ارتودنسی متحرک نوعی از ارتودنسی هست که می توان آن را از دهان خارج کرد و مجددا وارد کرد. این نوع از ارتودنسی به راحتی توسط کودک بیمار برای بهداشت دهان قابل استخراج هستند و اغلب کم هزینه هستند. ارتودنسی متحرک اغلب برای نا مرتبی های کم دندان به کار می رود.

 

ارتودنسی-کلینیک دندانژزشکی مدرن
ارتودنسی-کلینیک دندانژزشکی مدرن

 

ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی با براکت های ثابت بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تر می باشد و نیاز به نگرانی درباره ی قرارگیری الاینر ها و به خاطر داشتن زمان جا گذاری آنها وجود ندارد.

در بعضی از موارد پس از اینکه دوره درمانی شما به وسیله ارتودنسی ثابت به پایان رسید و پزشک ارتودنسی براکت ها را از روی دندان های شما برداشت، برای اینکه دندان هایتان در محل جدید شان ثابت بمانند شما نیاز به ارتودنسی متحرک دارید.

مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک

 • به راحتی می توان آن را برای فعالیت هایی مثل غذا خوردن، از دهان خارج کرد.
 • سرعت درمان بیماری در آن تند تر است.
 • هزینه آنها، مقرون و به صرفه تر است.
 • از نظر زیبایی می توان به رنگ دندان بودن و شفاف بودن ارتودنسی اشاره کرد. هم چنین اگر به زیبایی اهمیت زیادی می دهید می توانید از ارتودنسی از پشت دندان (لینگوال) استفاده کنید.

معایب استفاده از ارتودنسی متحرک

 •  احتمال بوجود آمدن مشکل در صحبت کردن در یک بازه ی زمانی در اوایل درمان می باشد.
 • برای همه ی بیماری ها مناسب نیستند.
 • متخصص ارتودنتیست حتما باید از مهارت بالایی برخوردار باشد.
 • درمان می تواند به راحتی توسط بیمار ترک و کم اهمیت شود.

مدت زمان درمان با استفاده از ارتودنسی متحرک

در این نوع ارتودنسی، زمان درمان کمتر از ارتودنسی ثابت می باشد، و به طور میانگین 6 ماه، درمان زمان می برد.

مدت زمانی که برای درمان شما نیاز است در اولین ملاقات برایتان تخمین زده می شود.

ارتودنسی متحرک برای چه سنی مناسب هست؟

این نوع درمان برای کودکانی که هنوز دندان های شیری خود را دارند و چند دندان اصلی نیز به آنها اضافه شده است مناسب می باشد. بنابراین اولین دندان ها تغییر کرده اند اما دندان های آسیاب هنوز تغییری نکرده اند. این سن حدودا ۷ تا ۱۰ سالگی می باشد. در طول این دوره، می توان استخوان فک و دندان ها را به جایگاه صحیح شان منتقل کرد. به علاوه در این دوره می توان کودک را از عادات بدی مانند مکیدن انگشت شست و بیرون انداختن زبان بازداشت.

تجهیزات ارتودنسی متحرک

به پیشنهاد ارتودنتسیت اگر نیاز باشد بیمار می تواند از تجهیزات این نوع ارتودنسی هم استفاده کند. که در مجموع تاثیر بیشتری بر صاف کردن دندان ها می گذارد. مهمترین این تجهیزات عبارت اند از:

 • هدگیر: در کودکان اگر فک پایین سرعت رشد بیشتری نسبت به فک بالا دارد یا برعکس، ارتودنتیست برای نتیجه بهتر از هدگیر جهت کنترل کردن زاویه رشد فک استفاده می کند که هنگام غذا خوردن و گاز زدن فک کودک در جای مناسب قرار گیرد.
 • محافظ دندان: اگر فعالیت سنگین ورزشی می کنید با تشخیص دندانپزشک از محافظ دندان استفاده خواهید کرد تا از بریس ها، دندان ها و بافت لثه های شما محافظت شود.
 • محافظ شب: برای جلوگیری از آسیب به دندان ها هنگام ساییده شدن از محافظ شب یا نایت گارد استفاده می شود.
 • ریتینر: گاهی اوقات بعد از کامل شدن درمان از ریتینر استفاده می شود تا جای جدید دندان ها  تثبیت شود.

ارتودنسی متحرک در کلینیک دندانپزشکی مدرن

برای انجام ارتودنسی متحرک در کلینیک دندانپزشکی مدرن می توانید به صورت آنلاین وقت بگیرید و یا با شماره های  77911111 ، 77908080 تماس بگیرید. رضایت مراجعه کنندگان همیشه در اولویت کلینیک مدرن بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید