکش پلی یا روکش بریج شده چیست؟

روکش دندان برای دندان هایی که دیواره آنها شکسته یا حجم قابل توجهی از ساختار آنها بدلیل پوسیدگی از بین رفته باشد، همچنین دندان هایی که به دلیل عصب کشی یا نازک شدن جداره احتمال شکستن شان وجود داشته باشد، با روکش هایی به شکل دندان ( روکش دندان ) ترمیم و بازسازی می شوند. از انواع روکش دندانی میتوان به روکش پلی یا روکش بریج شده اشاره کرد، که در این مقاله شما را با آن بیشتر اشنا میکنیم.

همراه ما باشید!

انواع روکش دندان

  1. روکش متال ( فلزی )
  2. روکش زیرکونیا ( تمام سرامیک )
  3. روکش پلی یا بریج شده

 

روکش بریج شده یا روکش پلی

در ارتباط با روکش بریج شده یا روکش پلی در برنامه های قبلی استیج مدرن معنی و مفهوم روکش را برای شما توضیح دادیم، که کلاهکی است که روی دندان قرار میگیرد و از دندان در برابر شکستن و تخریب شدن محافظت میکند.

در این قسمت از برنامه کاربرد دیگری از روکش را میخواهم برای شما توضیح بدهیم. روکش دندانی میتواند برای کیس های تک واحدی یا حتی برای کیس های چند واحدی استفاده شود زمانی که شما دندانی را از دست میدهید و فضای بی دندانی را دارید، بهترین جایگزین برای پر کردن آن فضا ایمپلنت است ، ولی اگر شرایط ایمپلنت و جراحی را ندارید میتوانید از روکش بریج شده استفاده بکنید.

  • در نهایت اگر شما یک یا چند دندان از دست بدهید، میتوانید از روکش بریج شده استفاده کنید، روکش بریج یا روکش پلی پروتزی است که برای شما خندیدن و جویدن و فضای خالی را بازسازی میکند، بر خلاف دندان مصنوعی روکش چه به صورت تک واحدی چه به صورت متصل یا بریج شده روی دندان شما ثابت است.

قبل از انجام روکش بریج شده باید دندان های اطراف شما به اندازه ای مناسب کوچک شوند، تا بتوانند به عنوان پایه برای ناحیه بی دندانی قرار بگیرند. فضای بی دندانی در واقع بین این دو دندان پایه قرار میگیرد و روکشی تحت عنوان پونتیک این ناحیه بی دندانی را برای شما پر میکند. در واقع میتوان گفت که بریج دندان یک روکش دندان جعلی و مصنوعی است برای ناحیه بی دندانی که میتواند به صورت تک واحدی یا چند واحدی باشد.

پونتیک یا همان روکش که فضای بی دندانی را پر میکند، خود پایه ای ندارد و به دندان های اطراف متصل است و در جای خود قرار میگیرد. این پونتیک ها و در واقع روکش های اطراف باید آن کاربرد دندان های قبلی را داشته باشند و از لحاظ بهداشت قابل کنترل باشد و از نظر بیولوژیک و زیبا شناختی قابل قبول باشد و برای بیمار راحتی را به همراه داشته باشد.

البته زمانی که شما تحت درمان روکش بریج شده را انتخاب میکنید باید دندان های پایه آن قدرت نگه داشتن پونتیک را داشته باشند دندان های سالمی باشند خاصیت روکش بریج شده به این صورت است که چون به هم متصل شده اند نخ دندان از لابلای آنها رد نمیشود گاهی پیش می آید که بیمار فضای بی دندانی ندارد ولی دندانهای آن پشت سر هم نیاز به روکش دارد.

این روکش ها هم میتواند به صورت تک واحد باشد و نخ دندان از بین آنها رد شود و هم میتواند بصورت متصل باشد، ولی گاهی اوقات از لحاظ زیبایی و تکنیکی نیاز است که این روکش ها به هم متصل شوند پس اینجاست که دوباره حکم آن روکش بریج شده را دارد  و شما باید از لحاظ بهداشتی رعایت کنید و همان حساسیت را داشته باشید و آن ناحیه را به خوبی تمیز بکنید.

می پرسید که چرا ؟ ایمپلنت بهتر از روکش دندانی است ؟ چرا باید فضای بی دندانی را با ایمپلنت پر کنیم.

ویدیو فوق را مشاهده کنید.

این پاسخ سوال شما بود و تفاوت روکش بریج شده و ایمپلنت را متوجه شدید، پس اگر فضای بی دندانی دارید با توجه به ویدیویی که دیدید متوجه میشوید که ایمپلنت بهترین درمان برای پر کردن فضای بی دندانی است.

دیدگاهتان را بنویسید