هیبرید دنچر چیست؟

اگر همه دندان های یک یا دو ردیف از فکتان را از دست داده اید به دنبال دندان مصنوعی نروید. ایمپلنت می تواند بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته شما باشد خصوصا ایمپلنت با پروتز ثابت. پروتز هیبرید دنچر یکی دیگر از انواع پروتز ها است که با توجه به موضوعات پیرامون پایه ایمپلنت ها مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

 

پروتز دندان
دندان مصنوعی

 

ایمپلنت پروتز ثابت
ایمپلنت پروتز ثابت

 

ایمپلنت با پروتز ثابت خیلی مانند سیستم دندان واقعی عمل می کند و خیال شما را در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن راحت می کند. در واقع در این روش در هر فک هفت یا هشت پایه ایمپلنت قرار داده می شود و روی آن ها روکش های سرامیکی پیچ یا چسبیده می شوند که به صورت ثابت هستند و قابلیت برداشتن و گذاشتن ندارند و مانند دندان های واقعی بسیار راحت هستند.

اما در زمانی که بنا به هر دلیلی نتوان این تعداد پایه را در استخوان فک کاشت تعداد کمتری پایه ایمپلنت در فک کار گذاشته می شود که در این صورت به جای روکش دندان سرامیکی بر روی پایه ها که حال تعدادشان حدود چهار عدد است روی آن پروتز متحرک قرار می گیرد که به آن اوردنچر هم می گویند. هرچند این نوع پروتز بسیار راحت تر از دندان مصنوعی و معمولی است اما برای خیلی ها خوشایند نیست.

 

پروتز متحرک
پروتز متحرک

 

اوردنچر یا پروتز متحرک در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن بر روی پایه ایمپلنت های شما چفت می شود و استحکام خوبی دارد که باعث می شود در دهان شما حرکت نکند و به لثه آسیبی نرساند. اما چون باید بعضی مواقع و یا در هنگام خواب از دهان خارج شود برای بعضی ها خوشایند نیست.

مژده برای شما دوستان عزیز این است که یک طرح درمانی دیگر وجود دارد که بین این ها است. یعنی بین طرح درمانی پروتز ثابت و متحرک.

زمانی که ما بتوانیم بروی استخوان فک شش تا پایه ایمپلنت بکاریم می توانیم از پروتزی استفاده کنیم که به پایه ایمپلنت ها پیچ می شود و ثابت است. به این حالت هیبرید دنچر یا آل آن 6 (all on 6)گفته می شود.

 

هیبرید دنچر
هیبرید دنچر

 

این هیبرید دنچر ها جنسشان از دندان مصنوعی است. به این دلیل که شش پایه تحمل وزن پروتز دندانی سرامیکی را ندارند.

پروتز های سریامیکی هم وزن بیشتری دارند و هم نیروی بیشتری به پایه ایمپلنت ها وارد می کنند به همین دلیل حداقل هفت یا هشت پایه برای اجرا کردن آن طرح درمانی نیاز است. اما زمانی که ما بیشتر از شش پایه نمیتوانیم به کار ببریم باید پروتز دندانی ما سبک تر باشد تا پایه بتوانند وزن پروتز را تحمل کنند بنابر این در این صورت ما از متریال دندان های مصنوعی استفاده می کنیم.

این پروتز دندان مصنوعی می تواند روی شش پایه به صورت ثابت پیچ شود اما اگر ما چهار پایه داشته باشیم این پروتز باید به صورت متحرک به کار برود.

ویژگی های پروتز هیبرید دنچر

هیبرید دنچر یک نوع پروتز ثابت است و برای شما راحت تر است چون دیگر نیاز نیست آن را بگذارید و بردارید. اما به همین دلیل شرایط رعایت بهداشت آن هم سخت تر است و شما نمی توانید به راحتی آن را از دهانتان خارج کنید و به خوبی ساختارش را بشویید بنابراین باید وقت و حوصله بیشتری برای رعایت بهداشت آن بکار ببرید.

در ضمن هیبرید دنچر برای اینکه شما بتوانید بهداشتتان را به خوبی رعایت کنید، حدود سه میلیمتر از سطح لثه بالا تر می ماند تا شما بتوانید زیر آن را تمیز کنید.

 

هیبرید دنچر
هیبرید دنچر

 

معمولا این فاصله در اوایل برای شما خوشایند نخواهد بود. زبانتان به آن عادت ندارد و ممکن است هنگام صحبت کردن سوت بزنید و در زمان غذا خوردنتان ممکن است مشکلاتی برایتان ایجاد شود. اما در صحبت کردن و غذا خوردن معمولی این فاصله دیده نمی شود. و کم کم زبان شما به آن عادت می کند و دیگر مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید